Zmiany skórne na dłoniach i stopach

Lista zmian skórnych na dłoniach i stopach.

 1.      Różyca – erysipeloid : dłonie
 2.      Gruźlica brodawkująca  – tuberculosis verrucosa. Hiperkeratotyczne brodawkowte ogniska, najczęściej na rękach, ale i na stopach, wykazujące skłonność do obwodowego wzrostu i bliznowacenia.
 3.      Grzybica stóp – Tinea pedum. Najczęściej zakażenia T. Rubrum i T.mentagrophytes.
 •        Odmiana międzypalcowa : varietas interdigitalis: ogniska wyprzeniowe, ze znaczną maceracją naskórka, najczęściej zajęcie IV-V i III-IV przestrzeni miedzypalcowej
 •         Odmiana potnicowa: varietas dyshidrotica: pęcherzyki, które mogą tworzyć zlewne ogniska wysiękowe
 •         Odmiana złuszczająca: varietas hyperketatotica: ogniska hyperkeratotyczne z licznymi popękaniami, często towarzyszy im grzybica paznokci.

Przebieg przewlekły, wieloletni, z okresowymi zaostrzeniami.

 1.      Wyprzenie międzypalcowe – intertrigo: Głównie związane z zakażeniem bakteryjnym, zajmuje fałdy, zmiany są mniej odgraniczone od otoczenia
 2.      Brodawki stóp – verrucae plantares: Głębokie, bolesne, na ogół nieliczne zmiany – mymercia (wywołane przez HPV-1)lub powierzchniowe zlewne wykwity – brodawki mozaikowe (wywołane przez HPV-2)
 3.      Łuszczyca krostkowa dłoni i stóp – psoriasis pustulosa palmo-plantaris- PPP: Wykwity krostkowe na podłożu rumieniowym i złuszczającym, wyraźnie odgraniczone od otoczenia, przechodzące na boczne powierzchnie stóp
 4.      Odmiana pęcherzowa liszaja płaskiego – varietas acralis. Pęcherze w obrębie zmian skórnych  (wykwitów grudkowych) na dłoniach i stopach, są wynikiem głównie działania czynników mechanicznych.
 5.      Wyprysk kontaktowy- Contact eczema, contact dermatitis. Grudki wysiękowe lub pecherzyki, objawy lichenizacji,  ogniska niewyraźnie odgraniczone od otoczenia, często świąd.
 6.      Wyprysk potnicowy – Eczema dyshidroticum
 7. Odmiana wyprysku, alergeny mogą być zewnątrzustrojowe i wewnątrzustrojowe. Pęcherzyki i pęcherze o dobrze napiętej pokrywie, umiejscowione na dłoniach i stopach.
 8.  Genodermatozy: Rogowiec dłoni i stóp – keratoma palmare et plantare, Rybia łuska – IchthyosisChoroba Dariera – Keratosis follicularis
 9.  Pęcherzowe oddzielanie się naskórka – Epidermolysis bullosa

Odwiedzający wpisali takie problemy:

zmiany skórne na dłoniach, zmiany skórne na dłoniach i stopach, Zmiany Skórne Na Stopach, PROSTOWNIKI DLONI LECZENIE, Choroby Skórne Na Rękach, zmiany skorne na stopie, zmiany skórne na stopach zdjęcia, bolesne plamy na rękach, zmiany skorne na dloniach podobne do nagniotow, Zmiany Skórne Na Rękach.

Tags: , , ,

Ostatnia edycja przez

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
Światłolecznictwo w dermatologii

Światłolecznictwo jest jedną z metod stosowanych w dermatologii. (więcej…)

Zamknij