Gerontologia jest to nauka o procesach odpowiadających za przebieg starzenia się organizmów żywych, zajmująca się również profilaktyką i leczeniem chorób wieku starczego, a także społeczną stroną problemu starzenia się ludności.
Gerontologia bada procesy prowadzące do charakterystycznych dla wieku starczego zmian w funkcjonowaniu i strukturze organizmu. Najważniejsze dla gerontologii są zmiany zachodzące od momentu osiągnięcia przez organizm pełnej dojrzałości do wieku starczego oraz czynniki leżące u podłoża tych zmian. Podstawowe zagadnienia, którymi zajmuje się gerontologia, to:
- ogólnobiologiczne podstawy procesu starzenia się organizmów żywych;
- fizjologiczne podstawy procesów związanych ze starzeniem się oraz zmiany o charakterze patologicznym, m.in. procesy chorobowe;
- kwestie natury psychologicznej związane z procesem starzenia się;
- problemy natury społeczno-ekonomicznej pojawiające się wskutek rosnącej liczby osób starych w populacji.
Gerontologia wykorzystuje metody powszechnie przyjęte w innych dziedzinach nauki. Podstawowym celem badań jest poznanie istoty procesu starzenia się, przede wszystkim w celu zmniejszenia częstości występowania różnych schorzeń i ułomności charakterystycznych dla podeszłego wieku. Geriatria to dział gerontologii zajmujący się gł. profilaktyką i leczeniem chorób u osób w podeszłym wieku.
Skomentuj jako pierwszy!