Antybiotyki (z greki anti – przeciw, bios – życie). Pojęcie antybiotyk zostało wprowadzone do współczesnej medycyny w 1945 roku przez Selmana Abrahama Waksmana (odkrywcę streptomycyny) dla wytwarzanych przez mikroorganizmy związków, które hamują rozmnażanie lub zabijają inne drobnoustroje (bakterie, mykoplazmy, grzyby i pierwotniaki). Współcześnie, antybiotyki definiuje się jako grupę substancji o różnym charakterze chemicznym, mających zdolność do hamowania rozmnażania lub zabijania drobnoustrojów chorobotwórczych.
Pochodzenie antybiotyku
Pierwszy antybiotyk został odkryty w 1929 roku przez Aleksandra Fleminga, który zaobserwował hamujący wpływ grzyba Penicillinum notatumna na bakterie gatunku Staphylococcus. Patrząc na rozwój antybiotykoterapii można stwierdzić, że odkrycie przez Fleminga penicilliny nie było podyktowane chęcią ratowania życia ludzkiego, ale wynikało głównie z dążenia do zaspokojenia dociekliwości naukowej uczonego. Dopiero ogromne nakłady finansowe na badania naukowe zainwestowane przez koncerny farmaceutyczne w Stanach Zjednoczonych, przyspieszone potrzebą ratowania życia w okresie wojny, umożliwiły podjęcie produkcji leku na skalę przemysłową. Rozpoczęta przed drugą wojną światową era antybiotykowa spowodowała lawinowy wzrost obecności antybiotyków w najrozmaitszych dziedzinach życia. Najszybszy rozwój farmakologii i wzrost ilości zastosowanych antybiotyków przypada na lata powojenne. Antybiotyki istnieją w środowisku od wielu tysięcy lat, są bowiem w większości naturalnym produktem drobnoustrojów uwalnianym w niewielkich dawkach do środowiska.
Głównym źródłem naturalnych antybiotyków są promieniowce i grzyby, w mniejszych ilościach glony, porosty oraz rośliny kwiatowe. Spośród kilku tysięcy związków naturalnych o działaniu antybiotycznym szersze zastosowanie w lecznictwie ma około 50. Część antybiotyków otrzymuje się w wyniku półsyntezy lub całkowicie syntetycznie. Obecnie około 100 preparatów ma istotne zastosowanie w leczeniu zakażeń. Współcześnie znanych jest, co najmniej kilkaset antybiotyków, co mogłoby dawać poczucie bezpieczeństwa przed chorobami infekcyjnymi, a nawet bezpośrednio groźbą utraty życia. Niestety, tak nie jest.
Dysponując tak olbrzymią liczbą antybiotyków posługiwanie się nimi w terapii jest dość niefrasobliwie. Dzisiaj wiemy, że brak umiejętności właściwego posługiwania się antybiotykami spowodował powstanie opornych szczepów bakterii, a zakażenia bakteryjne nadal stanowią istotną przyczynę chorób i zgonów. Zastosowany antybiotyk powinien skutecznie eliminować drobnoustroje chorobotwórcze wywołujące zakażenie. Wybór właściwego antybiotyku powinien opierać się na następujących kryteriach: zakres działania przeciwbakteryjnego, profil farmakokinetyczny, umiejscowienie zakażenia, indywidualne cechy pacjenta (choroby współistniejące, wiek, dieta itp.). Są to kryteria, którymi kieruje się lekarz przepisujący nam dany antybiotyk, wykorzystując przy tym swoją wiedzę medyczną, doświadczenie oraz aktualne, zalecane rekomendacje.
Mechanizm działania antybiotyku
Aby antybiotyk mógł wywrzeć odpowiedni efekt terapeutyczny, tak jak każdy lek, musi przebyć pewne etapy, począwszy od jego spożycia do znalezienia się w odpowiednim miejscu zakażenia, a następnie zostać usunięty z organizmu. Losami leku w ustroju zajmuje się dziedzina medycyny zwana farmakokinetyką.
Działanie przeciwbakteryjne antybiotyków zależy od ich stężenia w ognisku zakażenia. Do docelowych tkanek antybiotyk dociera drogą krwiopochodną. Odpowiednie stężenie jego we krwi jest natomiast uwarunkowane dawką antybiotyku, stopniem jego wchłaniania z miejsca podania, wiązaniem z białkami krwi, rozmieszczeniem (dystrybucja) w organizmie, metabolizmem i wydalaniem. Innymi słowy, prawidłowe działanie antybiotyku umożliwiają odpowiednie mechanizmy zachodzące w ustroju.
- Uwalnianie – jest to rozpad postaci w której lek został wprowadzony, uwolnienie jego cząsteczek i rozpuszczenie ich w płynach ustrojowych. Ta faza nie występuje, gdy zażywamy antybiotyk rozpuszczony (zawiesina, tabletka rozpuszczalna).
- Wchłanianie – obejmuje transport leku z miejsca podania (np. żołądek, jelita) do krwi. Znajomość stopnia wchłaniania ma istotne znaczenie kliniczne(np. streptomycyny nie podaje się w leczeniu gruźlicy doustnie, ponieważ zbyt słabo się wchłania z przewodu pokarmowego, a chloramfenikol, który doskonale wchłania się z jelit, jest zalecany doustnie). Pod względem stopnia wchłaniania z przewodu pokarmowego antybiotyki możemy podzielić na cztery grupy: niewchła- niające się (np. gentamycyna, neomycyna), słabo wchłaniające się – 20-40% podanej dawki (np. ampicillina, linkomycyna), średnio wchłaniające się – 40-60% podanej dawki (np. tetracyklina, metacyklina), dobrze wchłaniające się powyżej 60% podanej dawki (np. doksycykli- na, tetracyklina).
- Dystrybucja – jest to proces rozmieszczenia leku w różnych tkankach i płynach ustrojowych. Stopień przenikania antybiotyków do tkanek ma duże znaczenie kliniczne, gdyż, o działaniu przeciwbakteryjnym decyduje ich stężenie w ognisku zakażenia. Szczególnie trudno przenikają antybiotyki przez barierę krew/mózg. Antybiotyki wchłonięte z krwiobiegu ulegają w większym lub mniejszym stopniu wiązaniu z białkami krwi. Wiązanie to jest łatwo odwracalne. Dla danego leku zawsze ten sam odsetek jest związany i wolny. Część związana jest nieczynna przeciwbakteryjnie i nie może również przenikać do tkanek.
- Eliminacja – jest to usuwanie czynnego związku z płynów ustrojowych. Zakończenie działania leku może następować przez wydalenie go w postaci niezmienionej, bądź przez zmianę jego budowy chemicznej (biotransformacja) i wydalenie jego metabolitów. Stopień metabolizowania antybiotyków jest różny, od 20 do 100%. Metabolity są na ogół nieczynne przeciwbakteryjnie. Antybiotyki są wydalane gł przez nerki z moczem, rzadziej z żółcią.
Ciąża, a antybiotyki
Odpowiednio zalecana w przypadku konieczności, musi być również antybiotykoterapia u kobiet w ciąży, stanach niewydolności nerek u osób z chorobami wątroby i dzieci, u których fizjologiczne zmiany zachodzące wraz z postępem ciąży prowadzą do zmniejszenia stężeń leków przeciwdrobnoustrojowych w osoczu do 50% w porównaniu ze stężeniem uzyskiwanym po podaniu takiej samej dawki leku przed ciążą. Przechodzenie leku przez łożysko warunkuje eliminację antybiotyków niebezpiecznie działających na płód. Zasadniczo przeciwwskazane w ciąży są: tetracykliny, aminoglikozydy, chinolony i chloramfenikol. Australijski Komitet Oceny Leków (Australian Drug Evaluation Committee) uszeregował antybiotyki stosowane u ciężarnych w sześciu grupach (A, B1, B2, B3, C, D),dzieląc je pod względem bezpieczeństwa dla matki i płodu. Matka karmiąca, która zmuszona jest ze względu na stan zdrowia wziąć antybiotyk, ma go również w odpowiedni sposób dobierać, uwzględniając możliwość przechodzenia leku z pokarmem do małego dziecka i oddziaływania na jego młody organizm. Najczęściej podawanymi antybiotykami, o wysokim stopniu bezpieczeństwa dla kobiety w ciąży i matki karmiącej są: ampicylina/amoksycylina, cefalosporyny I i II generacji. Należy jednak podkreślić, iż w tych okresach antybiotyki powinny być stosowane tylko w przypadkach uzasadnionych wskazań.
Niewydolność organizmu a antybiotyki
W stanach niewydolności nerek należy zmniejszyć dawki antybiotyków i zwiększyć czas między podawaniem poszczególnych dawek. Jest to związane z wydłużaniem się, przy współistniejących chorobach nerek, tzn. okresu półtrwania czasu, w którym stężenie leku zmniejsza się do połowy wartości wyjściowej. Biologiczny okres półtrwania antybiotyku jest istotnym wskaźnikiem m.in. częstości podawania dawek. Przy dawkowaniu antybiotyków w niewydolności nerek należy wziąć również pod uwagę: nefrotoksyczność antybiotyku – nie należy stosować w chorobach nerek antybiotyku o działaniu toksycznym na nerki, stopień i mechanizm wydalania antybiotyku przez nerki – należy dostosować dawkowanie do stopnia upośledzenia eliminacji antybiotyku przez nerki z moczem. U osób z chorobami wątroby wskazane jest, w przypadku pojawienia się np. infekcji bakteryjnej dróg oddechowych, zastosowanie odpowiedniego antybiotyku – nie należy stosować leków hepatotoksycznych, a więc posiadających w działaniach ubocznych możliwość uszkodzenia komórki wątrobowej. Kilkakrotnie już zostało podkreślone, że podstawą skutecznej i bezpiecznej antybiotykoterapii jest właściwy dobór antybiotyku i jego dawkowanie.
U osób z chorobami wątroby wskazane jest, w przypadku pojawienia się np. infekcji bakteryjnej dróg oddechowych, zastosowanie odpowiedniego antybiotyku – nie należy stosować leków hepatotoksycznych, a więc posiadających w działaniach ubocznych możliwość uszkodzenia komórki wątrobowej. Kilkakrotnie już zostało podkreślone, że podstawą skutecznej i bezpiecznej antybiotykoterapii jest właściwy dobór antybiotyku i jego dawkowanie.
Na szczególne trudności, zarówno w doborze leku, jak i ustaleniu odpowiednich dawek natrafi lekarz w przypadku, gdy pacjentem jest dziecko. Organizm dziecka wykazuje zasadnicze odrębności w poszczególnych okresach rozwoju. Największe różnice dotyczą noworodka (pierwszy miesiąc życia) i młodszego niemowlęcia(do trzeciego miesiąca życia). Odrębności ustroju rosnącego, powodując różnice w przebiegu procesów wchłaniania, dystrybucji, biotransformacji i eliminacji, warunkują inne niż u dorosłych parametry farmakokinetyczne. Znajomość ich jest podstawą obliczania prawidłowych dawek, odstępów między kolejnymi dawkami oraz określenia największej dawki dobowej, bezpiecznej, a zarazem skutecznej. Stąd wzięło się przeliczanie dawek leków na kilogram masy ciała dziecka, warunkujący odpowiedni etap jego rozwoju. Z uwagi na to, iż organizm dziecka jest w ciągłej fazie rozwoju wielu układów, dobór antybiotyków u dzieci musi uwzględniać ich działania toksyczne na poszczególne układy i narządy. W związku z tym np. niektóre antybiotyki mają ograniczenia wiekowe ich zastosowania.
Zastosowanie antybiotyków
Antybiotyki stosuje się w leczeniu wielu chorób, w różnych postaciach, niekiedy skojarzenie głównie układu oddechowego, przewodu pokarmowego i układu moczowo-płciowego. Można podawać je doustnie (zawiesiny, tabletki, tabletki rozpuszczalne, kapsułki), domięśniowo (ampułki), dożylnie (ampułki), doodbytniczo (czopki), dopochwowo (globulki, czopki), wziewnie (inhalacje), na skórę (maści, kremy) a także w postaci kropli do nosa, oczu i uszu. W przypadku ciężkich infekcji stosuje się niekiedy kojarzenie antybiotyków, czyli równoczesne stosowanie kilku z nich. Ma ono na celu zwiększenie efektywności kuracji (działanie synergiczne), zmniejszenie działań niepożądanych, a przede wszystkim zmniejszenie niebezpieczeństwa wytworzenie się antybiotykoodporności (pojęcie to będzie szeroko wyjaśnione pod koniec opracowania).
Kojarzenie antybiotyków to trudny i złożony problem. Niewłaściwe łączne podawanie kilku antybiotyków może przynieść więcej szkody niż pożytku. Podstawową regułą przy łączeniu antybiotyków jest przestrzeganie zasady nie kojarzenia antybiotyków bakteriobójczych i bakteriostatycznych. Leczenie skojarzone stosuje się z zasady w zakażeniach mieszanych, w zakażeniach zagrażających życiu oraz przy niebezpieczeństwie wytworzenia się szczepów opornych w związku z przedłużającą się antybiotykoterapią. Antybiotyki działają na bakterie oraz inne drobnoustroje (grzyby, pasożyty, riketsje). Omawiając antybiotyki oddziaływające na bakterie chorobotwórcze będzie czytelnik spotykał się z nazwami poszczególnych grup czy szczepów bakterii. Aby umieć zlokalizować dany patogen, który może być odpowiedzialny za naszą chorobę zostanie przedstawiony podział bakterii i przykłady najczęściej spotykanych bakterii chorobotwórczych.
Podział bakterii na Gram-dodatnie, Gram-ujemne i atypowe ma największe praktyczne zastosowanie. Warunkuje go laboratoryjna metoda barwienia bakterii tzw. metodą Grama (nazwa pochodzi od nazwiska uczonego, który odkrył tę metodę laboratoryjną). Bakterie Gram-ujemne barwią się tą metodą na kolor niebieski, Gram-dodatnie na kolor czerwony. Antybiotyki mają różne mechanizmy działania. Oddziałują na różne struktury komórkowe i reakcje zachodzące w komórce bakteryjnej.
Podział antybiotyków
Antybiotyki, określając ogólnie, hamują procesy przemiany materii i upośledzają przyswajanie niektórych substancji niezbędnych do życia i rozmnażania się drobnoustrojów. Można je podzielić ze względu na: sposób wytwarzania, zakres działania, mechanizm działania drobnoustrojowego, strukturę chemiczną.
- Sposób wytwarzania – najstarszym, do dziś stosowanym naturalnym metabolitem 0 znikomej toksyczności jest penicylina. Większość stosowanych współcześnie antybiotyków jest otrzymywana półsyntetycznie w firmach koncernach farmaceutycznych.
- Zakres działania – (spektrum przeciwdrobnoustrojowe) antybiotyki o wąskim zakresie działania. Ich działanie przeciwbakteryjne ogranicza się do względnie niewielu rodzajów drobnoustrojów. Najbardziej znana wśród nich to penicylina. Antybiotyki o szerokim spektrum działania. Działają na względnie dużą liczbę różnych rodzajów drobnoustrojów. Najbardziej znane i szeroko stosowane to: ampicylina, amoksycylina, doksycyklina, cefalosporyny I i II generacji. Znajomość zakresu działania antybiotyków ma istotne znaczenie praktyczne. W zależności od rodzaju zakażenia stosuje się antybiotyki o względnie najbardziej wybiórczym działaniu, uwzględniając ponadto antybiotykowrażliwość, określaną za pomocą tzw. antybiogramu (wykaz wrażliwości hodowanych bakterii na poszczególne antybiotyki). Antybiotyki o szerokim spektrum działania powinno stosować się wówczas, gdy nie został zidentyfikowany patogenny drobnoustrój lub, gdy doszło do tzw. zakażenia mieszanego (różnymi drobnoustrojami).
- Mechanizm działania drobnoustrojowego – antybiotyki bakteriobójcze zabijają drobnoustroje, tak więc przy ich skutecznej terapii nie powinna mieć miejsca reaktywacja zakażenia. Antybiotyki bakteriostatyczne hamują namnażanie bakterii, muszą więc działać w fazie wzrostu drobnoustrojów. Jeśli stan ogólny chorego jest dobry i siły odpornościowe nie są zaburzone, wówczas można stosować antybiotyki bakteriostatyczne. Jeśli pacjent jest w złym stanie i istnieje zagrożenie życia, z zasady stosuje się antybiotyki bakteriobójcze.
- Struktura chemiczna – podział antybiotyków ze względu na strukturę chemiczną: betalaktamy, aminoglikozydy, tetracykliny, makrolidy, linkosamidy, antybiotyki peptydowe.
Rodzaje antybiotyków
Betalaktamy
Nazwa tej grupy antybiotyków pochodzi od ich wspólnego elementu strukturalnego – wiązania beta-laktamowego, które ulega rozerwaniu pod wpływem enzymów, tzw. beta-laktamaz produkowanych przez niektóre bakterie, co prowadzi do ich rozpadu. Wszystkie antybiotyki beta-laktamowe mają wspólny mechanizm działania bakteriobójczego, który polega na blokowaniu biosyntezy ściany komórkowej bakterii. Zatem antybiotyki te nie wykazują aktywności wobec bakterii pozbawionych ściany komórkowej (Mycoplasma), a także pasożytów wewnątrzkomórkowych (Chlamydia). W tej grupie do najważniejszych zaliczamy: penicyliny i cefalosporyny. Z uwagi na to, iż są to antybiotyki bardzo powszechnie stosowane zostanie im poświęcone więcej uwagi.
Penicyliny
Do obecnie otrzymywanych penicylin naturalnych zaliczamy benzylopenicylinę (penicylina G) i fenoksymetylopenicylinę (penicylina V). Otrzymuje się je z hodowli pleśni PeniciUinum notatum i Penicillium chrysogenum. Na penicylinę G jest opornych wiele gatunków bakterii, które wytwarzają penicylinazę (enzym rozkładający penicylinę). Należą do nich: gronkowce i pałeczki jelitowe. Niezmienną wrażliwość wykazują paciorkowce ropotwórcze odpowiedzialne za zapalenie migdałków, czyli popularną anginę. Większość z penicylin nie wchłania się z przewodu pokarmowego, więc musi być podawana drogą pozajelitową. Najbardziej znaną i stosowaną dożylnie lub domięśniowo jest Penicillina krystaliczna (ampułki). Naturalna penicylina V stosowana doustnie to: V-cylina (tabletki) czy Ospen (zawiesina). Penicyliny półsyntetyczne zostały wprowadzone do lecznictwa pod koniec lat 50-tych. Niektóre z nich mają wąski zakres działania np. tylko przeciwgronkowcowe, inne – szeroki.
W ostatnich latach notuje się wzrost oporności gronkowców na penicyliny półsyntetyczne, szczególnie wśród gronkowców złocistych. Zakażenia wywołane przez te szczepy bakteryjne dominują u chorych przebywających w szpitalach. Penicyliny półsyntetyczne o szerokim zakresie działania są najczęstszymi antybiotykami stosowanymi w infekcjach paciorkowcowych (zapalenie gardła i migdałków), w lecznictwie otwartym. Najbardziej znany antybiotyk tej grupy to ampicylina (tabletki, zawiesina). Następcą ampicyliny jest amoksycylina, która wykazuje znacznie lepszą aktywność i korzystniejsze właściwości farmakokinetyczne. Najbardziej znane i stosowane preparaty amoksycyliny: Duomox (tabletki rozpuszczalne), Ospamox (tabletki, zawiesiną), Hiconcil (kapsułki, zawiesina), Amotaks (kapsułki, tabletki, zawiesiną), Apo-Amoxi (kapsułki), Amoxicilline (kapsułki, zawiesina).
Według rekomendowanych schematów leczenia i zgodnie z zaleceniami WHO amoksycylina jest lekiem pierwszego rzutu w ostrych infekcjach dróg oddechowych: zapaleniu gardła i migdałków, ucha środkowego, zatok obocznych nosa, oskrzeli. W ostatnich latach pojawiły się skuteczne preparaty łączące penicylinę półsyntetyczną z tzw. inhibitorem beta-laktamaz (betalaktamnieklasyczny). Jest to słaby antybiotyk, który blokuje nieodwracalnie wspomniany enzym beta-laktamazę. Enzym ten nie jest już w stanie zregenerować się, a blokujący inhibitor nie jest zdolny do dalszego rozkładania antybiotyku. Połączenie to rozszerza zakres działania penicylin na bakterie wytwarzające beta-laktamazy. Przykładami takich połączonych leków są następujące preparaty: Augmentin (tabletki, zawiesina, fiołki), Amoksiklav (tabletki, zawiesina). W obu preparatach występuje połączenie amoksycyliny z kwasem klawułanowym. Unasyn (tabletki, zawiesina, fiolki do iniekcji) to połączenie ampicyliny z sulbactamem.
Penicyliny są antybiotykami o wyjątkowo małej toksyczności. Chociaż należą do najbezpieczniejszych antybiotyków, to jednak przy ich stosowaniu są obserwowane reakcje niepożądane. Do najczęstszych należą reakcje nadwrażliwości, których częstość występowania ocenia się na 0,7 do 4,0% leczonych chorych. Najczęściej występujące reakcje nadwrażliwości na penicyliny to: zmiany skórne (wysypka pęcherzowo–grudkowa, pokrzywka), objawy z przewodu pokarmowego (luźne stolce). Do najbardziej niebezpiecznych reakcji po wstrzyknięciu penicyliny, należy zdarzający się niezmiernie rzadko (0,004-0,015% leczonych chorych), wstrząs anafilaktyczny. Aby temu zapobiec przed podaniem penicyliny wykonuje się śródskórną próbę uczuleniową na penicylinę, a u pacjentów z wywiadem alergicznym odstępuje się od podania penicyliny.
Zastosowanie penicylin: zakażenia gronkowcowe ropnie, czyraki, zapalenie szpiku, posocznice, zakażenia paciorkowcowe, ropowica, róża, ropnie, zastrzały, anginy, posocznice, płonica, zapalenia płuc pneumokokowe, meningokokowe zapalenia opon mózgowych, rzeżączka, kiła, błonica i tężec, zgorzel gazowa, różyca, wąglik, promienica, zakażenia dróg moczowych, zakażenia chirurgiczne, ginekologiczne i położnicze, zakażenia wywołane przez pałeczkę ropy błękitnej.
Cefalosporyny
Należą, podobnie jak penicyliny, do antybiotyków beta-laktamowych. Mają szerokie spektrum działania. Działają bakteriobójczo, ich mechanizm działania jest analogiczny do penicylin. Są obok nich jednymi z najbezpieczniejszych antybiotyków, choć nie są pozbawione działań ubocznych. Reakcje niepożądane po stosowaniu cefalosporyn są podobne do obserwowanych po penicylinach. Do najczęstszych należą: wysypki pęcherzykowo-grudkowe, pokrzywka, biegunki. U chorych z nadwrażliwością na penicyliny należy ostrożnie podawać tę grupę antybiotyków.
Cefalosporyny to antybiotyki półsyntetyczne (w lecznictwie stosuje się ich ponad 30). Kolejno syntetyzowane i wprowadzane na rynek dzielą się na cztery generacje. Obok spektrum przeciwbakteryjnego, preparaty te różnią się zasadniczo wrażliwością na działanie beta-laktamaz, przenikalnością do ośrodkowego układu nerwowego, a także właściwościami farmakokinetycznymi.
- Cefalosporyny I generacji – zakres działania przeciwbakteryjnego cefalosporyn I generacji jest zbliżony do penicylin. Obejmuje przede wszystkim bakterie Gram-dodatnie, w dużych stężeniach niektóre Gram-ujemne. Są one umiarkowanie oporne na bata-laktamazę gronkowcową i niektórych bakterii jelitowych. Nie przenikają do ośrodkowego układu nerwowego. Wskazania: zakażenia górnych dróg oddechowych, zakażenia dróg moczowych, zakażenia tkanki kostnej i stawów. Według rekomendowanych schematów leczenia (Polska Grupa Robocza ds. rekomendacji i standardów profilaktyki i racjonalnej terapii zakażeń przy współpracy międzynarodowej grupy FAIDM, prof. Dierżanowska, prof. Radzikowski) są lekami drugiego rzutu w ostrym zapaleniu gardła i migdałków, a także ucha środkowego. Przykładami cefalosporyn I generacji, mającymi częste zastosowanie są: Cefadroksyl (nazwa handlowa: Duracef – kapsułki, tabletki rozpuszczalne, zawiesina), czy Cefaleksyna (nazwa handlowa: Keflex – kapsułki, zawiesina).
- Cefalosporyny II generacji – zakres działania jak I generacja plus liczne bakterie Gram-ujemne, także pałeczki jelitowe. Są oporne na szeroki zakres beta-lak- tamaz. Wskazania: jak I generacja oraz: podejrzenie zakażenia bakteriami opornymi na leki I generacji, przede wszystkim Gram-ujemne, zakażenia pokarmowe. Cefalosporyny II generacji są rekomendowane, jako leki II rzutu w ostrych chorobach układu oddechowego, takich jak: zapalenie gardła i migdałków, zatok obocznych nosa, oskrzeli i płuc. Przykładami cefalosporyn II generacji są: Cefaklor (nazwa handlowa: Ceclor – kapsułki, tabletki, zawiesina) i Cefuroksym (nazwa handlowa: Zinnat – tabletki, zawiesina, Zinacef – fiolki do iniekcji).
- Cefalosporyny III generacji – mają szeroki zakres działania przeciwbakteryjnego, działają na większość bakterii Gram-ujemne, ale mają bardzo słabe działanie na bakterie Gram-dodatnie. Są oporne na beta-laktamazy. Penetrują do wszystkich narządów i tkanek, przenikają także do ośrodkowego układu nerwowego. Są dobrze tolerowane. Wskazania: przede wszystkim zakażenia wewnątrzszpitalne: układu oddechowego, układu moczowego, kości i stawów. Mają także zastosowanie u chorych poddanych immunosupresji. Doustne cefalosporyny III generacji nie mają tak szerokiego spektrum przeciwbakteryjnego jak preparaty parenteralne (dożylne). Są głównie stosowane w terapii sekwencyjnej w warunkach szpitalnych. Przykładem doustnej cefalosporyny III generacji jest ceftibuten (nazwa handlowa: Cedax – kapsułki, zawiesina).
- Cefalosporyny IV generacji – ich spektrum przedwbakteryjne jest identyczne jak parenteralnych cefalosporyn III generacji, przy czym są to antybiotyki aktywne także wobec szczepów wytwarzających enzymy chromosomalne i plazmidowe (struktury genowe). Mają dobrą aktywność przeciwgronkowcową.
Aminoglikozydy
Podstawową jednostką strukturalną tych antybiotyków jest aminocukier i stąd wywodzi się ich nazwa. Mechanizm działania aminoglikozydów polega na upośledzeniu syntezy białek bakteryjnych (powstają białka o nieprawidłowej budowie) oraz uszkodzeniu błony cytoplazmatycznej. W porównaniu z antybiotykami beta-laktamowymi aminoglikozydy mają znacznie węższy zakres działania. Stosuje się je w ciężkich zakażeniach wywołanych przez bakterie Gram-ujemne, nie działają na beztlenowce. Są wydalane przez nerki w postaci nie zmetabolizowanej (niezmienionej) i osiągają duże stężenie w moczu, co ma korzystne znaczenie w terapii zakażeń układu moczowego. Ich zaletą jest to, że oporność bakterii na te antybiotyki powstaje powoli, co zwiększa ich skuteczność. Źle wchłaniają się z przewodu pokarmowego, stąd nie są stosowane doustnie. Mają działanie ototoksyczne (nieodwracalne uszkodzenie słuchu) i nefrotoksyczne (odwracalne uszkodzenie nerek). Są wśród nich aminoglikozydy naturalne (np. streptomycyna, gentamycyna, neomycyna), a także półsyntetyczne (np. netylmycyna, amikacyna).
Wyróżnia się II generacje aminoglikozydów: : I generacja (streptomycyna, neomycyna, kanamycyna), II generacja: (gentamycyna, tobramycyna, amikacyna, netylmycyna). Zastosowanie leków I generacji jest już minimalne ze względu na ich większą toksyczność. Zastosowanie aminoglikozydów: zakażenia układu moczowego, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zakażenie ran pooparzeniowych, zapalenie wsierdzia, zapalenie gruczołu krokowego, u chorych z uszkodzonym układem odpornościowym. Z uwagi na działania toksyczne (głównie uszkodzenie słuchu i nerek) aminoglikozydy mają swoje przeciwwskazania. Należą do nich: niewydolność nerek, upośledzenia słuchu, niewydolność wątroby, ciąża, dzieci poniżej 3-go roku życia (tu zdania są podzielone – są prace kliniczne wskazujące na bezpieczeństwo takiego leczenia, z wyjątkiem noworodków i wcześniaków).
Tetracykliny
Mechanizm działania tych antybiotyków polega na hamowaniu biosyntezy białka i procesów energetycznych w komórkach bakteryjnych. Charakteryzują się szerokim spektrum obejmującym bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne, drobnoustroje atypowe oraz krętki. Największe znaczenie odgrywają w leczeniu zakażeń wywołanych przez bakterie atypowe (Mykoplasma, Chlamydia). Dobrze wchłaniają się z przewodu pokarmowego oraz penetrują do tkanek i narządów. Z tetracyklin naturalnych otrzymywanych z pleśni Streptomyces stosuje się obecnie tetracyklinę (tabletki). Półsyntetyczna tetracyklina to znana od wielu lat doksycyklina (nazwy handlowe: Doxycyclinum – kapsułki, Unidox – tabletki rozpuszczalne, Dotur – kapsułki, Supracyclin – tabletki rozpuszczalne). Wskazania kliniczne do stosowania tetracyklin: infekcje dróg oddechowych spowodowane atypowymi drobnoustrojami (Mycoplasma pneumoniae, Chlamydia pneumoniae), zakażenia dróg oddechowych o typowej etiologii (są rekomendowane jako leki I rzutu w przypadku nadwrażliwości lub nietolerancji na antybiotyki beta-laktamowe w ostrym zapaleniu oskrzeli i pozaszpitalnym zapaleniu płuc), trądzik młodzieńczy, borelioza, zapalenia układu moczowo-płciowego wywołanymi przez Chlamydie trachomatis.
Tetracykliny powodują szereg reakcji niepożądanych. Należą do nich: zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, biegunki, bóle w nadbrzuszu), uszkodzenie wątroby, nadwrażliwość na światło, reakcje alergiczne, przebarwienia i hipoplazja zębów u małych dzieci. W związku z tym są przeciwwskazane w następujących przypadkach: dzieci do 12-tego roku życia, niewydolność wątroby, ciąża, kobiety karmiące piersią.
Makrolidy
Z uwagi na wzrost liczby zakażeń dróg oddechowych przez drobnoustroje atypowe, makrolidy przeżywają obecnie renesans. Stanowią drugą grupę, obok antybiotyków beta-laktamowych, które są szeroko stosowane w lecznictwie otwartym. Antybiotyki te działają poprzez hamowanie biosyntezy bakterii. W swoim spektrum zawierają wszystkie drobnoustroje, wobec których aktywne są penicyliny, a ponadto wykazują aktywność wobec bakterii nietypowych (Mycoplasma, Chlamydia). Obok działania przedwbakteryjnego, makrolidy wpływają modulująco na układ odpornościowy. Dobrze penetrują do tkanek z wyjątkiem ośrodkowego układu nerwowego.
Wyróżnia się dwie grupy makrolidów (starą i nową):
- I grupa: erytromycyna (nazwy handlowe: Erythromycinum – tabletki, zawiesina, Davercin – tabletki, zawiesina, płyn, żel, Aknemycin – maść, płyn), spiramycyna (nazwa handlowa: Rovamycine – tabletki).
- II grupa: azytromycyna (nazwa handlowa: Summamed tabletki, kapsułki, zawiesina, syrop), klarytromycyna (nazwy handlowe: Klacid – tabletki, zawiesina, Fromilid – tabletki), roksytromycyna (nazwy handlowe: Rulid – tabletki, Renicin – tabletki). Antybiotyki makrolidowe wchodzą również w skład preparatów złożonych np. Zineryt (erytromycyna+cynk), Aknemycin plus (erytromycyna+tretinoina). Są to powszechnie stosowane leki przeciwtrądzikowe.
Makrolidy nie są pozbawione działań ubocznych, do których należą przede wszystkim objawy ze strony przewodu pokarmowego (nudności, biegunki, wymioty). Wadą antybiotyków makrolidowych jest ich wysoka cena.
Linkosamidy
Są to antybiotyki, które chemicznie różnią się od makrolidów, jednak charakteryzują się zbliżonym spektrum, mechanizmem działania przeciwbakteryjnego oraz właściwościami farmakokinetycznymi. Wykazują one działanie na bakterie Gram-dodatnie, a także beztlenowe. Linkosamidy dobrze przenikają do tkanek, płodu i kości, z wyjątkiem płynu mózgowo-rdzeniowego. Do grupy tej należą: Linkomycyna (kapsułki, fiolki do iniekcji), klindamycyna (nazwa handlowa: Dalacin C – kapsułki, fiolki do iniekcji). Wskazania do stosowania linkosamidów: zakażenia szpiku kostnego, zakażenia jamy brzusznej beztlenowcami, zakażenia dróg rodnych, zakażenia układu oddechowego, w stomatologii. Najpoważniejszym powikłaniem związanym z przyjmowaniem antybiotyków linkozamidowych jest rzekomobłoniaste zapalenie jelit. Objawia się ono bólami brzucha i biegunką.
Antybiotyki peptydowe
Należą do najstarszych antybiotyków. Mechanizm działania antybiotyków peptydowych polega na hamowaniu syntezy ściany komórkowej. Ich spektrum obejmuje wybiórczo tylko bakterie Gram-dodatnie. W praktyce klinicznej stosowane są tylko dwa preparaty: wankomycyna i teikoplanina.
Inne rodzaje antybiotyków
Należy wspomnieć jeszcze o obecności antybiotyków przeciwgrzybiczych, z których najbardziej znane to: Nystatyna, Amfoterycyna B czy Ketokonazol oraz fluorochinolony (np. norfloksacyna – Nolicin, cyprofloksacyna – Ciprobay), które w ostatnich latach są często stosowane. Nie sposób nie wspomnieć jeszcze o najbardziej aktywnym antybiotyku wobec bakterii beztlenowych, a działającym również na pierwotniaki, jakim jest Metronidazol.
Antybiotykooporność
Chemioterapia przeciwbakteryjna uważana jest za największe osiągnięcie medycyny XX wieku. Po wprowadzeniu, na szeroka skalę, do leczenia infekcji bakteryjnych antybiotyków, zapanował optymizm. Człowiek poczuł się bezpieczny i wydawało się, że choroby infekcyjne przestały stanowić bezpośrednią groźbę utraty życia. Dzisiaj znanych jest, co najmniej kilkaset antybiotyków, ale nie oznacza to wcale poczucia bezpieczeństwa. Konsekwencją tak masowego stosowania antybiotyków jest obserwowany przez naukowców, w szczególności przez ostatnie 15 lat, niekontrolowany rozwój oporności drobnoustrojów. Ta ogromna liczba szczepów opornych spowodowana jest przede wszystkim nadużywaniem antybiotyków w terapii.
W wielu regionach udokumentowano bezpośrednią zależność pomiędzy stosowaniem antybiotyków, a narastaniem antybiotykooporności. Bardzo szybki rozwój bakterii powoduje duże tempo ewolucyjne i przystosowawcze wśród bakterii. Ponieważ w każdej populacji bakteryjnej mogą znajdować się komórki oporne na dany antybiotyk to, gdy po jego podaniu większość wrażliwych komórek zostaje zabita, komórki oporne mają swobodną drogę do rozwoju. Bakterie dysponują szeregiem mechanizmów obronnych przed antybiotykami. Należą do nich: enzymy unieczynniające lek (beta-laktamazy), modyfikacja powierzchni bakterii – zmiana przepuszczalności dla antybiotyku, modyfikacja miejsca wiązania się antybiotyku. Zahamowanie zjawiska oporności na leki nie jest możliwe, natomiast z pewnością można ograniczyć jego rozmiary i tempo narastania. Stosowanie antybiotyków wymaga od lekarza i pacjenta dużej rozwagi, bowiem szeroki zakres i siła ich działania stwarzają sprzyjającą sytuację do ich nadużywania i niekontrolowanego użycia. Jednym z najważniejszych elementów takiego postępowania jest racjonalna antybiotykoterapia, najlepiej prowadzona po wykonaniu antybiogramu.
Najczęstszym błędem popełnianym w terapii zakażeń dróg oddechowych, które aż w 80% mają etiologie wirusową, jest zastosowanie antybiotykoterapii. Warto dodać, że jeżeli będziemy rzadko (lub umiarkowanie) stosowali antybiotyki, mamy szansę uniknąć powstania oporności wśród bakterii obecnych w naszym organizmie.
Problem antybiotykooporności jest coraz częściej dostrzegany przez różne środowiska. Dlatego zaczęły powstawać międzynarodowe sieci badania oporności. W Polsce zespół pod kierownictwem prof. Walerii Hryniewicz opracował projekt takiej sieci badania oporności bakterii, którego realizacja została wprowadzona w ubiegłym roku. Podstawowe zasady racjonalnego stosowania antybiotyków obowiązujące zarówno lekarza jak i pacjenta:
- Nie ma antybiotyku uniwersalnego działającego na wszystkie rodzaje bakterii.
- Antybiotykiem nie leczy się przeziębienia ani grypy.
- Antybiotyku nie można stosować na ślepo. Należy w każdym przypadku wykryć czynnik wywołujący chorobę, izolować go, wykonać antybiogram, a na jego podstawie ustalić plan leczenia.
- Jeśli stosuje się antybiotyk, konieczne jest przestrzeganie zaleceń lekarza dotyczących dawkowania i długości leczenia. Niedopuszczalne jest wcześniejsze odstawienie leku po poprawie samopoczucia.
- Nie wolno stosować antybiotyków w ramach tzw. samoleczenia i wykorzystywać leki, które pozostały w domowej apteczce z poprzedniej kuracji.
Skomentuj jako pierwszy!