Badania nieswoiste
Badania nieswoiste – badania laboratoryjne, których wynik nie decyduje o rozpoznaniu, ani też nie potwierdza go, ponieważ zależy od działania nieswoistych procesów towarzyszących różnym chorobom (np. podwyższona ilość krwinek białych i przyspieszony opad krwinek czerwonych w nowotworach czy chorobach z odczynem zapalnym).
Badania mykologiczne
Badania mykologiczne służą wykrywaniu zakażeń grzybiczych, oraz określaniu ich rodzaju. Składają się na nie: badania mikroskopowe (po odpowiednim przygotowaniu) zeskrobin naskórka, ścinków paznokci, włosów z miejsc podejrzanych o zakażenie grzybicze, wymazów z błon śluzowych (np. pochwy, oskrzeli, jamy ustnej), a także posiewy materiału na specjalnym podłożu i badania histologiczne zakażonych tkanek (obecność strzępek grzyba wśród komórek badanej tkanki).
Badania naukowe
Badania naukowe – klinicznie są badaniami, których obiektem są ludzie. W większości mają na celu ocenę działania (skuteczności, efektów ubocznych) środków i metod: leczniczych i diagnostycznych. Rzadko wykonywane są wyłącznie w celach poznawczych, nie związanych bezpośrednio z praktyką medyczną. Poprawnie przeprowadzone badania naukowe muszą spełniać określone wymogi etyczne i statystyczne. Wyróżniamy dwa podstawowe typy tych badań. Badanie prospektywne to takie, które zostało w sposób szczegółowy zaplanowane przed jego rozpoczęciem. Ustalone są kryteria podziału osób badanych na grupy eksperymentalne i kontrolne, ich liczebność, metoda lecznicza (diagnostyczna) i sposób oceny wyników oraz ich analizy statystycznej. Są to badania najbardziej wartościowe pod względem metodologicznym. W badaniach retrospektywnych dokonuje się wielowątkowej analizy posiadanego już materiału badawczego (zwykle dane dotyczące dotychczas leczonych pacjentów).
Badania prenatalne
Badania prenatalne (przedurodzeniowe) mają na celu wykrycie patologii płodu we wczesnym okresie ciąży. Często umożliwiają szybkie rozpoczęcie leczenia noworodka, a w wybranych przypadkach (np. zaburzeniach rytmu serca, anemii) również płodu. W sytuacjach najcięższych nieprawidłowości, często uniemożliwiających samodzielne życie (np. bezmózgowie) dają możliwość rozważenia decyzji o aborcji lub przygotowują rodziców do trudnych chwil po porodzie, kiedy nastąpi zgon dziecka. Wykonuje się je u kobiet ciężarnych, wchodzących w skład grupy wysokiego ryzyka wystąpienia zaburzeń genetycznych. Stosuje się u nich: amniocentezę (nakłucie worka owodniowego), biopsję trofoblastu, kordocentezę (nakłucie żyły pępowinowej – krew płodu), a uzyskany materiał komórkowy poddaje badaniom mikroskopowym i genetycznym. Wykonuje się także badania biochemiczne: ocena poziomu a-fetoproteiny (jej poziom w płynie owodniowym wzrasta w przypadkach wad cewy nerwowej płodu, a zmniejsza się w przypadkach wad genetycznych np. zespół Downa) i acetylocho-linesterazy (zmiany w obrazie elektroforetycznym białka uzyskanego z płynu owodniowego w przypadkach otwartych wad cewy nerwowej powłok brzucha).
W przypadkach podejrzenia wad serca koniecznym badaniem jest echokardiografia serca płodu (około 16 tygodnia ciąży). U praktycznie wszystkich ciężarnych badaniem przesiewowym jest ultrasonografia, wykonywana w Polsce rutynowo w 12 tygodniu ciąży, umożliwiająca ocenę wad budowy płodu (również narządów wewnętrznych), opóźnienia rozwoju (często pierwsza oznaka choroby), czynność ruchową (ocena neurologiczna). Zwraca się też uwagę na przezierność (przejaśnienie) w okolicy karku zarodka, spowodowaną najprawdopodobniej obrzękiem tkanek miękkich (zarodek ma około 3cm długości, jest to więc jeden z nielicznych możliwych do zaobserwowania objawów). Może być to objawem choroby genetycznej lub wady serca. Około 95% wyników badania ultrasono- graficznego jest prawidłowych, a pozostałe 5% kobiet wymaga rozszerzenia diagnostyki pod kierunkiem specjalistycznym. Drugie badanie USG wykonuje się w 20 tygodniu ciąży i ocenie poddaje się już wszystkie narządy płodu. Dopiero stwierdzenie nieprawidłowości w badaniu USG jest wskazaniem do dalszych badań inwazyjnych.
Badanie przesiewowe
Badanie przesiewowe (skrining, badanie katastralne), to badanie całej populacji lub jej części, z użyciem taniej, łatwej w stosowaniu niezawodnej metody diagnostycznej, w celu wczesnego (w okresie bezobjawowym) wykrycia osób chorych na uleczalne choroby. Przykładem jest badanie cytologiczne wymazów z szyjki macicy, czy też badanie piersi w celu wykrycia wczesnych, całkowicie uleczalnych postaci nowotworów. Innym przykładem jest badanie ciśnienia krwi oraz parametrów gospodarki lipidowej w celu wykrycia zagrożenia miażdżycą i jej głównie kardiologicznymi, naczyniowymi i mózgowymi powikłaniami. Odpowiednio wczesne, prawidłowe leczenie tych osób, dotychczas bez objawów chorób (np. układu krążenia) zmniejsza statystyczną częstość występowania miażdżycy z jej powikłaniami.
Kryterium ekonomicznej dostępności badań przesiewowych jest zależne od polityki zdrowotnej danego państwa, wynikającej przede wszystkim z możliwości finansowych. W Japonii na przykład, do badań przesiewowych zaliczono także gastroduodenoskopię w celu wykrycia wczesnych postaci raka przełyku i żołądka, w których to przypadkach istnieje duża szansa na uzyskanie wyleczenia przy pomocy często rozległych zabiegów chirurgicznych. W przypadku noworodków skrining ma na celu rozpoznanie wybranych chorób genetycznych, których leczenie w okresie bezobjawowym zapobiega nieodwracalnemu uszkodzeniu, głównie ośrodkowego układu nerwowego. W Polsce prowadzi się takie badanie w kierunku fenyloketonurii wrodzonej niedoczynności gruczołu tarczowego.
Innym badaniem przesiewowym populacji płodów jest badanie ultrasonograficzne przede wszystkim z uwagi na możliwość wykrycia możliwych do leczenia operacyjnego wad serca. Innym przykładem skriningu jest badanie katastralne polegające na masowej diagnostyce radiologicznej wszystkich osób z danego rejonu według spisu mieszkańców. Wykonuje się małoobrazkowe zdjęcia radiologiczne klatki piersiowej, celem wczesnego wykrycia zmian gruźliczych lub nowotworowych.
Badanie epidemiologiczne
Celem badań epidemiologicznych jest określenie czynników związanych z pojawianiem się i rozprzestrzenianiem schorzeń w zbiorowiskach ludzkich. Wyodrębnia się 3 rodzaje badań epidemiologicznych: badania opisowe, analityczne i doświadczalne. Badania opisowe – ich celem jest określenie przyczyn zaburzeń zdrowotnych w populacji. Opisywane są w tym celu grupy cech danego zbiorowiska takie jak: opis osób zamieszkujących określony teren, czas występowania schorzeń oraz dokładna charakterystyka miejsca, gdzie wzmożona chorobowość występuje. Badania analityczne – w oparciu o wyniki badań opisowych określa się wpływ różnych czynników na stan zdrowia danej zbiorowości. Badania doświadczalne – w środowisko celowo wprowadzane są pewne zmiany, które modyfikują przebieg wybranej jednostki chorobowej, np. szczepienie przeciw WZW, szczepienie przeciw grypie, zmiany w żywieniu. Epidemiologia i jej poszczególne dziedziny (dochodzenie epidemiologiczne, nadzór epidemiologiczny) odgrywają ogromną rolę w profilaktyce i leczeniu.
Badania genetyczne
Poznany już został cały zapis genetyczny człowieka, tj. kolejność, w jakiej ułożone są nukleotyd po nukleotydzie w ludzkim DNA. Powstała nowa dziedzina medycyny tzw. medycyna nuklearna, która w oparciu o analizę DNA rozpoznaje choroby, określa mechanizm ich powstawania, próbuje im zapobiegać oraz leczyć. Cały zapis informacji genetycznej człowieka jest zawarty w postaci 46 podwójnych nici DNA, tworzących 23 pary. Szkielet nici zbudowany jest z cząsteczek zwanych chromosomami, w których zapisana jest informacja genetyczna zwana genomem. Rozwój badań molekularnych przyczynia się do określenia czynników wywołujących nowotwory, tzw. karcynogenów. Mutageny powodują zmiany w obrębie DNA jądra komórkowego zaburzając tym samym strukturę materiału genetycznego. W niektórych typach nowotworów, np. w raku okrężnicy, związki między mutacjami genowymi a rozwojem choroby są już dość dokładnie poznane. Dzięki tym badaniom coraz częściej można wskazać, w jakiej populacji powinny być regularnie wykonywane badania przesiewowe, wykazujące zwiększone ryzyko chorobowe u danego osobnika. Postęp w badaniach genetycznych umożliwia coraz szersze wdrażanie w leczenie chorób tzw. terapii genowej. Celem tej terapii może być zastąpienie uszkodzonego przez mutację genu (terapia suplementacyjna), hamowanie ekspresji genu (terapia supresyjna) lub jego destrukcja, np. poprzez autolizę komórek nowotworowych. Z terapią genową wiązane są duże nadzieje w takich chorobach jak zakażenie wirusem HIV, w chorobach dziedzicznych, chorobie Alzheimera, a także w badaniach nad procesami starzenia się organizmu.
Skomentuj jako pierwszy!