Jest to choroba zakaźna przenoszona zazwyczaj drogą płciową, podlegająca obowiązkowi zgłoszenia odpowiednim służbom zdrowia. Choroba znana jest także jako weneryczne zapalenie węzłów chłonnych, ziarniniak limfatyczny oraz choroba Duranda-Nicolasa-Favre’a.
Chociaż ziarnica weneryczna pachwin występuje na całym świecie, to jednak w Europie Środkowej zachorowania zdarzają się rzadko. Zarazki są przenoszone głównie w krajach tropikalnych.
Po zaobserwowaniu opisanych objawów nie wolno zwlekać z wizytą u lekarza. Nie należy, sugerując się niewłaściwym w tej sytuacji poczuciem wstydu, obawiać się obowiązku zgłoszenia choroby i koniecznego kontaktu z lekarzem. Trzeba pamiętać, że niepodjęcie leczenia może spowodować trwałe uszkodzenie narządów płciowych.
OBJAWY
Początek:
- Mate pęcherzyki lub grudki;
- Następnie czerwone, gładkie, wyraźnie odgraniczone guzki w obrębie narządów płciowych.
Później:
- Niewielkie obrzęki węzłów chłonnych.
- Powiększanie się obrzęków nawet do rozmiaru pięści.
- Silne bóle.
- Ropotok.
- powstawanie przetok.
- Wypryski, wykwity ropne.
Przyczyny ziarnicy wenerycznej pachwin
Chorobę wywołują bakterio-podobne pasożyty z gatunku Chlamydia trachomatis. Są one przenoszone podczas stosunku płciowego i rozprzestrzeniają się w węzłach chłonnych obszaru genitalnego. Są trudne do wykrycia – ich obecność można stwierdzić jedynie na podstawie specjalistycznych badań wirusologicznych.
Chlamydie powodują wiele chorób układu moczowo-płciowego, na przykład zapalenie jajników oraz nierzeżączkowe zapalenia cewki moczowej u mężczyzn.
Leczenie ziarnicy wenerycznej pachwin
Choremu podaje się antybiotyki, na przykład tetracykliny i sulfonamidy, które hamują rozwój zarazków. Obumarcie bakterii powoduje powolne cofanie się objawów choroby.
Jeśli już doszło do zakażenia i powstały znaczne obrzęki, ropnie oraz przetoki w obrębie genitaliów, wówczas konieczny jest zabieg operacyjny.
Czy można coś zrobić samemu?
Przede wszystkim można zapobiec zarażeniu się zarazkami ziarnicy wenerycznej pachwin. Podstawową metodą profilaktyki jest używanie prezerwatyw podczas stosunków seksualnych z bliżej nieznanym partnerem. Ziarnicy wenerycznej pachwin nie można wyleczyć samemu.
Kiedy należy udać się do lekarza?
Do lekarza należy się zgłosić bezzwłocznie, gdy na genitaliach pojawią się niewielkie pęcherzyki, guzki lub owrzodzenia. Są to pierwsze objawy ziarnicy wenerycznej pachwin, które niestety często pozostają niezauważone. Najpóźniej należy udać się do lekarza wówczas, gdy w okolicy pachwin pojawią się niebiesko-czerwone obrzęki i przetoki
Choroby wtórne
Jeśli ziarnica weneryczna pachwin zaatakowała także węzły chłonne wewnątrz miednicy, wówczas mogą wystąpić przewlekłe obrzęki i zastoje w obrębie narządów płciowych i odbytnicy. Dochodzi wówczas do zwężenia odbytnicy – choroba ta nosi nazwę Elephantiasis genitoanorectalis.
(perforacje) lub występuje ból podczas oddawania stolca.
Jak postąpi lekarz?
Najpierw dokładnie obejrzy zmiany skórne. Następnie pobierze próbki tkanki, wymazy oraz krew, aby wykonać analizę płynu węzłów chłonnych, ropy i surowicy krwi. W ten sposób można również wykluczyć występowanie innej choroby o podobnym obrazie klinicznym, na przykład kiły, gruźlicy, dżumy, grzybicy lub guzów złośliwych.
W razie stwierdzenia zarazków ziarnicy wenerycznej pachwin pacjent otrzyma odpowiednie leki. Leczenie nie jest trudne, jako że chlamydie są wrażliwe na działanie antybiotyków. Lekarz jest zobowiązany do urzędowego zgłoszenia przypadku zachorowania.
Przebieg choroby
Po okresie inkubacji, trwającym około 14 dni, przejściowo pojawia się objaw pierwotny w postaci niewielkiej nadżerki w obrębie narządów płciowych, która goi się samoczynnie. Nadżerce towarzyszy obrzęk węzłów chłonnych pachwinowych i biodrowych. Skóra na nich ma barwę niebieskoczerwoną. Obrzęki są twarde, duże, później ulegają zropieniu i perforacji.
Następnie dochodzi do obrzęku genitaliów. Po kilku tygodniach nie leczone przetoki ulegają samowygojeniu pozostawiając niewielkie blizny.
Skomentuj jako pierwszy!