Badanie cytologiczne
Badanie cytologiczne jest stosowane jako badanie profilaktyczne i diagnostyczne. Polega na badaniu pobranych w różny sposób komórek organizmu pod mikroskopem, często z wykorzystaniem technik barwienia tkanek. Bardzo ważna jest rola cytodiagnostyki w rozpoznawaniu i monitorowaniu chorób szyjki macicy. Dotyczy to zwłaszcza rozpoznawania raka i stanów przedrakowych na podstawie oceny mikroskopowej złuszczonych komórek nabłonkowych. Powinno być wykonywane raz do roku u każdej kobiety, która rozpoczęła współżycie płciowe. Wczesne wykrycie raka szyjki macicy rozpoznawania raka i stanów przedrakowych na podstawie oceny mikroskopowej złuszczonych komórek nabłonkowych. Powinno być wykonywane raz do roku u każdej kobiety, która rozpoczęła współżycie płciowe. Wczesne wykrycie raka szyjki macicy umożliwia jego wyleczenie w 100% przypadków.
Badanie laboratoryjne
Badania laboratoryjne polegają na ocenie jakościowej i ilościowej składników płynów ustrojowych (krew, płyn mózgowo-rdzeniowy), wydzielin (ślina) i wydalin (mocz, kał, wymiociny). Odchylenia w badaniu moczu są często podstawą do postawienia diagnozy, np. jedynym objawem cukrzycy może być cukromocz, a wiele chorób nerek nie daje żadnych wyraźnych odchyleń w badaniu przedmiotowym. Wszystkie badania powinny być wykonane w świeżo pobranej próbce moczu (około 50ml porannej porcji moczu powinno się dostarczyć do laboratorium w ciągu 2 godzin). Rutynowo oznacza się pomiar objętości moczu, ocenia jego zabarwienie, przejrzystość i zapach, gęstość względną i pH, oraz wykonuje próby na obecność białka, krwi, cukru, ciał ketonowych i drobnoustrojów, bilirubiny i urobilinogenu.
Obecnie większość laboratoriów analitycznych dysponuje skomputeryzowanymi automatami do oceny powyższych parametrów. Czasami trzeba dodać dodatkowy odczynnik, np. kwas solny do oceny wydalania kwasu wanilinomigdałowego (barwiak chromochłonny) lub wapnia. Dla oceny wydalania porfiryn – np. w podejrzeniu porfirii, mocz musi znajdować się w ciemnym pojemniku. Objętość wydalonego w ciągu 24 godzin moczu zależy od objętości przyjmowanych płynów, ilości substancji rozpuszczonych, które mają być wydalone, oraz od zdolności nerek do prawidłowego zagęszczania moczu. Pomiar ten w odniesieniu do ilości płynów przyjętych i utraconych (pocenie, perspiratio, wymioty itp.) określa stan nawodnienia organizmu. Gdy konieczna jest ocena diurezy (objętości wydalanego moczu) w czasie krótszym, najczęściej, co godzinę, pacjent musi mieć założony cewnik do pęcherza moczowego (ciężkie krwawienia, oparzenia, niewydolność krążenia). Prawidłowy mocz jest przejrzysty (badanie o nieznacznej wartości klinicznej), ale zabarwienie różni się znacznie pomiędzy ludźmi, a nawet w zależności od pory dnia.
Klinicznie ważna jest zmiana koloru znacznego stopnia. Wpływ na to może mieć obecność w moczu: bilirubiny (żółć) – barwa brązowa (piwna) z żółtą pianą; krwi, hemoglobiny, methemoglobiny – barwa czerwona, brązowa lub przydymiona, buraków – różowa, barwników np. błękit metylenowy ze słodyczy – zielona, tetracykliny – żółta. Mocz może być mętny i może pojawiać się w nim osad na skutek obecności śluzu, ropy lub krwi, a także z powodu wytrącania się niektórych składników, np. fosforanów lub moczanów. Charakter osadu ocenia się pod mikroskopem. Zapach ocenia się niejako przy okazji. Najczęściej zapach amoniaku wynika z rozkładu bakteryjnego długo stojącego moczu (pieluszki),u chorych z kwasicą mocz pachnie acetonem, po zjedzeniu szparagów pojawia się niemiła woń merkaptanu metylowego, zapach ryby w zakażeniu pałeczką okrężnicy, natomiast zapach fiołków uzyskiwała Kleopatra zażywając olejek terpentynowy. Gęstość względna moczu (ciężar właściwy) określa zdolność do jego zagęszczania np. w moczówce prostej (niedobór hormonu antydiuretycznego) jest bardzo dużo moczu o małej gęstości.
Wykonuje się także próby zagęszczania i rozcieńczania moczu przez modyfikację ilości przyjmowanych płynów i w tej sytuacji ocena zdolności do zagęszczania moczu (prawidłowo: mała podaż płynów – wzrost zagęszczenia – wzrost ciężaru właściwego). Odczyn moczu (badanie o nieznacznej wartości klinicznej) zależy od ilości wydalanych jonów wodorowych (norma 40-80mmol/d). Odczyn moczu jest zazwyczaj kwaśny (pH 6). Mocz zasadowy może powstać u ludzi stosujących dietę bezmięsną lub jest wynikiem zakażenia pałeczką okrężnicy. Stwierdzenie obecności białka w moczu ma zawsze znaczenie kliniczne. Białko pojawia się w czasie chorób przebiegających z wysoką temperaturą, a w każdym innym przypadku białkomocz wskazuje na chorobę kłębków lub cewek nerkowych, ale jego natężenie nie ma związku ze stopniem niewydolności nerek. Śladowe ilości białka mogą się pojawić w chorobach z intensywnym odczynem zapalnym w drogach moczowych. Obecność białka Bence-Jonesa pozwala na rozpoznanie szpiczaka mnogiego (pojawia się u 50% chorych).
Obecność glukozy w moczu jest charakterystyczna dla nie leczonej lub niewystarczająco leczonej cukrzycy. U tych osób może również występować ketonuria (obecność w moczu ciał ketonowych głównie kwasu acetooctowego). Bilirubina pojawia się w moczu, gdy zakłócone jest wydalanie glukuronianu bilirubiny w żółci. Dochodzi do tego w niektórych postaciach żółtaczki mechanicznej (np. kamica lub rak dróg żółciowych) lub przy uszkodzeniu komórki wątrobowej (np. wirusowe zapalenie wątroby). Brązowe zabarwienie moczu jest często pierwszym objawem żółtaczki. Urobilinogen występuje w moczu w nadmiarze w chorobie hemolitycznej i we wczesnym okresie uszkodzenia komórek wątroby a także w okresie zdrowienia. Wykrywa się go także w mononukleozie zakaźnej oraz niewydolności krążenia.
Przy niedrożności dróg żółciowych (żółtaczka mechaniczna) urobilinogenu w moczu nie ma, pojawia się natomiast bilirubina – ważny objaw różnicujący rodzaje żółtaczek. Porfobilinogen pojawia się w porfiriach. Wykrycie produktów przemiany kwasu fenylopirogronowego w moczu noworodka świadczy o fenyloketonurii, która leczona we wczesnym okresie życia nie daje objawów klinicznych. Badanie mikroskopowe odwirowanego osadu świeżej próbki moczu jest jedyną, niezawodną metodą wykrycia obecności krwinek czerwonych, białych (ropy) i wałeczków nerkowych (ścięte białko sugerujące, że białkomocz jest pochodzenia nerkowego). Struktury te szybko się rozpadają podczas stania moczu, a obraz mikroskopowy zanieczyszczają różne wytrącające się kryształy. Badanie to jest konieczne w takich przypadkach jak: kolka nerkowa, zakażenie dróg moczowych, zapalenie wsierdzia, kłębkowe zapalenie nerek i białkomocz. Badanie kilku ostatnich kropel moczu umożliwia wykrycie jaj przywr pierwotniaka Schistosoma haematobium. Większość widocznych w mikroskopowym badaniu moczu kryształków nie ma znaczenia diagnostycznego. Próbkę moczu, odpowiednio pobraną, można badać także na obecność bakterii i przy użyciu odpowiednich technik mikrobiologicznych ocenić ich rodzaj, ilość oraz wrażliwość na antybiotyki.
W przypadkach masywnego rozpadu tkanki mięśniowej, najczęściej wskutek jej niedokrwienia pojawia się w moczu mioglobina (białko uwalniane z uszkodzonej tkanki mięśniowej). Określenie jej ilości ma wartość diagnostyczną i prognostyczną pozwalając wnioskować na temat zagrożenia ostrą niewydolnością nerek.
Krew żylną pobiera się do badania z dużych naczyń żylnych, najczęściej żyły odłokciowej, do probówki zawierającej czynniki przeciw- krzepliwe (np. wersenian potasowy), następnie należy ją delikatnie wymieszać. Krew pełną tętniczą pobiera się z dużych tętnic, najczęściej udowej lub podobojczykowej, do probówek ze środkiem zapobiegającym krzepnięciu (np. heparyna). We krwi tętniczej najczęściej wykonuje się badania gazometryczne (oznaczenie stężeń tlenu i dwutlenku węgla oraz parametrów równowagi kwasowo-zasadowej). Krew włośniczkowa jest pobierana do kapilar z heparyną, po jej wyciśnięciu z nakłutej opuszki palca. Jest to metoda z wyboru w badaniach noworodków. Krew taka służy do badań gazo- metrycznych, morfologicznych, poziomu glukozy i elektrolitów, jednakże wyniki tych oznaczeń nie są bardzo wiarygodne, gdyż krew miesza się z płynem tkankowym. Po odwirowaniu krwi pełnej i oddzieleniu elementów komórkowych uzyskuje się osocze. Surowica to osocze pozbawione włóknika. Krew na surowicę pobiera się do suchej, szklanej probówki lub plastikowej zawierającej czynniki aktywujące proces wykrzepiania. Po wykrzepieniu, krew odwirowuje się i oddziela surowicę od skrzepu.
Większość wyników badań laboratoryjnych podawana jest w formie liczbowej w jednostkach stężenia (jednostkach masy – np. mg, g lub ilości substancji w jednostce objętości np. mmol, mol). Aktywność enzymów określa się w jednostkach międzynarodowych lub umownych, właściwych dla danej metody. Dawniej stosowane pojęcia normy, wartości prawidłowych, czy normalnych są obecnie zastępowane terminem wartości referencyjnych (pojęcie statystyczne, obejmujące 95% badanej populacji ludzi zdrowych). Oznaczanie stężenia hemoglobiny, szybkości opadania krwinek czerwonych, oraz badanie rozmazu krwi są prostymi metodami dostarczającymi ważnych informacji w szerokim zakresie przypadków klinicznych i służą jako testy przekrojowe. Badania liczby krwinek białych (leukocyty) i wzoru Schillinga są szczególnie pomocne w poznaniu przyczyny stanów gorączkowych. Oznaczenia liczby retikulocytów pozwala na różnicowanie niedokrwistości spowodowanych upośledzeniem wytwarzania erytroctów od niedokrwistości, w których wytwarzanie krwinek nie rekompensuje ich utraty w wyniku krwawienia lub rozpadu.
Liczniki elektroniczne liczą ilość poszczególnych komórek w mm3 krwi, mierzą także objętość krwinki i średnią zawartość hemoglobiny w komórce. Małe wartości stwierdza się w niedokrwistościach z niedoboru żelaza i innych sytuacjach, gdzie upośledzona jest synteza hemoglobiny, duże wartości pojawiają się w niedoborze witaminy B12 i kwasu foliowego. Morfologia krwi obwodowej Hemoglobina – Hb (wzrost stężenia: nadkrwistość, odwodnienie, spadek stężenia: niedokrwistość, przewodnienie).
Leukocyty – WBC (wzrost – leukocytoza: zakażenia pierwotniakowe, grzybicze, wirusowe i bakteryjne, stany zapalne np. w uszkodzeniach tkanek, zmianach zwyrodnieniowych, nowotwory, niewydolność nerek, nadmiar adrenaliny i hormonów sterydowych, spadek – leukopenia: zanik szpiku kostnego np. polekowy, popromienny, toksyczne w zatruciach, nadczynność śledziony, niektóre białaczki, chorobaAdisona-Biermera, ciężkie zakażenia bakteryjne np. posocznica wywołana bakteriami Gram(-), zakażenia wirusowe np. grypa, zapalenie wątroby, HIV, odra, różyczka, ospa wietrzna, zakażenia pierwotniakowe: malaria, kalaazar, wstrząs anafilaktyczny kolagenozy, wyniszczenie).
Erytrocty – RBC (wzrost: nadrwistości spowodowane niedotlenieniem tkanek np. wady serca, serce płucne, rozedma płuc, czy przebywanie na znacznych wysokościach, choroby z nadmiernym wydzielaniem erytropoetyny np. torbielowatość nerek, wodonercze, nadmiar sterydów, odwodnienie, spadek: niedokrwistości, przewodnienie, późny okres ciąży, nagła utrata krwi).
Hematokryt Ht, Het – określa stosunek objętości erytroctów do objętości pełnej krwi (wzrost: nadkrwistość, utrata objętości osocza np. oparzenia, zapalenie otrzewnej,odwodnienie np. biegunki, moczówka prosta, spadek: niedokrwistość, ciąża, przewodnienie).
Średnia masa hemoglobiny w krwince czerwonej – MCH (wzrost: niedokrwistości nadbarwliwe np. w marskości wątroby, spadek w niedokrwistościach z niedoboru żelaza). Średnie stężenie hemoglobiny w krwince czerwonej – MCHC (wzrost niedokrwistości nadbarwliwe, zaburzenia hipertoniczne gospodarki wodno-elektrolitowej, spadek: niedokrwistości z niedoboru żelaza, zaburzenia hipotoniczne gospodarki wodno-elektrolitowej). Średnia objętość krwinki czerwonej – MCV – służy głównie do określania rodzaju niedokrwistości (niska objętość – mikrocytoza, najczęściej w niedoborze żelaza, normocytoza – np. w nadmiernym rozpadzie krwinek, po krwotokach, duża objętość – ma- krocytoza, w niedoborze witaminy B12 i kwasu foliowego, choroby wątroby).
Płytki krwi – PLT (wzrost – trombocytoza: czerwienica, mielofibroza, przewlekła białaczka szpikowa, przewlekłe choroby zapalne np. reumatoidalne zapalenie stawów, gruźlica, niektóre choroby nowotworowe, krwawienia i stany niedoboru żelaza, kortykosterydy, stan po usunięciu śledziony, niedokrwistość hemolityczna, wysiłek fizyczny, spadek – trombocytopenia: uszkodzenie szpiku np. białaczka, niewydolność nerek, promieniowanie jonizujące, infekcje wirusowe np. świnka, gruźlica, polekowe, AIDS, hemofilia, nadczynność śledziony, hipotermia, krwawienia, krążenie pozaustrojowe, hemodializa). W ocenie układu krzepnięcia krwi, np. przy podejrzeniach skazy krwotocznej, istotne jest oznaczenie liczby płytek krwi, czasu krwawienia (zależy od czynności płytek krwi i naczyń włosowatych), APTT (czas kaolinowo-kefalinowy – nie jest zależny od płytek krwi, a zależy od czynności osoczowych czynników krzepnięcia: II, V, VIII, IX, X, XI, XII i fibrynogenu) oraz czasu protrombinowego (najczęściej stosowany wskaźnik protrombinowy określa w procentach aktywność osoczowych czynników krzepnięcia aktywujących protrombinę: V, VII, X i fibrynogenu, czy też INR=1 stanowiący normę dla czynników protrombiny – używane rutynowo dla oceny parametrów układu krzepnięcia u chorych leczonych doustnymi środkami przeciwkrzepliwymi, np. po wszczepieniu sztucznych zastawek serca).
Morfologia krwi |
|||
Skrót |
Pełna nazwa |
Norma |
Jednostki |
WBC |
Liczba krwinek białych w 1 mm3 |
4-10 |
103/mm3 |
RBC |
Liczba krwinek czerwonych w 1 mm3 |
4,2-6,3 |
106/mm3 |
HGB |
Hemoglobina |
12-18 |
g/dl |
HCT |
Hematokryt |
37-51 |
% |
PLT |
Płytki krwi |
150-440 |
103/mm3 |
PCT |
Plateletkryt |
100-500 |
% |
MCV |
Średnia objętość krwinek czerw. |
80-97 |
jL/m3 |
MCH |
Średnia masa hemoglobiny w krwince czerw. |
26,5-33,5 |
Pg |
MCHC |
Średnie stężenie hemoglobiny w krwince czerw. |
31,5-35 |
g/dl |
RDW |
Stopień dyspersji krwinek czerwonych |
11,5-14,5 |
% |
MPV |
Średnia objętość krwinki płytkowej |
6,5-11 |
/im3 |
PDW |
Szerokość rozkładu płytek krwi |
10-18 |
% |
LYM |
Zawartość procentowa limfocytów |
17-48 |
% |
MON |
Zawartość procentowa monocytów |
4-10 |
% |
GRA |
Zawartość procentowa granulocytów |
43-76 |
% |
LYM |
Liczba limfocytów |
1,2-3,2 |
103/mm3 |
MON |
Liczba monocytów |
0,3-0,8 |
103/mm3 |
GRA |
Liczba granulocytów |
1,2-6,8 |
103/mm3 |
Coraz rzadziej wykonuje się ocenę, dawniej rutynowego, odczynu opadania krwinek czerwonych (OB – odczyn Biernackiego). Jest to badanie pracochłonne, nie może być, bowiem wykonane w typowych analizatorach komputerowych. Krew ze środkiem przeciwkrzepliwym umieszcza się w wyskalowanej rurce Westergrena (o średnicy 2mm) i po godzinie odczytuje poziom, na którym zaznacza się linia erytroctów. U człowieka zdrowego OB nie przekracza 15, choć rośnie z wiekiem. Najczęściej spotykaną przyczyną podwyższenia OB są stany zapalne. W około 10% przypadków szpiczaka mnogiego wartości OB są bardzo wysokie, przekraczając 100.
Inne badania składników krwi zlecane są w specjalnych przypadkach. W diagnostyce chorób wątroby najczęstszym problemem jest różnicowanie pomiędzy żółtaczką miąższową, a mechaniczną. Największy nacisk kładzie się na biochemiczne próby czynności wątroby (procesów wydzielania i syntezy) oraz badanie enzymów wydzielanych przez uszkodzone komórki. Przy podejrzeniu wirusowego zapalenia wątroby przeprowadza się próby serologiczne na obecność antygenów wirusów zapalenia wątroby. Żółtaczka ujawnia się klinicznie, gdy poziom bilirubiny w surowicy krwi przekracza 50umol/l (norma 5-17 umol/l). Wzrost poziomu bilirubiny związanej pojawia się w żółtaczce mechanicznej i wirusowym zapaleniu wątroby. Poziom bilirubiny niezwiązanej podnosi się przy nadmiernym rozpadzie krwinek, chorobie Gilberta i rzadkich zaburzeniach transportu bilirubiny. Aktywność enzymu fosfatazy zasadowej wzrasta znacznie bardziej w żółtaczce mechanicznej niż miąższowej. Enzym ten występuje w wielu tkankach, stad też jego wzrost nie musi być wynikiem schorzenia wątroby.
Wartości prawidłowe najważniejszych składników krwi
Albumina | 35-50 g/l | Glukoza | 60-110 mg/dl |
AFP | 0,5-5,5 lU/ml | Insulina | 3-280 jL/IU/ml |
Amylaza | 0-90 U/l | Kreatynia w surowicy | 0,5-1,2 mg/dl |
AIAT | 0-40 U/l | Kwas foliowy | 3,38-5,38 mg/ml |
AspAT | 0-40 U/l | Kwas moczowy | K: 2,8-7,5 mg/dl M: 4-8,5 mg/dl |
ASO | < 200 lU/ml | ||
APTT | 30-45 s | LDH | 200-480 U/l |
Białko całkowite | 60-80 g/l | Lipaza | 10-190 U/l |
Bilirubina całkowita | 0,3-1,2 mg/dl | Magnez | 1,7-2,4 mg/dl |
Ca 19-9 | 0-37 U/ml | Mocznik | 15-45 mg/dl |
Ca 125 | 0-32 U/ml | OB | K: 3-15; M: 1-10 |
Ca 15-3 | 0-28 U/ml | CPK | < 170 U/l |
CEA | 0-3 mg/ml | Potas | 3,5-4,5 mmol/l |
Chlorki | 98-107 mmol/l | Karbamazepina | 4-12 jL/g/ml |
CK | K: 40-285 U/l M: 55-370 U/l | Sód | 135-145 mmo/l |
Transferyna | 2-4 g/l | ||
CK-MB |
> 5% CK zawał serca < 5% uszkodzenie mięśni |
Trójglicerydy | K: 35-135 mg/dl M: 40-160 mg/dl |
CRP | 0-5 mg/l | TSH | 0,3-6,2 /L/IU/ml |
Czas krwawienia | 2-5 min | Wapń | 8,4-10,4 mg/dl |
Czas krzepnięcia | 4-10 min. | Witamina B12 | 211-911 pg/ml |
Ferrytyna | 1-291 ng/ml | Żelazo | K: 50-150 /Jg/dl M: 65-175/Jg/dl |
Fosfataza zas. | 25-100 U/l | ||
Fosfor | 3,0-4,50 mg/dl | 11,5-22,70 pmol/l | |
GGTP | 15-78 U/l | ft3 | 4-8,30 pmol/l |
PSA całkowite | 0-4 ng/ml | Cholesterol LDL | < 180 |
Proteinogram: Albumina Globulina a1 globulina a2 globulina 0 globulina y | 53-68 % białka c.
1-4 3-14 8- 17 9- 22 |
IgA | 0,9-4,5 g/l |
IgE | 0-128 lU/ml | ||
IgG | 8-18,6 g/l | ||
IgM | 0,6-2,5 g/l | ||
Fosfataza kwaśna | 1-10 U/l | ||
Anty-TPO | < 60 lU/ml | ||
Cholesterol całk.: | mg/dl | FSH | 1,2-21,0 mlU/ml |
prawidłowy | < 200 | Estradiol | 20-400 pg/ml |
podwyższone ryzyko | 200-250 | Testosteron | K: 14-79 ng/dl M: 241-827 ng/dl |
wysokie ryzyko | > 250 | ||
Cholesterol HDL: prawidłowy podwyższone ryzyko wysokie ryzyko | m/dl
K: > 65; M: > 55 K: 45-64; M: 35-55 K: < 45; M:< 35 |
Progesteron | K: 0,15-25,58 ng/ml M: 0,28-1,22 ng/ml |
LH | K: 0,5-76,3 mlU/ml M: 1,5-9,3 mlU/ml |
Wartości dla dzieci: kolejno HGB, HCT, RBC, RTC, MCV, MCH, MCHC:
Pępowina | 14,0-20,0 |
52-60 |
3,8-5,5 | 30,0-70,0 |
82-94 |
27-31 |
32-37 |
1 dzień | 16,5-23,0 |
60-67 |
4,5-6,5 | 30,0-70,0 |
82-94 |
27-31 |
32-37 |
7 dni | 16,0-22,0 |
54-66 |
4,4-5,9 | 5,0-15,0 |
82-94 |
27-31 |
32-37 |
14 dni | 15,0-19,0 |
53-58 |
4,0-5,5 | 3,0-13,0 |
82-94 |
27-31 |
32-37 |
28 dni | 13,5-16,5 |
41-48 |
3,9-5,3 | 3,0-13,0 |
82-94 |
27-31 |
32-37 |
2 m.ż. | 10,5-13,5 |
34-39 |
3,7-5,0 |
3,0-15,0 |
82-94 |
27-31 |
32-37 |
3 m.ż. | 9,5-13,0 |
30-37 |
3,2-4,3 | 3,0-15,0 |
82-94 |
27-31 |
32-37 |
Wiek |
HGB hemoglobina |
HCT hematokryt |
RBC krwinki czerwone |
RTC relikulocyty |
MCV objętość krwinek |
MCH masa hemoglobiny | MCHC stężenie hemoglobiny |
g/dl |
% |
mln//il |
%o Ersc |
fl |
PS | g/l | |
6 mż. |
10,0-13,0 |
33-39 |
3,8-5,0 |
3,0-15,0 |
82-94 |
27-31 | 32-37 |
9 mż. |
10,5-13,0 |
34-39 |
4,0-5,3 |
3,0-15,0 |
82-94 |
27-31 | 32-37 |
1-2 rż. |
11,0-14,0 |
34-41 |
4,2-5,5 |
3,0-15,0 |
82-94 |
27-31 | 32-37 |
2-6 rż. |
10,9-14,2 |
34-41 |
4,3-5,5 |
3,0-15,0 |
82-94 |
27-31 | 32-37 |
6-12 rż. |
12,0-15,5 |
37-43 |
4,5-5,5 |
3,0-15,0 |
82-94 |
27-31 | 32-37 |
> 12 rż. dziewczęta |
12,0-16,0 |
37-47 |
4,0-5,0 |
3,0-15,0 |
82-94 |
27-31 | 32-37 |
> 12 rż chłopcy |
14,0-18,0 |
40-54 |
4,5-5,5 |
3,0-15,0 |
82-94 |
27-31 | 32-37 |
Wiek |
PLT płytki Krwi |
WBC krwinki Białe |
Neutrocyły |
Limfocyty |
Monocyty |
Eozynocyty | Bazocyty |
tyś/ul |
tyś/ul |
% |
% |
% |
% | % | |
Pępowina |
śr. 290 |
7,0-40,0 | |||||
1 dzień |
śr. 192 |
7,0-40,0 |
50,0-85,0 |
15,0-45,0 |
1,0-5,0 |
1,0-5,0 | 0,0-1,0 |
7 dni |
śr. 213 |
5,0-20,0 |
30,0-50,0 |
45,0-65,0 |
2,0-7,0 |
1,0-5,0 | 0,0-1,0 |
14 dni |
śr. 252 |
5,0-20,0 |
30,0-50,0 |
45,0-65,0 |
2,0-7,0 |
1,0-5,0 | 0,0-1,0 |
28 dni |
śr. 240 |
5,0-20,0 |
30,0-50,0 |
45,0-65,0 |
2,0-7,0 |
1,0-5,0 | 0,0-1,0 |
2 m.ż. |
130-400 |
4,0-20,0 |
30,0-50,0 |
45,0-65,0 |
2,0-7,0 |
1,0-5,0 | 0,0-1,0 |
3 m.ż. |
130-400 |
4,0-20,0 |
30,0-50,0 |
45,0-65,0 |
2,0-7,0 |
1,0-5,0 | 0,0-1,0 |
6 m.ż. |
130-400 |
4,0-20,0 |
30,0-50,0 |
45,0-65,0 |
2,0-7,0 |
1,0-5,0 | 0,0-1,0 |
9 m.ż. |
130-400 |
4,0-20,0 |
30,0-50,0 |
45,0-65,0 |
2,0-7,0 |
1,0-5,0 | 0,0-1,0 |
1-2 r.ż. |
130-400 |
4,0-20,0 |
30,0-50,0 |
45,0-65,0 |
2,0-7,0 |
1,0-5,0 | 0,0-1,0 |
2-6 rż. |
130-400 |
4,0-13,0 |
35,0-55,0 |
40,0-60,0 |
2,0-7,0 |
1,0-5,0 | 0,0-1,0 |
6-12 rż. |
130-400 |
4,0-12,0 |
40,0-60,0 |
35,0-55,0 |
1,0-6,0 |
1,0-5,0 | 0,0-1,0 |
> 12 rż. dziewczęta |
130-400 |
4,0-10,0 |
58,0-66,0 |
20,0-45,0 |
4,0-8,0 |
2,0-4,0 | 0,0-0,5 |
> 12 rż chłopcy |
130-400 |
4,0-10,0 |
58,0-66,0 |
20,0-45,0 |
4,0-8,0 |
2,0-4,0 | 0,0-0,5 |
Wartości prawidłowe moczu
Badanie | Norma |
Odczyn | pH 4,6-8,0, średnio 6,2 |
Gęstość względna | 1.016-1.022 kg/l (N/l)1.026-1.035 +/- 0,4 kg/l (po 24h nie przyjmowania płynów) |
Zabarwienie | słomkowe, przejrzyste |
Białko | <100 mg, średnio 40-80 mg |
Glukoza | 1-15 mg/dl (0,1-0,8 mmol/l) |
Bakterie | < 10000/1 ml |
Krwinki czerwone | 0-3 w polu widzenia |
Krwinki białe | 3-5 w polu widzenia |
Kreatyna | 10-200 mg (76,3-1526,0 A/mol) |
Kreatynina | 1,0-2,5 g (9,0-22,0 jL/mol) |
Kwas moczowy | <480 mg (< 2,86 mmol) |
Magnez | 4-16mEg (2-8 mmol) |
Potas | 25-100 mmol |
Sód | 120-220 mmol |
Wapń | 100-250 mg (2,5-6,25 jL/mol) |
Mocznik | 12,0-30,0 g (200-500 jL/mol) |
Urobilinogen | 0,85-6,76 umol (0,5-4mg) |
Adrenalina | 16,5-54 nmol |
Noradrenalina | 88-300 nmol |
Elektrofereza umożliwia rozdział fosfatazy zasadowej na poszczególne odmiany (izoenzymy) i zidentyfikowanie jej źródła (najczęściej kości). Albuminy surowicy krwi produkowane są w wątrobie, stąd w przewlekłych jej chorobach (np. marskość) ich poziom zazwyczaj spada, a towarzyszyć temu może wzrost poziomu gamma-globulin (dysproteinemia). Rozdział białek na poszczególne frakcje następuje w procesie elektroforezy (pod wpływem pola elektrycznego białka surowicy rozdzielają się na 5 podstawowych frakcji: albuminy globuliny a1, a2, p i y – głównie immunoglobuliny). Spadek wytwarzania w wątrobie białek będących czynnikami krzepnięcia krwi (czynnik II, VII i X) prowadzi do zaburzeń krzepnięcia ilościowo określanych oznaczaniem czasu protrombinowego. Ocenę stanu komórki wątrobowej osiągnąć można oznaczając aktywność enzymatyczną amninotransferaz: asparaginianowej (AspAT) i alaninowej (AlAT). Wzrost ich aktywności jest bardzo czułym wskaźnikiem uszkodzenia hepatocytów. Nie są one jednak swoiste tylko dla wątroby (najbardziej Al AT), więc wyniki trzeba oceniać przez pryzmat stanu klinicznego. Wykrycie kolejnego białka w surowicy – fetoproteiny (AFP) jest dowodem istnienia pierwotnego raka wątroby.
W przypadku ostrego zapalenia trzustki następuje wzrost aktywności w surowicy i w moczu utrzymuje się dłużej, nawet po normalizacji poziomu w surowicy) enzymu ka- talizujacego rozpad cukrów złożonych – amylazy (diastaza), występującego głównie w trzustce i śliniankach. Zjawisko takie obserwuje się także w innych ostrych chorobach brzucha (np. perforacja wrzodu dwunastnicy, niedrożność jelit). Rośnie także poziom lipazy – enzymu katalizujacego rozpad trójglicerydów. O funkcji hormonalnej trzustki informuje pośrednio poziom glukozy w surowicy krwi. Jej podwyższony poziom może świadczyć o niedoborze hormonu trzustki – insuliny i tym samym cukrzycy. Oznaczanie poziomu mocznika kreatyniny we krwi pozwala na ocenę stopnia wydolności nerek, natomiast ocenę przesączania kłębuszków nerkowych uzyskujemy określając wskaźnik oczyszczania (klirensu) kreatyniny.
W diagnostyce zawału serca istotnymi są biochemiczne badania aktywności enzymów CPK– kinaza fosfokreatynowa pojawiająca się we krwi po uszkodzeniu komórki mięśniowej (również mięśnia szkieletowego, a nawet mózgu) i CKMB będącego odmianą (izoenzymem) CPK typowa dla mięśnia sercowego (badanie bardziej specyficzne niż oznaczenia aktywności CPK) oraz oznaczanie poziomu troponiny-białka mięśnia sercowego uwalnianego do krwioobiegu po jego martwicy (zawał serca). Obecnie coraz częściej podwyższony poziom troponiny jest uznawany za wystarczający objaw zawału serca i oznaczenia enzymatyczne nie są wykonywane. Ważnym badaniem przesiewowym jest ocena parametrów gospodarki lipidowej ustroju: poziomu cholesterolu, lipoprotein transportujących cholesterol – HDL cholesterol (spadek stężenia związany jest ze wzrostem ryzyka choroby wieńcowej – dobry cholesterol) i LDL cholesterol (stężenie tej frakcji jest wskaźnikiem ryzyka miażdżycy) i trójglicerydów (są głównym substratem energetycznym, magazynowane w komórkach tłuszczowych, a znaczny wzrost ich stężenia grozi ostrym zapaleniem trzustki). Niekorzystne wyniki tych badań są wskazaniem do rozpoczęcia leczenia, które ma na celu zapobieżenie lub zmniejszenie nasilenia powikłań miażdżycy naczyń krwionośnych, a badanie w trakcie leczenia umożliwia ocenę jego skuteczności. Określanie poziomu kwasu mlekowego jako metabolitu w procesach przemian beztlenowych umożliwia ocenę nasilenia niekorzystnych z punktu widzenia fizjologii procesów, zachodzących w przypadkach rozległego niedokrwienia tkanek (np. wstrząs urazowy). Ocena gospodarki kwasowo-zasadowej opiera się na oznaczeniach pH krwi, pC02 (prężność dwutlenku węgla), stężenia HC03’ (wodorowęglanów), p02 (prężność tlenu) i BE (nadmiar lub niedobór zasad).
Regulacja powyższych parametrów przez nerki i płuca umożliwia utrzymanie stałych warunków środowiska wewnętrznego ustroju. Zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej (kwasica, zasadowica) klasyfikuje się jako: oddechowe – gdy pierwotne zmiany dotyczą pC02 (np. kwasica oddechowa w niewydolności płuc – ciężkie zapalenie, czy przy uszkodzeniu ośrodka oddechowego w mózgu, zasadowica wynikająca z nadmiernej wentylacji płuc), metaboliczne – pierwotne zmiany dotyczą HC03 (np. kwasica ketonowa w cukrzycy kwasica mleczanowa w niedotlenieniu tkanek, zasadowica po wymiotach lub w niedoborze potasu), oraz złożone.
Podejrzenie nadmiaru (nadczynność) lub niedoboru (niedoczynność) hormonów, produkowanych przez gruczoły dokrewne, wymaga oznaczenia ich aktywności. Najczęściej ocenia się aktywność tarczycy: T4 – tyroksyna, główny hormon gruczołu, którego wydzielanie jest pobudzane przez hormon podwzgórza – tyreoliberynę (TSH). Dla oceny przytarczyc oznacza się aktywność parathormonu (PTH). Poziom PTH i kalcytoniny wytwarzanej przez tarczycę określa się przy zaburzeniach metabolizmu kości (np. osteoporoza i osteopenia), gdyż są one głównym regulatorem przemian tkanki kostnej. Oznaczenia hormonalne są podstawą badań zaburzeń czynności narządów i czynności płciowych, zarówno męskich (androgeny) jak i żeńskich (estrogeny, progesteron, prolaktyna, oraz ich przysadkowe hormony uwalniające: LH – hormon luteinizujacy, oraz FSH – hormonfolikulotropowy). Na takich badaniach opiera się diagnostyka np. przedwczesnego dojrzewania, zaburzeń cyklu miesiączkowego czy też niepłodności.
Dla oceny funkcjonowania nadnerczy bada się poziomy hormonów kory, np. kortyzol. Pewne substancje, pojawiając się w surowicy krwi, mogą świadczyć o poważnych chorobach, najczęściej nowotworowych. Gonadotropina kosmówkowa (HCG) jest hormonem wytwarzanym przez płód, służy więc wykrywaniu wczesnej ciąży, może jednak być produkowana przez nowotwory złośliwe np. jąder, czy jajników. PSA – swoisty antygen gruczołu krokowego jest enzymem wytwarzanym w nabłonku gruczołu krokowego, w przypadku nowotworów prostaty dostaje się do krwi, gdzie służy do wykrywania raka i monitorowania efektów leczenia. Pojawia się też w nienowotworowych chorobach wątroby, takich jak jej wirusowe zapalenie. CEA – antygen karcyno-embrionalny jest glikoproteiną wytwarzaną w warunkach prawidłowych przez tkanki płodowego przewodu pokarmowego. U dorosłych oznaczenia jego poziomu w surowicy służą wykrywaniu i monitorowaniu leczenia, a także wykrywaniu wznowy po leczeniu nowotworów jelita grubego i trzustki.
We krwi rozpuszczonych jest wiele pierwiastków chemicznych. Najczęściej ich stężenia są śladowe, ale ich niedobór, a czasami nadmiar może powodować bardzo poważne następstwa zdrowotne (np. nadmiar potasu może doprowadzić do nagłego zatrzymania krążenia, a w następstwie śmierci). Rutynowo oznacza się poziomy najważniejszych tzn. sodu (jego poziom jest wykładnikiem hormonalnej regulacji wydalania sodu i wody przez nerki, ich zatrzymanie w ustroju np. w niewydolności nerek prowadzi do nadciśnienia tętniczego), potasu (dominujący jon płynu wewnątrzkomórkowego, wzrost jego stężenia w surowicy wynika ze zmniejszonego wydalania z moczem np. niewydolność nerek lub nadmiernego rozpadu komórek – np. głodzenie, zmiażdżenie tkanek, hemoliza) wapnia, rzadziej magnezu (często w chorobach serca) i ołowiu w zatruciach.
Poziom żelaza jest ważny w ocenie przyczyny niedokrwistości. W dalszym etapie ocenia się stężenie w surowicy białka transportującego żelazo – transferyny, której 35% jest prawidłowo związane z żelazem. TIBC – całkowita zdolność wiązania żelaza ocenia stopień wysycenia żelazem transferyny, wzrost wysycenia występuje np. w niedokrwistości hemolitycznej, a spadek w przewlekłych zakażeniach lub nowotworach. Ważne w niektórych sytuacjach jest oznaczanie stężeń w surowicy niektórych witamin np. witaminy K w zaburzeniach krzepnięcia, czy kwasu foliowego i witaminy B12 w niedokrwistościach.
W chorobach neurologicznych wiele ważnych danych uzyskuje się badając płyn mózgowo-rdzeniowy. Kilka mililitrów płynu pobiera się do probówki z nakłucia lędźwiowego (między III i IV kręgiem lędźwiowym). Badanie ogólne płynu obejmuje ocenę własności fizycznych, badanie cytologiczne i biochemiczne. Prawidłowy płyn jest bezbarwny, wodnojasny. Zabarwienie: żółte (ksantochromia) jest spowodowane obecnością bilirubiny np. ciężka żółtaczka, kilka dni po krwawieniu podpajęczym, mleczno-żółte to płyn z zawartością ropy czerwone – w wyniku świeżego krwawienia do przestrzeni pod pajęczej. Prawidłowy płyn jest przejrzysty zmętnienia spowodowane są zwiększoną obecnością komórek, bakterii lub białka. Ciśnienie określa się manometrem połączonym z igłą punkcyjną lub oceniając szybkość wypływu z igły. Ciśnienie rośnie w guzach mózgu, zapaleniach opon czy też po ciężkich urazach mózgu, a spada np. w obniżonej temperaturze ciała (hipotermia) lub znacznym odwodnieniu.
W badaniu cytologicznym określa się liczbę komórek (wzrost – pleocytoza, najczęściej w zapaleniach) oraz ich rodzaj (komórki krwi, bakterie, komórki nowotworowe).
W badaniu biochemicznym ocenia się stężenie: białka (wzrost w chorobach zapalnych), glukozy (wzrost w zapaleniu mózgu, cukrzycy, a spadek w bakteryjnych zapaleniach opon), chlorków.
Badanie kału wykonuje się w celu oceny krwawienia do przewodu pokarmowego oraz wykrycia zakażeń bakteryjnych lub pasożytniczych. Początkowa ocena dotyczy konsystencji (luźny, wodnisty – biegunka, twardy), barwy (odbarwiony – żółtaczka mechaniczna, czarny, smolisty – krwawienie z przewodu pokarmowego), składników nieprawidłowych (fragmenty lub jaja pasożytów, świeża krew w krwawieniach z odbytnicy), niestrawione resztki pokarmowe, nadmierna ilość tłuszczu (stolce tłuszczowe w chorobach trzustki). Dodatkowo w badaniu bakteriologicznym ocenia się ilość i rodzaj bakterii, a także ewentualnych toksyn (zatrucia pokarmowe) i obecność grzybów. Przy podejrzeniu obecności krwi niewidocznej gołym okiem wykonać można próbę benzydynową dla wykrycia tzw. krwi utajonej.
Skomentuj jako pierwszy!