Plamica Schoenleina-Henocha jest to zespół chorobowy, któremu towarzyszy jednoczesne występowanie różnego rodzaju objawów.
Najbardziej znamienne są objawy skórne w postaci małych, krwotocznych punkcików, wykwitów lub plam na skórze (plamica). Powstają one w wyniku uszkodzenia naczyniek włosowatych w skórze właściwej.
Nazwa choroby pochodzi od nazwisk internisty Johanna L. Schoenleina (1793-1864) oraz lekarza pediatry Eduarda H. Henocha (1820-1910).
Oprócz zmian skórnych, na obraz kliniczny choroby składa się zapalenie wielu stawów (najczęściej małych), zaburzenia funkcjonowania przewodu pokarmowego oraz zapalenie nerek.
Nie wszystkie objawy charakterystyczne dla plamicy Schoenleina-Henocha muszą występować jednocześnie. U niektórych pacjentów pojawiają się tylko zmiany skórne, u innych tylko krwawienia z jelita. Fakt ten niezwykle utrudnia postawienie diagnozy, gdyż w obrazie krwi nie stwierdza się jednoznacznych zmian.
OBJAWY
- Krwotoczne plamki lub punkciki w tkance podskórnej.
- Zapalenia wielu stawów.
- Bóle brzucha.
- Zapalenia wielu stawów.
- Zapalenie nerek.
wydaje się potwierdzać fakt, iż wykryto
Przyczyny plamicy Schoenleina-Henocha
Choroba może być też wynikiem choroby zakaźnej. Przyczyny choroby nie zostały dotychczas dokładnie zbadane. Objawy plamicy są skutkiem stanów zapalnych drobnych naczyń krwionośnych w różnych miejscach organizmu.
Przypuszcza się, że jest to choroba o charakterze alergicznym i tę tezę wydaje się potwierdzać fakt, iż wykryto substancje wywołujące jej symptomy. Należą do nich niektóre leki, na przykład sulfonamidy, penicylina, barbiturany lub fenylobutazon. Podejrzewa się także, że plamicę mogą powodować pewne środki spożywcze, ale na razie nie przedstawiono na to jednoznacznych dowodów. Choroba może być też wynikiem choroby zakaźnej.
Leczenie plamicy Schoenleina-Henocha
Nie ma możliwości wykonania typowych analiz laboratoryjnych, które wykazałyby przyczynę choroby. Powodzenie leczenia zależy więc w głównej mierze od tego, czy lekarzowi uda się ustalić oraz wyeliminować źródło choroby.
W ciężkich przypadkach (na przykład w razie zagrożenia ustania pracy nerek) podaje się glikokortykosterydy (kortyzon) lub leki immunosupresyjne, ale i one nie gwarantują poprawy.
Czy można coś zrobić samemu?
Plamicy Schoenleina-Henocha nie można wyleczyć samemu. Bardzo ważna jest pomoc ze strony rodziców dziecka lub samego dorosłego pacjenta, który może wskazać lekarzowi możliwe źródło zakażenia.
Kiedy należy udać się do lekarza?
Pierwszym widocznym objawem plamicy Schoenleina-Henocha są zazwyczaj zmiany skórne. W razie ich stwierdzenia należy bezzwłocznie udać się do lekarza.
Jak postąpi lekarz?
Przede wszystkim spróbuje określić i wyeliminować przyczynę gorączki. W tym celu będziem.in. szukał w organizmie zmian reumatycznych lub objawów chorób zakaźnych.
Przebieg choroby
Plamica Schoenleina-Henocha nie należy do typowych chorób wieku dziecięcego, mimo że po raz pierwszy występuje zazwyczaj właśnie u dzieci lub młodzieży. Choroba ta atakuje głównie chłopców. Przypadki zachorowań po 40. roku życia należą do rzadkości.
Krwotoczne plamki lub punkciki w tkance podskórnej są tylko widocznym objawem procesów zapalnych, toczących się w drobnych naczyńkach krwionośnych. Zmiany skórne pojawiają się głównie na kończynach górnych i dolnych. Pozostałe części ciała pozostają najczęściej niezajęte.
W wielu stawach – najczęściej palców rąk i nóg – mają miejsce procesy zapalne. Ich następstwem jest dokuczliwa bolesność oraz obrzęk stawów.
Wiele powikłań
Plamicy Schoenleina-Henocha często towarzyszą kolkowe bóle brzucha, a wskutek głębokich ubytków w błonie śluzowej jelita występuje krew w kale. Objawy choroby nie zawsze pojawiają się równocześnie. Do cięższych powikłań plamicy Schoenleina- -Henocha należy zapalenie nerek, silne krwawienia z przewodu pokarmowego, wrzody, wgłobienie części jelita w następujący po nim odcinek, niedrożność jelit.
Choroba przebiega skokowo.
W niektórych okresach pacjent czuje się dobrze, objawy ustępują samoczynnie. Niestety okresy wolne od objawów nie zawsze oznaczają wyleczenie, gdyż plamica Schoenleina—Henocha wykazuje skłonność do nawrotów.
Czy plamica Scnoenleina-Henocha jest niebezpieczna?
Jest to choroba niezwykle uporczywa, której towarzyszą silne bóle. Na szczęście przypadki śmiertelne są rzadkie.
Prawda Moja
Córka to miała przede wszystkim osoba która to ma nie może chodzić po domu