Rozrost gruczołowy błony śluzowej macicy

Po łacinie: hyperplasia endometrii glandula -ris, rozrost gruczołowy błony śluzowej macicy

etiologia :

Przewaga wpływu estrogenów nad progesteronem. warunki takie mogą wystąpić w :


 • występowanie cykli bezowulacyjnych (mimo braku nadmiaru estrogenów brak stymulacji progesteronem)
 • okres menopauzy i okres bezpośrednio po menopauzie
 • przedawkowanie preparatów estrogennych
 • guzy jajnika produkujące estrogeny (nowotwory zbudowane z komórek ziarnistych lub tekalnych)
 • nadczynność kory nanerczy
 • zespół Stein – Leventhal

Zespół Stein-Leventhal

Objawy : oligomenorrhea, hirsutysm, bezpłodność, często otyłość. cykle są bezowulacyjne. zwykle u młodych kobiet. nie występuje maskulinizacja typowo wyrażająca się przerostem łechtaczki, łysieniem nad czołem i obniżeniem głosu. czasem zespół ma charakter dziedziczny, często jest niepełny. Przyczyna : dysfunkcja przysadki – nadmierna i niekontrolowana sekrecja FSH i LH => zaburzenia w jajnikach pod postacią zwłóknienia zrębu i powstania licznych drobnych torbieli z komórek ziarnistych wytwarzających nadmiar estrogenów. jajniki mogą być powiększone, nawet do 6 cm. => nadmiar androgenów produkcji jajnikowej, z których część przetwarzana jest na estrogeny.

Leczenie : hormonalne lub klinowe wycięcie części jajników. Efekty zwykle dobre, przynajmniej czasowo.

morfologia rozrostu błony śluzowej macicy :

makroskopowa : śluzówka macicy przyjmuje barwę żółtoczerwoną, ostro odgranicza się od warstwy mięśniowej. zmiany mają zwykle charakter rozlany. rozrost ogniskowy (hyperplasia focalis) zdarza się rzadko.

mikroskopowa : zaburzenia dotyczą :

 • stosunku ilościowego gruczoły-zrąb (przesunięcie na korzyść gruczołów)
 • architektury gruczołów
 • cech komórek gruczołowych

w zależności od nasilenia i jakości ww zaburzeń WHO rekomendujenużywanie następującej klasyfikacji zmian rozrostowych w błonie śluzowej macicy :

1. hyperplasia simplex = rozrost prosty duże, poszerzone przestrzenie gruczołowe o okrągłych zarysach wyścielone są przez atroficzny nabłonek ( obraz „sera szwajcarskiego”) zrąb między gruczołami jest obrzęknięty i umiarkowanie komórkowy nie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem raka trzonu macicy. Nieco podobnie wygląda zanikająca śluzówka macicy u kobiet po menopauzie (atrophia cystica), którą od przerostu prostego można odróżnić przez brak kolagenizacji zrębu w tym ostatnim.

2. hyperplasia adenomatosa = rozrost gruczołowy; zarysy gruczołów są nieregularne wskutek palczastych wpukleń nabłonka do światła cewek (przecięte osiowo dają obraz „cewy w cewie”, podłużnie – „piły zębatej”) i gruczołowych wypustek wgłąb zrębu. rośnie ilość gruczołów -sprawiają wrażenie „stłoczonych”. wyścielający je nabłonek jest wysoki, walcowaty. jądra komórkowe są powiększone i rozmieszczone na różnych poziomach, jednak utrzymana jest generalna tendencja do ich lokalizacji przypodstawnej. zrąb jest gęsty i komórkowy. Liczne mitozy tak w gruczołach jak i w zrębie. Ogniska raka spotykane są w 5% przypadków (zwykle znaleziska przypadkowe w macicy wyciętej z powodu nie poddających się leczeniu zachowawczemu krwawień).

3. hyperplasia adneomatosa atypica = rozrost gruczołowy atypowy wygląd i ilość gruczołów jak w rozroście bez atypii. Gruczoły często wyścielone są przez nabłonek kilkuwarstwowy. Dodatkowo występują cytologiczne cechy atypii :

 • – obecność komórek olbrzymich
 • – utrata biegunowości komórek walcowatych
 • – hyperchromazja i nieregularny kształt jąder
 • – wyraźne hyperchromatyczne, nieregularne jąderka
 • – zagęszczona silnie eozynofilna cytoplazma

stosunek jądrowo-cytoplazmatyczny przesunięty jest na korzyść jądra. w zrębie może być obecny naciek leukocytarny. rak rozwija się w ok 23-25% przypadków.

klinicznie – obfite, nieregularne krwawenia.

Odwiedzający wpisali takie problemy:

rozrost gruczołowy błony śluzowej macicy, rozrost gruczołowy endometrium prosty, przerost błony śluzowej macicy, hyperplasia endometrii simplex, przerost błony śluzowej macicy leczenie.

Tags: , ,

Ostatnia edycja przez

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
Leukoplakia

Inne lokalizacje: (więcej…)

Zamknij