Badania obrazowe
Badania radiologiczne – do badań diagnostycznych wykorzystywane są promienie rentgenowskie (promienie X), odkryte w 1895 roku przez Wilhelma Roentgena – profesora fizyki w Wurzburgu. Podstawowe metody badań rentgenowskich rozwinęły się burzliwie w latach 1920-1930. Powstała diagnostyka przewodu pokarmowego, opracowano technikę cholecystografii, badania układu oddechowego – z bronchografią i zdjęciami warstwowymi – tomogramami. Wydzieliły się poszczególne dziedziny radiologii zajmujące się diagnostyką określonych grup chorych. Radiologia naczyniowa zajmuje się diagnostyką układu krążenia: badania tętnic arteriografia, układu żylnego – flebografia, układu naczyń chłonnych – limfografia. Szczegółowa diagnostyka wrodzonych i nabytych wad serca opiera się na wynikach angiokardiografiii cewnikowaniu serca. Obszerny dział radiologii stanowi rentgenodiagnostyka układu moczowego. Wstępną i często rozstrzygającą metodą badania jest urografia po dożylnym podaniu środka cieniującego. Ocenę układu kielichowo-miedniczkowego i moczowodu przeprowadza się za pomocą pielografii, cystografia służy badaniu dolnego odcinka dróg moczowych i pęcherza moczowego. Diagnostyczna odma mózgowa, naczyniowe badania mózgu i mielografia tworzyły podstawę neuroradiologii. Należy jednak zaznaczyć, że w chwili obecnej część z tych badań traci na swoim znaczeniu i jest wypierana przez nowoczesne techniki diagnostyczne: ultrasonografię, badania tomografii komputerowej rezonansu magnetycznego.
Badania radiologiczne odgrywają ogromną rolę w profilaktyce chorób. Wykonywane przed laty w Polsce obowiązkowe, coroczne badania rtg klatki piersiowej przyczyniły się do znacznego zwiększenia wczesnej wykrywalności takich chorób jak gruźlica czy nowotwory płuc. Obecnie coraz większa jest dostępność badań mammograficznych. Jest to badanie radiologiczne sutka, wykonywane miękkimi promieniami rentgenowskimi. Obraz w nowoczesnych mammografach jest wysokiej jakości, a dawki promieniowania bardzo małe. Badanie pozwalana wykrycie w sutku nawet niewielkich zmian, klinicznie bezobjawowych. Dzięki temu, w przypadku zmian podejrzanych o nowotwór, zabieg operacyjny jest wykonywany szybko i możliwe jest całkowite wyleczenie. Uważa się, że u kobiet po 35 roku życia badanie mammograficzne winno być wykonywane obowiązkowo, co roku. Radiologia lekarska poszerzyła się w latach sześćdziesiątych siedemdziesiątych o zupełnie nowy dział medycyny nuklearnej wykorzystującej radioizotopy. Izotopy promieniotwórcze mają zastosowanie w diagnostyce i terapii, mało jest narządów, w których diagnostyka izotopowa nie znalazłaby zastosowania. Dotyczy to zarówno badań morfologiczno-topograficznych (scyntygrafia układu kostnego, wątroby, tarczycy, płuc) jak i czynnościowych np. badanie renograficzne.
Współczesna radiologia lekarska jest ściśle związana ze wszystkimi dziedzinami medycyny klinicznej i doświadczalnej. Wyróżnia się obecnie trzy odrębne specjalności: rentgenodiagnostykę, radioterapię i medycynę nuklearną, które mają jedną wspólną cechę – posługują się promieniowaniem jonizującym. Zjawisko emisji pozytronu podczas rozpadu radioaktywnej cząsteczki chemicznej wykorzystuje emisyjna tomografia pozytronowa – PET (ang. positron emission tomography). Neurony, jak wszystkie komórki naszego organizmu czerpią energię z glukozy, tym więcej im są bardziej aktywne. Rozpad dożylnie podanych cząsteczek podobnych do glukozy, wzbogaconym radioizotopem fluoru lub cząsteczek wody z izotopem tlenu powoduje emisję pozytronu, a ten zderzając się ze zwykłymi elektronami ulega anihilacji wydzielając wykrywalne promieniowanie y. Promieniowanie to jest wychwytywane przez specjalną aparaturę, która rekonstruuje pozycje cząstek emitujących pozytrony i na tej podstawie tworzy obraz aktywności mózgu. Im wyższy jest poziom aktywności neuronów, tym więcej jest wychwytywanych cząstek i odwrotnie. Sygnały te są później przetwarzane (w oparciu o bardzo skomplikowane zależności matematyczne) i nakładane na zdjęcia zrobione za pomocą rezonansu magnetycznego. Tak powstaje obraz mózgu zawierający liczne kolorowe plamy odzwierciedlające pobudzenie poszczególnych jego okolic. W zależności od tego, które parametry pracy mózgu nas interesują, możemy uzyskać ich obraz używając odpowiednich cząsteczek oraz izotopów promieniotwórczych. Pokrewną techniką do PET jest tomografia emisji pojedynczego fotonu – SPECT (ang. single photon emission computed tomography) wykorzystującą tomografię do uwidocznienia konwencjonalnych radionuklidów. SPECT stała się powszechną techniką, gdyż dzięki niej można uściślić rozpoznanie, eliminując zakłócenia z części narządu leżącego nad miejscem spodziewanego uszkodzenia przez tomograficzne uwidocznienie warstwy aktywności.
Tomografia komputerowa – (KT) to nowoczesna metoda badania radiologicznego z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego. W różnych płaszczyznach wykonywane są zdjęcia warstwowe (tzw. skany), które przedstawia się po opracowaniu komputerowym w formie obrazu dwu lub trójwymiarowego. W badaniach niektórych narządów stosuje się dodatkowo środki cieniujące podawane dożylnie. W tzw. spiralnej tomografii komputerowej łączy się ciągły ruch obrotowy układu lampa-detektor z przesuwem stołu, co pozwala na szybką ocenę objętości całego narządu i wykrycia nawet drobnych nieprawidłowości.
Ultrasonografia (USG) – to metoda diagnostyczna wykorzystująca fale ultradźwięków o częstotliwości 1,5 do 10 MHz pozwalająca uzyskać obrazy narządów wewnętrznych poprzez uwidocznienie powierzchni granicznych narządów i tkanek miękkich bez użycia środków cieniujących. Jest to badanie nieinwazyjne, oparte na ocenie zjawiska echa. Narządy wytwarzają, w warunkach fizjologicznych, określone echo. Nieprawidłowe zmiany w narządach powodują zaburzenie tego echa. Istnieje możliwość monitorowania pewnych zjawisk w czasie, np. szybkości przepływu krwi w naczyniach tętniczych i żylnych (USG Dopplerowskie – obrazowane kolorem). W kardiologii USG serca-tzw. echokardiografia ma szerokie zastosowanie w ocenie kurczliwości mięśnia sercowego, w rozpoznawaniu wad serca, obecności płynu w worku osierdziowym. W ginekologii i położnictwie USG służy dokładnemu monitorowaniu rozwoju płodu, często określeniu jego płci. Stosując specjalne sondy np. przezpochwowe uzyskuje się możliwość wczesnej diagnostyki zmian nowotworowych w narządach rodnych.
W urologii USG endoskopowe – przezodbytnicze lub przezcewkowe jest również bardzo wartościową metodą diagnostyczną, głównie w chorobach pęcherza moczowego i gruczołu krokowego. W diagnostyce chorób śródpiersia wykorzystywane jest często tzw. USG przezprzełykowe. W chorobach narządu ruchu, w ortopedii, diagnostyka za pomocą USG pozwala niejednokrotnie zmniejszyć częstotliwość wykonywania badań radiologicznych. Dotyczy to szczególnie badań profilaktycznych u małych dzieci przy ocenie stawów biodrowych. Badaniem USG można również obrazować struktury wewnątrzstawowe, ścięgna, oceniać postęp zrostu kostnego. W chwili obecnej badanie USG jest podstawowym badaniem diagnostycznym. Wykonywane jest jako pierwsze zarówno w warunkach szpitalnych jak i w gabinetach lekarskich różnych specjalności. Diagnostyka szeregu chorób, w których dawniej stosowano badania rentgenowskie, oparta jest prawie wyłącznie na USG. Dotyczy to: kamicy pęcherzyka żółciowego, kamicy dróg żółciowych, kamicy nerek pęcherza moczowego, oceny stanu gruczołu krokowego, oceny gruczołu tarczowego. Jest to badanie całkowicie nieinwazyjne, powtarzalne, niedrogie. Wiele poważnych schorzeń wykrywanych jest przypadkowo w trakcie tego badania lekarskiego. Uwaga: badanie USG jest badaniem dodatkowym, pomocniczym. Nie może ono zastępować podmiotowego i przedmiotowego badania lekarskiego!
Rezonans magnetyczny – MRI (ang. magnetic resonance imaging) to nowoczesna, nieinwazyjna metoda obrazowania tkanek i narządów. Poszczególne rodzaje tkanek, u badanego chorego, zawierające różną liczbę atomów wodoru poddawane są działaniu fal elektromagnetycznych o oznaczonej częstotliwości rezonansowej. W określonym czasie, tzw. czasie relaksacji, tkanki te oddają pewną dawkę energii. Komputerowe przetworzenie obrazu prowadzi do uwidocznienia poszczególnych tkanek i narządów. Badanie MR jest szczególnie przydatne w chorobach i urazach centralnego układu nerwowego (mózgu i rdzenia kręgowego) oraz w schorzeniach układu mięśniowo-szkieletowego, uwidaczniając mięśnie, więzadła, przestrzenie wewnątrzstawowe.
Badania elektrofizjologiczne – za pomocą specjalnych elektrod, rejestrowane są czynności bioelektryczne tkanek i komórek, a zmiany potencjału, po odpowiednim przetworzeniu analizie, są w różny sposób zapisywane.
Badanie elektrokardiograficzne (EKG) – badanie to polega na rejestracji zmian potencjałów powstających na powierzchni ciała lub w jego wnętrzu pod wpływem depolaryzacji i repolaryzacji serca. Wynik EKG dostarcza informacji wspierających rozpoznanie i ma ogromne znaczenie dla postępowania terapeutycznego. Pomocne jest w rozpoznawaniu przyczyny bólów w klatce piersiowej, zaburzeń rytmu serca. Interpretacja obrazu EKG polega na rozpoznawaniu charakterystycznych kształtów krzywej EKG. Rozróżnia się na niej załamki, odcinki i odstępy umownie oznaczone: Pf Q, R, S, T i U. Sygnał elektryczny rejestrowany jest poprzez przyłożone do ciała elektrody. Aparat porównuje zmiany aktywności elektrycznej poszczególnych elektrod. Wyróżnia się odprowadzenia jednobiegunowe kończynowe, dwubiegunowe kończynowe tzw. klasyczne i przedsercowe – w sumie 12 odprowadzeni.
Badanie elektromiograficzne (EMG) – do badanego mięśnia, lub grup mięśni wprowadzane są igłowe elektrody i przeprowadzana jest analiza wprowadzonego przez te elektrody impulsu elektrycznego. Badanie to znajduje zastosowanie w diagnostyce i różnicowaniu chorób układu nerwowo-mięśniowego, w ocenie postępu reinerwacji po uszkodzeniu nerwu obwodowego.
Badanie elektroencefalograficzne – (EEG) badanie czynności bioelektrycznej mózgu polegające na zarejestrowaniu i analizie potencjałów mózgowych. Odchylenia od normy w zapisie badania elektroencefalograficznego mogą wskazywać na obecność i jednocześnie ułatwiać lokalizację zmian chorobowych w mózgu. Badanie to jest szczególnie przydatne w diagnostyce przyczyn padaczki. W zapisie EEG u człowieka rozróżnia się fale alfa i beta charakterystyczne dla stanu czuwania, w czasie snu.
Badania czynnościowe
Badania spirometryczne – spirometria umożliwia pomiar objętości płuc i natężenie przepływu powietrza podczas manewru natężonego wydechu. Badanie polega na wykonaniu głębokiego wdechu, a następnie energicznego, maksymalnego wydechu. Klasyczny spirogram rejestruje pojemność życiową płuc (FVC -Forced Vital Capacity) oraz natężoną objętość wydechową pierwszosekundową (FEV 7 – Forced Expiratory Volume in one second) w funkcji czasu. Obecnie popularniejsza niż klasyczny spirogram jest jednoczasowa rejestracja objętości i natężenia przepływu powietrza w oskrzelach. Badanie spirometryczne jest podstawowym badaniem czynnościowym w pulmonologii. Otrzymane wyniki są porównywane z wartościami należnymi, uzyskiwanymi na podstawie badań zdrowych osób. Ocenia się czy obecne są zaburzenia wentylacji, czy mają charakter restrykcji czy obturacji. Restrykcja może być spowodowana zmianami w tkance płucnej (zapalenie płuc, włóknienie, guzy), ścianie klatki piersiowej (skolioza, stan po złamaniu żeber), jamie brzusznej (ciąża, otyłość, wodobrzusze) oraz zmianami w mięśniach oddechowych (porażenie przepony). Zmiany obturacyjne tzn. powodujące zwężenie oskrzeli to głównie astma oskrzelowa oraz rozedma płuc.
Testy wysiłkowe – celem diagnostycznej próby obciążeniowej jest sprowokowanie cech niedokrwienia w EKG lub bólu wieńcowego. Kontrolowany wysiłek ma wywołać objawy niedokrwienia przez chwilowe zwiększenie zapotrzebowania na tlen. Do takich prób należą np. test na ergometrze rowerowym lub bieżni. Za dodatni wynik próby uważa się wystąpienie bólu wieńcowego, wystąpienie cech niedokrwienia w obrazie EKG lub zaburzeń rytmu serca. Zarówno ujemny jak i dodatni wynik próby nie zawsze dowodzą braku lub obecności zmian w tętnicach wieńcowych.
Badania i zabiegi endoskopowe
Badania te polegają na wziernikowaniu jam ciała za pomocą specjalnych sztywnych lub giętkich przyrządów tzw. endoskopów. W nowoczesnych wideoendoskopach obraz wnętrza ciała może być uwidoczniony na obrazie monitora telewizyjnego.
Badanie narządów klatki piersiowej Bronchoskopia – badanie tchawicy i drzewa oskrzelowego, w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, wykonywane sztywnym lub giętkim bronchoskopem (bronchofiberoskopia). Podstawowe badanie diagnostyczne w chorobach płuc. B. może być wykonywana dla ustalenia rozpoznania – b. diagnostyczna oraz w celach leczniczych – usunięcie ciała obcego, usunięcie zalegającej wydzieliny w drzewie oskrzelowym, zatamowanie krwawienia z guza oskrzela, miejscowa resekcja zmiany w oskrzelach.
Torakoskopia – endoskop wprowadzony do jamy opłucnowej umożliwia pobranie, pod kontrolą wzroku, wycinków z tkanki płucnej, usunięcie zrostów w jamie opłucnowej, zalegającego płynu. W torakoskopii można również wykonać resekcję obwodowo położonych zmian w płucach, zaopatrzyć krwawiące naczynie, wyciąć zwoje współczułne odcinka piersiowego kręgosłupa – tzw. sympatektomia piersiowa.
Badanie jamy brzusznej Ezofagogastroduoendoskopia – wziernikowanie górnego odcinka przewodu pokarmowego, tj. przełyku, żołądka i dwunastnicy. Jest to podstawowe badanie diagnostyczne w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, w wykrywaniu nowotworów i stanów zapalnych. Badanie to ma szerokie zastosowanie w celach terapeutycznych. Za pomocą endoskopu usuwane są ciała obce, tamowane jest krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego. Poprzez brodawkę Vatera można skontrolować główne drogi żółciowe, usunąć resztkowe kamienie żółciowe, wykonywać specjalistyczne zabiegi paliatywne w przypadku nieoperacyjnych guzów trzustki, dróg żółciowych.
Kolonoskopia – wziernikowanie całego jelita grubego w celach diagnostycznych (pobranie wycinków) lub leczniczych, np. resekcja miejscowa polipów.
Rektoskopia – za pomocą sztywnego metalowego lub plastykowego wziernika oceniana jest odbytnica. Badanie podstawowe w wykrywaniu żylaków odbytu, nowotworów odbytnicy, stanów zapalnych.
Laparoskopia – metoda diagnostyczno-lecznicza wykorzystywana w celu badania wnętrza jamy brzusznej oraz wykonywania zabiegów operacyjnych. W chirurgii jamy brzusznej zabiegi wykonywane techniką laparoskopową są coraz powszechniejsze. Najczęściej za pomocą laparoskopu wykonuje się obecnie: usunięcie wyrostka robaczkowego (appendektomia), wycięcie pęcherzyka żółciowego z powodu kamicy (pierwsza cholecystektomia laparoskopowa została wykonana w 1987 roku przez Moureta w Lyonie), operacje przepuklin pachwinowych oraz rozworu przełykowego. W doświadczonych ośrodkach techniką laparoskopową wykonywanych jest również szereg zabiegów onkologicznych – resekcja jelita grubego z powodu nowotworu, wycięcie zmienionych nowotworowo węzłów chłonnych, radykalne wycięcie gruczołu krokowego z powodu raka, wycięcie nerki.
Zabiegi endoskopowe w urologii – endourologia. W urologii, wśród wszystkich dziedzin chirurgii, techniki endoskopowe są stosowane obecnie w najszerszym zakresie. Zabiegi diagnostyczne – punkcja nerki, wykonanie przetoki nerkowej, zabiegi lecznicze – przezskórne usunięcie kamieni nerkowych lub ich rozkruszenie za pomocą ultradźwięków lub lasera, plastyka ujścia miedniczkowo-moczowodowego, przezskórne leczenie torbieli nerek to standardowe zabiegi w nowoczesnej urologii. Usuwanie kamieni z moczowodów, z pęcherza moczowego również z wyboru wykonywane jest techniką endoskopową. Guzy pęcherza moczowego w początkowym stadium choroby, przerośnięty gruczoł krokowy operowane są rutynowo drogą przezcewkowej elektroresekcji. Szeroko wprowadzane są również techniki zabiegów laparoskopowych.
Badania endoskopowe stawów – artroskopia. Rozwój nowoczesnej artroskopii przypada na początek lat 70-tych. Obecnie diagnostyka i terapia szeregu schorzeń wewnątrzstawowych wykonywana jest wyłącznie drogą artroskopową. Najbardziej rozwinięta jest chirurgia artroskopowa stawu kolanowego. W zasadzie wszystkie obrażenia stawu kolanowego leczone są za pomocą artroskopii: uszkodzenia łąkotek, więzadeł krzyżowych, chrząstki, zmiany zwyrodnieniowe, złamania śródstawowe. Artroskopia innych dużych stawów również jest coraz bardziej popularna – szczególnie stawu barkowego, łokciowego i biodrowego.
Badanie |
Norma |
Odczyn |
pH 4,6-8,0, średnio 6,2 |
Gęstość względna |
1.016-1.022 kg/l (N/l) 1.026-1.035 +/- 0,4 kg/l (po 24h nie przyjmowania płynów) |
Zabarwienie |
słomkowe, przejrzyste |
<100 mg, średnio 40-80 mg |
|
1-15 mg/dl (0,1-0,8 mmol/l) |
|
< 10000/1 ml |
|
Krwinki czerwone |
0-3 w polu widzenia |
Krwinki białe |
3-5 w polu widzenia |
Kreatyna |
10-200 mg (76,3-1526,0 A/mol) |
Kreatynina |
1,0-2,5 g (9,0-22,0jL/mol) |
Kwas moczowy |
<480 mg (< 2,86 mmol) |
Magnez |
4-16mEg (2-8 mmol) |
Potas |
25-100 mmol |
Sód |
120-220 mmol |
100-250 mg (2,5-6,25 jL/mol) |
|
Mocznik |
12,0-30,0g(200-500 jL/mol) |
Urobilinogen |
0,85-6,76 jL/mol (0,5-4mg) |
Adrenalina |
16,5-54 nmol |
Noradrenalina |
88-300 nmol |
PSA całkowite |
0-4 ng/ml |
Cholesterol LDL |
< 180 |
Proteinogram: Albumina Globulina a1 globulina a2 globulina 0 globulina y |
53-68 % białka c. 1-4 3-14 8- 17 9- 22 |
IgA |
0,9-4,5 g/l |
•gE |
0-128 lU/ml |
||
IgG |
8-18,6 g/l |
||
IgM |
0,6-2,5 g/l |
||
Fosfataza kwaśna |
1-10 U/l |
||
Anty-TPO |
< 60 lU/ml |
||
Cholesterol całk.: |
mg/dl |
FSH |
1,2-21,0 mlU/ml |
prawidłowy |
< 200 |
20-400 pg/ml |
|
podwyższone ryzyko |
200-250 |
Testosteron |
K: 14-79 ng/dl M: 241-827 ng/dl |
wysokie ryzyko |
> 250 |
||
Cholesterol HDL: prawidłowy podwyższone ryzyko wysokie ryzyko |
m/dl K: > 65; M: > 55 K: 45-64; M: 35-55 K: < 45; M:< 35 |
Progesteron |
K: 0,15-25,58 ng/ml M: 0,28-1,22 ng/ml |
LH |
K: 0,5-76,3 mlU/ml M: 1,5-9,3 mlU/ml |
Nazwa
Skomentuj jako pierwszy!