Zator tętnicy krezkowej

Zator tętnicy krezkowej górnej należy podejrzewać, gdy pojawia się nagły, bardzo silny ból brzucha, intensywna biegunka u chorego z ChNS i/lub migotaniem przedsionków, zwłaszcza jeśli wcześniej występowały zatory innych tętnic.

Objawy

 • klinicznenagły, bardzo silny ból w nadbrzuszu
 • przyspieszona perystaltyka jelit
 • gwałtowne biegunki z domieszką krwi
 • wymioty
 • objawy wstrząsu

Leczenie operacyjne

Rodzaj operacji uzależniony jest od umiejscowienia niedrożności tętnicy oraz stanu żywotności ściany jelit. W ciągu pierwszych kilku godzin możliwe jest przywrócenie krążenia w tętnicach, co uzyskuje się, usuwając zator cewnikiem Fogarty’ego.

Jeśli w czasie operacji stwierdza się martwicę jelita, należy je wyciąć tak rozlegle, aby zespolenie było wykonane w dobrze ukrwionym odcinku. Wycięcie jelita wskazane jest również, jeśli po operacji naprawczej tętnicy i przywróceniu krążenia ściana jelita nie odzyskuje cech dobrego ukrwienia.


Rokowanie jest bardzo złe. Śmiertelność waha się w granicach 70-80%.

Odwiedzający wpisali takie problemy:

zator tetnicy krezkowej, zator krezki, zator kreski, zator krezki jelita, zawał kreski, zator jelita cienkiego, zator tetnicy środkowej siatkówki leczenie, zawał krezki jelita, zator brzuszny, kiedy xachodzi do zatoru kreski.

Tags: , ,

Ostatnia edycja przez

One Response to “Zator tętnicy krezkowej”

 1. Maryla 30-01-2013 at 21:10 #

  Co to jest krezka, gdzie się znajduje w organizmie ludzkim? Co oznacza w opisie tomografii komputerowej, które wykonałam dwa dni temu : „Lewe żyły nerkowe : jedna o przebiegu poza aortalnym, druga pomiędzy tętnicą krezkową górną i aortą; widoczne krążenie żylne oboczne – do klinicznego wykluczenia zespołu dziadka do orzechów”
  Jeżeli to możliwe proszę o wyjaśnienie mi co oznacza „zespół dziadka do orzechów ” i co to jest i gdzie się mieści ta krezka?
  Z poważaniem Maryla

Dodaj komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
Przepuklina

Przepuklina (hernia) – wydostanie się narządu, jego części lub tkanek poza jamę, w której zwykle się znajdują, przez otwór (kanał)...

Zamknij