Badanie neurologiczne
Badanie neurologiczne określa stan poszczególnych elementów układu nerwowego. Obserwuje się odchylenia od prawidłowej funkcji układu nerwowego i wnioskuje o drogach lub ośrodkach nerwowych, których uszkodzenie powodowałoby podobne objawy. Dla prawidłowej interpretacji obserwowanych zaburzeń konieczna jest znajomość hierarchicznej organizacji układu nerwowego, gdzie najwyższym i nadrzędnym poziomem jest kora mózgowa, a najniższym receptory (oczy, uszy, ciałka czuciowe itp.) i efektory obwodowe (mięśnie).
W pierwszym etapie, równolegle ze zbieraniem wywiadu ocenia się mowę (zaburzenia ruchu mięśni biorących udział w mowie – niedowłady, niezborność lub problemy z powiązaniem procesów myślowych: afazja, dyzartria, dysfonia, jąkanie, echolalia, palilalia). Następnym etapem jest sprawdzanie chodu pacjenta.
Chodzenie zależy nie tylko od układu ruchowego (porażenie lub niedowłady), prawidłowy chód jest zależny od niezmienionego odbierania bodźców z otoczenia i z własnego organizmu (czucie powierzchniowe i głębokie) oraz funkcjonowania ośrodków wyższych takich jak móżdżek i układ pozapiramidowy. Kolejno bada się czynności poszczególnych nerwów czaszkowych, oceniając: węch (nerw węchowy), wzrok (nerw wzrokowy), ruchy gałek ocznych (nerwy okoruchowy, bloczkowy i odwodzący zawiadujące czynnością mięśni gałek ocznych), czucie i ruchy mięśni biorących udział w przeżuwaniu z odruchami rogówkowym i ścięgnistym żuchwowym (nerw trójdzielny), ruchy mięśni mimicznych twarzy i czucie na języku (nerw twarzowy), słuch i równowagę (nerw przedsionkowo-ślimakowy), unerwienie gardła – odruch podniebienno-gardłowy (kneblowy) czyli unoszenia gardła po podrażnieniu szpatułką jego tylnej ściany (nerw językowo-gardłowy), mowa – czynność ruchowa strun głosowych i podniebienia miękkiego (nerw błędny), ruchy języka (nerw podjęzykowy). Badanie węchu i smaku przeprowadza się rzadko.
Badanie wzroku przeprowadza się podobnie jak w badaniu okulistycznym, a słuchu jak w laryngologicznym. Pomimo, że układ ruchu i czucia są ze sobą nierozerwalnie związane to bada się je oddzielnie. Ocena funkcji części ruchowej układu nerwowego obejmuje badanie napięcia mięśni, ich siły i koordynacji. Już oglądanie daje możliwość wykrycia zaników mięśniowych, szczególnie jeśli są one niesymetryczne (np. mniejsza objętość jednego uda mniejsza masa mięśniowa w stosunku do drugiego), a także drżeń mięśniowych (niezależne od woli skurcze różnych obszarów mięśnia, widoczne przez skórę) i oceny precyzji ruchów zależnych od woli. Badanie napięcia mięśni określonego jako opór stawiany przez mięśnie przy ruchach biernych (wykonywanych przez badającego, bez udziału pacjenta) w stawach, polega na zginaniu i prostowaniu głównych stawów przez badającego u odprężonego pacjenta.
Interpretacja badania wymaga dużego doświadczenia. U zdrowego człowieka wyczuwalny jest nieznaczny sprężysty opór stawiany przez odpowiednie grupy mięśniowe, a w sytuacjach patologicznych opór może być zwiększony (hipertonia: spastyczność – gdy napięcie jest największe w początkowej fazie ruchu, jak przy otwieraniu scyzoryka oraz sztywność – gdy opór jest niezmienny w całym zakresie ruchu w stawie co przypomina zginanie rurki ołowianej, lub jak w chorobie Parkinsona sztywność typu koła zębatego, gdy opór zmienia się skokowo) lub zmniejszony (hipotonia, wiotkość).
Badanie siły mięśniowej można przeprowadzić w dwóch wariantach. W badaniu izometrycznym należy poprosić pacjenta o możliwie jak najmocniejsze napięcie danej grupy mięśniowej i następnie próbować zmienić położenie kończyny w stawie wbrew jej działaniu tej grupy (np. maksymalne napięcie mięśnia dwugłowego ramienia przy zgiętym łokciu i próba jego wyprostowania przez lekarza). Czulszym badaniem jest metoda izotoniczna, kiedy to badający prosi chorego o wykonanie ruchu w stawie przeciwdziałając mu (np. polecenie zgięcia łokcia w sytuacji, gdy lekarz trzyma przedramię pacjenta).
Dla opisania wyników tego subiektywnego badania stosuje się pięciopunktową skalę Loevetta: 0 – brak aktywnego skurczu;
- wyczuwalny słaby skurcz nie powodujący ruchu w stawie;
- ruch jest możliwy po odciążeniu;
- ruch pokonuje ciężar kończyny;
- ruch wbrew słabemu oporowi;
- siła prawidłowa.
Ważnym jest nie tylko stwierdzenie występowania zmniejszenia siły mięśni, ale również jej umiejscowienie, gdyż umożliwia to lokalizację miejsca uszkodzenia. Koordynacja, czyli płynne i dokładne wykonywanie ruchów, zależy od prawidłowej funkcji ruchowej i czuciowej, a także skutecznej kontroli przez wyższe ośrodki w mózgu. Najczęściej wykonuje się próbę palec-nos, w której prosi się chorego o wyciągnięcie ręki i dotknięcie palcem wskazującym koniuszka nosa, przy otwartych i zamkniętych oczach. Podobnie dla kończyn dolnych wykonuje się próbę pięta-kolano. Wypada ona nieprawidłowo w przypadkach niezborności wynikającej z osłabienia mięśni lub ataksji (bezład) czuciowej lub móżdżkowej. W ocenie precyzji ruchów pomocna jest próba gry na pianinie, kiedy poleca się pacjentowi symulowanie na stole gry na pianinie lub próba, w której poleca się choremu szybkie dotykanie opuszką kciuka, opuszek pozostałych palców tej samej ręki.
W badaniu czucia zwraca się uwagę na: odbieranie bodźców z zewnątrz (czucie powierzchniowe: dotyk, ból, temperatura), odbieranie bodźców z mięśni i stawów (czucie ułożenia z proprioceptorów układu ruchu) oraz odbieranie bodźców odległych (uszy, oczy, węch). Najczęstszymi objawami czuciowymi są: bóle, drętwienie, przeczulica lub osłabienie czucia. Dotyk bada się używając niewielkiego tamponu waty kładąc go na skórze ale nie przesuwając. Czucie bólu i temperatury sprawdza się odpowiednio kłując jednorazową igłą i przykładając probówki z zimną i ciepłą wodą. Ból głęboki sprawdza się poprzez silny ucisk mięśni i ścięgien. Natężenie nacisku powodujące ból należy porównać z taką samą sytuacją u osoby zdrowej (np. u siebie). Czucie ułożenia bada się przy wykonywaniu ruchów biernych. Jeśli jest ono upośledzone, zaburzenie obejmuje przede wszystkim odsiebne części ciała, więc bada się je na palcach.
Próba Romberga ocenia czucie położenia ciała. Pacjentowi poleca się stanie z wyprostowanymi i wyciągniętymi ku przodowi rękami, złączonymi stopami i zamkniętymi oczami. Chwianie się i kołysanie może sugerować osłabienie czucia położenia ciała. Podobne znaczenie ma pojawiająca się w wywiadzie informacja, że chory, kiedy zamyka oczy przy myciu twarzy przewraca się na umywalkę lub w ciemności ma problemy z utrzymaniem równowagi.
Badając ośrodki najwyższego poziomu w korze mózgowej ocenia się: czucie dwupunktowe (na opuszkach palców powinno się rozróżniać dwa bodźce jako oddzielne, gdy oddzielone są o 2-3mm), zdolność do umiejscowienia bodźca na skórze (dokładniejsze na częściach odsiebnych kończyn), rozpoznanie kształtu przedmiotu trzymanego w ręce przy zamkniętych oczach. Rutynowe badanie neurologiczne zawierać musi także ocenę odruchów. Bada się odruchy głębokie (okostnowo-ścięgniste), powierzchowne (skórne) i odruchy podeszwowe. Odruchy ścięgniste wywołuje się przez energiczne rozciągnięcie danego ścięgna (uderzenie młoteczkiem neurologicznym), co powoduje skurcz mięśnia odpowiadającego temu ścięgnu. Ocenie poddaje się występowanie lub nie odpowiedniego odruchu, jego nasilenie i symetrię.
W czasie rutynowego badania neurologicznego wywołuje się odruchy z mięśni: dwugłowego ramienia, trójgłowego ramienia, ramienno-promieniowego na przedramieniu, czworogłowego uda (odruch kolanowy) i dwugłowego łydki (odruch kostkowy). W celu upewnienia się, że faktycznie dany odruch nie występuje, neurolog może podjąć próbę jego wzmocnienia. Polega to na równoczesnym z próbą wywołania odruchu napięciem odległych mięśni, np. wzmacnianie odruchów z kończyn górnych przez mocne zaciśnięcie kolan, a z kończyn dolnych przez zaciśnięcie pięści lub próbę rozłączenia rąk bez otwierania palców. Odruchy powierzchniowe polegają na wywoływaniu skurczów mięśni przez podrażnienie skóry. Najczęściej bada się odruch podeszwowy, brzuszny i dźwigacza jądra. U zdrowych osób podrażnienie bocznej krawędzi podeszwy stopy (np. rękojeścią młotka neurologicznego przesuwaną od pięty do małego palca po zewnętrznej krawędzi podeszwy) powoduje zginanie podeszwowe dużego palca i zwykle pozostałych. W warunkach nieprawidłowych dochodzi do zgięcia grzbietowego palucha (objaw Babińskiego). Jest to jeden z najważniejszych objawów neurologicznych. Czasami wraz z objawem Babińskiego pojawia się wachlarzowate rozłożenie palców stopy i/lub zgięcie w pozostałych stawach kończyny dolnej (odruch cofania). Drażnienie skóry brzucha powoduje skurcz mięśni brzucha po tej samej stronie. U kobiet wieloródek lub osób otyłych odruchy brzuszne są trudne do wywołania. Podrażnienie skóry wewnętrznej powierzchni uda u mężczyzn powoduje uniesienie jądra po tej samej stronie (odruch nosidłowy).
W niektórych sytuacjach należy zbadać obecność objawów podrażnienia opon mózgowych (podejrzenie zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub krwawienia pod pajęczego) oraz podrażnienia korzeni nerwowych (zwyrodnienie kręgosłupa, dyskopatia, tężyczka). Objawem podrażnienia opon jest objaw sztywności karku (niemożność zgięcia głowy w takim stopniu, aby broda dotknęła klatki piersiowej), oceniany w ilości brakujących centymetrów lub ilości palców, które można włożyć między brodę a mostek np. na trzy palce. Innym jest objaw Kerniga, kiedy niemożliwe jest wyprostowanie kolana kończyny dolnej zgiętej w stawie biodrowym z powodu przykurczu mięśni w okolicy lędźwiowej. Aby stwierdzić utajone objawy tężyczki można wywołać objaw Trousseau, czyli założyć na ramię mankiet aparatu do mierzenia ciśnienia krwi – w około 4 minuty po jego napełnieniu ręka przybiera charakterystyczny kształt tzw. ręki położnika. Innym objawem jest szybki skurcz mięśni twarzy pociągający usta w daną stronę przy uderzeniu w nerw twarzowy przed uchem – objaw Chvostka.
Neurolog uzupełnić może swoje badanie o badania laboratoryjne i radiologiczne (zdjęcia przeglądowe, tomografia komputerowa, angiografia mózgowa), a także badania mikroskopowe, bakteriologiczne i biochemiczne płynu mózgowo-rdzeniowego (uzyskanego drogą punkcji lędźwiowej), badania czynności elektrycznej mięśni – elektromiografia, i mózgu – elektroencefalografia, rezonans magnetyczny, PET czy echoencefalografia, badanie ultrasonograficzne z efektem Dopplera przepływu krwi w naczyniach szyi.
Skomentuj jako pierwszy!