Starzenie się naszego społeczeństwa niestety wpływa negatywnie na liczbę zachorowań na udar mózgu. Jest to stan bezpośredniego zagrożenia życia, w którym najczęściej dochodzi do przerwania ciągłości dostarczania krwi do części mózgu – udar niedokrwienny, lub też następuje obfity krwotok w obszarze mózgu – udar krwotoczny. Niezależnie od rodzaju udaru, każdy z nich jest bardzo niebezpieczny, Full Article…
Reumatoidalne zapalenie stawów – czym jest i jak je leczyć?
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS, gościec, artretyzm) to postępująca choroba, która bez wdrożenia odpowiedniego leczenia szybko może doprowadzić do znacznego ograniczenia sprawności, a w późniejszym czasie także niepełnosprawności. Leczenie RZS opiera się przede wszystkim na odpowiednio dobranej farmakoterapii, wspomaganej przez rehabilitację i zdrową dietę. Jak leczyć reumatoidalne zapalenie stawów i czy możliwa jest całkowita remisja? W Full Article…
Co stosować na bolące gardło u dziecka?
Bolące gardło dopadło niejednokrotnie każdego z nas. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym oraz wiosennym jesteśmy narażeni na infekcje, które skutkują silnym bólem oraz zaczerwienieniem w gardle. Należy pamiętać, że bolące gardło może wystąpić nie tylko na skutek infekcji wirusowych, lecz także bakteryjnych. Może być również spowodowane nadwyrężeniem strun głosowych lub działaniem drażniących czynników zewnętrznych, takich jak Full Article…
Jak objawia się niedobór cynku u dzieci?
Niedobór cynku u dzieci to, jak się okazuje, powszechny problem. Coraz częstsze sięganie po żywność wysokoprzetworzoną i spożywanie posiłków o zbyt wysokim indeksie glikemicznym zaburza wchłanianie tego pierwiastka i stopniowo, ale sukcesywnie obniża jego poziom w organizmie. Cynk jest bardzo ważnym składnikiem mineralnym. Odpowiada nie tylko za szereg procesów enzymatycznych, metabolicznych i hormonalnych, lecz także Full Article…
Domowe sposoby na grypę
Jesień, a także wczesna wiosna to zwykle okres zwiększonej zachorowalności. Dokuczają nam wówczas dolegliwości, które zwykle przypisujemy grypie, chorobie wirusowej dróg oddechowych. Jej charakterystyczne objawy są podobne do symptomów przeziębienia, anginy i zapalenia płuc, warto zatem bliżej poznać nie tylko podobieństwa między tymi chorobami, ale także dzielące je różnice. Równie istotny jest również wybór skutecznych Full Article…
Osteoporoza – czym jest i jak przebiega leczenie?
Osteoporoza w literaturze medycznej określana jest jako choroba układu kostnego powodująca liczne złamania i zwyrodnienia. Schorzenie to najczęściej dotyczy osób, które ukończyły 50. rok życia, dlatego też znajdują się one w bezpośredniej grupie ryzyka zachorowaniem. Statystyki są nieubłagane – na osteoporozę najczęściej chorują Europejczycy. W 2000 roku odnotowano 9 milionów złamań pochodzenia osteoporotycznego, a 40% Full Article…
Szczekający kaszel u dzieci: czym jest, przyczyny, objawy, leczenie
Szczekający kaszel u dzieci wskazywać może zarówno na podgłośniowe zapalenie krtani, jak i błonicę krtani. Jest on głośny, suchy i towarzyszy mu utrudnione nabieranie powietrza. Wymaga on natychmiastowej interwencji, jako że może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu dziecka. (więcej…)
Przyczyny nieswoistego zapalenia jelit
Nieswoiste zapalenie jelit nie ma jednoznacznie określonej przyczyny. To zaburzenie autoimmunologiczne może wynikać z czynników środowiskowych lub genetycznych. Przyczyną może być też stres bądź przyjmowanie leków przeciwbólowych. (więcej…)
Niedrożność przewodu pokarmowego
Niedrożność mechaniczna przebiega znacznie ostrzej niż niedrożność porażenna. (więcej…)
Niedotlenienie okołoporodowe
Płuca płodu znajdującego się w łonie matki nie pełnią funkcji narządu, w którym odbywa się wymiana gazowa i poprzez który organizm płodu otrzymuje tlen. (więcej…)
Alergie pokarmowe
Prawidłowo funkcjonujący organizm dziecka jest zdolny do trawienia, a następnie przyswajania podanego mu pokarmu. (więcej…)
Zatrucia pokarmowe
Zatrucie pokarmowe jest zmianą chorobową spowodowaną spożyciem pokarmu zawierającego trujące substancje, na przykład metale ciężkie lub chemikalia bądź patogenne (chorobotwórcze) zarazki, na przykład wirusy i bakterie. Zatrucia pokarmowe wcale nie należą do rzadkości. (więcej…)
Złamanie szyjki kości udowej
Szyjka kości udowej jest stosunkowo cienka. Przede wszystkim u osób w wieku podeszłym może ona łatwo ulec złamaniu.
Urazy czaszki
Mianem urazów czaszki określa się wszystkie urazy kości czaszki, zwłaszcza złamania. (więcej…)
Stwardnienie rozsiane
Stwardnienie rozsiane(SM) jest najbardziej powszechną, związaną z chorobą, przyczyną niepełnosprawności ruchowej wśród młodych i dorosłych. Stwardnienie rozsiane – SM jest najbardziej powszechną, związaną z chorobą, przyczyną niepełnosprawności ruchowej wśród młodych i dorosłych. Łacińska nazwa stwardnienie rozsiane – sclerosis multiplex oznacza wiele stwardnień. Są one usytuowane w systemie nerwowym i uniemożliwiają jego normalne funkcjonowanie. (więcej…)