Aspartam – co warto o nim wiedzieć?

Wśród wielu alternatyw, które możemy wykorzystać zarówno do samodzielnego słodzenia, jak i tych, które znajdują się w różnego rodzaju produktach jest aspartam. Spróbujmy dowiedzieć się o nim nieco więcej.

Co to jest aspartam?

Aspartam to substancja, którą możemy znaleźć w setkach produktów spożywczych. To organiczny związek chemiczny, który należy do grupy estrów peptydowych. Ten coraz popularniejszy słodzik, którego smak jest dwukrotnie słodszy od cukru już od kilku lat wypiera biały cukier. Znaleźć możemy go np. w napojach, gumach do żucia, jogurtach a nawet w niektórych lekach. Coraz częściej pojawia się również w naszych kuchniach pod postacią tabletek i drażetek, którymi dosładzamy napoje np. kawę czy herbatę.

Szkodliwość aspartamu – czy mamy się czego obawiać?

Osoby, które decydują się na rezygnację z białego cukru na rzecz innych substancji słodzących są świadomymi konsumentami, które chcą dbać o swoje zdrowie. Nic więc dziwnego, że szybko zaczęto zastanawiać się na ile bezpiecznym środkiem jest aspartam. Szkodliwość tego słodzika, który jest przecież tak powszechnie stosowany musiała zostać zbadana. Na szczęście, efekty prac badaczy rozwiewają wątpliwości – środek ten mogą spożywać praktycznie wszyscy – bez obaw o swoje zdrowie i samopoczucie. Jedynym wyjątkiem, który nie powinien sięgać po produkty z aspartamem są chorzy na fenyloketonurię.


Czy aspartam jest rakotwórczy?

Wśród wielu internetowych doniesień możemy natrafić na informację, że środek ten może powodować choroby nowotworowe. Czy oznacza to, że powinniśmy unikać popularnego słodzika, jakim jest aspartam? Badania przeprowadzone do dziś przez wielu naukowców i specjalistów nie wskazują, żeby informacje na ten temat były prawdą. Nie warto więc obawiać się stosowania aspartamu – nic nie wskazuje bowiem jednoznacznie na jego rakotwórczość.

Tags:

Ostatnia edycja przez

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
Osteoporoza w menopauzie – choroba cywilizacyjna?

Według ustaleń WHO na osteoporozę choruje ponad 75 000 ludzi w Europie, Japonii i Stanach Zjednoczonych. W Polsce problem ten...

Zamknij