Jak pokonać nerwy podczas prezentacji?

Twoje nerwy strajkują przed wystąpieniami publicznymi? To naturalne! Wielu doświadczonych wykładowców, aktorów czy polityków czuje się podobnie. Na szczęście istnieją metody na pokonanie nerwowości. Dowiedz się więcej.

Poznaj odbiorców i temat

Po pierwsze skup się na odbiorcach, a nie na swoim samopoczuciu. Przed prezentacją określ potrzeby widowni. Jeśli wiesz, że przedstawiasz użyteczny i ciekawy dla niej materiał, mniej się denerwujesz. Pamiętaj również, że nie ma nic gorszego dla nerwów niż próba prezentowania tematu, który nie został przygotowany.


Pilnuj czasu

W pułapkę nerwów, mogą wpaść nawet eksperci od danego tematu. Pamiętaj, że w prezentacji nie możesz przedstawić całej swojej wiedzy, bo wystąpienie będzie za długie i nużące. Podczas prezentacji rób przerwy i zadawaj pytania słuchaczom. Dzięki temu będzie ona bardziej dynamiczna, a widownia lepiej zapamięta jej zawartość.

Ćwicz

W ramach przygotowań do dużej imprezy, możesz wygłosić wystąpienie przed mniejszym gronem osób, np. przed kolegami z pracy. Warto też przećwiczyć prezentację bez widowni i nagrać ją. Po objerzeniu łatwiej ci będzie ocenić, co wymaga zmian.

Ustal szczegóły techniczne

Kiedy już wiesz, co i jak masz zamiar powiedzieć, zadbaj o szczegóły techniczne. Zdecyduj w co się ubierzesz. Strój powinien być odpowiedni do okazji, ale także wygodny. Bądź na miejscu wcześniej i przygotuj sprzęt. Sprawdź, czy wszystko działa. Miej w zanadrzu odpowiedzi na przewidywane pytania.

Skorzystaj z pomocy

Podczas wystąpień publicznych może cię także wesprzeć dobry lek na nerwy. Zapytaj w aptece o preparat zawierający lecytynę i witaminy z grupy B. Łagodzą one m.in. stany stresowe, poprawiają koncentrację i pamięć oraz ogólną kondycję organizmu. Ponadto korzystnie wpływają na – ważny przed prezentacją i nie tylko – sen. Polecamy też przeczytanie artykułu: http://vitabuerlecithin.pl/poradnik/nadpobudliwosc-sposoby-na-nadmierne-pobudzenie-nerwowe/

Uspokój organizm

Nerwowe sytuacje wyzwalają reakcje fizjologiczne organizmu, takie jak np. krótki oddech czy suchość w ustach. Jak im przeciwdziałać? Oddychaj głęboko, dzięki czemu twój mózg dostanie potrzebny tlen. Pomoże ci to również opanować drżenie głosu. Podczas wystąpienia nie zapomnij też o piciu wody!

Uśmiechaj się

Śmiech jest naturalnym środkiem rozluźniającym. Wykorzystuj to narzędzie także przed i w trakcie prezentacji. Używaj technik wizualizacji. Wyobrażaj sobie, że słucha cię zainteresowana i uśmiechnięta publiczność. Nerwy ukoisz także, poruszając się w trakcie wystąpienia.

Zapomnij o sobie

Przestań myśleć o sobie! Pamiętaj, że publiczność jest na prezentacji, aby uzyskać informacje, a twoim zadaniem jest je przekazać.

Nerwy już mniejsze, prawda? Powodzenia!

Ostatnia edycja przez

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
Grypa i przeziębienie – czy trzeba spędzić je w łóżku?

Wśród wielu osób ciągle panuje przekonanie, że przeziębienie i grypa to choroby, które trzeba „wyleżeć”. Nie każdy jednak może sobie...

Zamknij