Ból zatok

Zapchane zatoki, obrzęk zatok czy ból głowy, nosa i zatok potrafią bardzo uprzykrzyć życie. To objawy związane z chorymi zatokami, na przykład zapaleniem zatok. Nie należy ich lekceważyć. Nieleczone choroby zatok mogą wywołać liczne powikłania, a przewlekłe stany zapalne zamienić codzienne funkcjonowanie w koszmar. Kiedy mamy do czynienia z bólem zatok? Jakie są przyczyny i jak sobie pomóc przy zapaleniu zatok? Ile trwa choroba?

Chore zatoki – objawy

Objawy problemów z zatokami to przede wszystkim silny, przejmujący, często gwałtownie pojawiający się ból zatok przynosowych lub innych zatok zlokalizowanych w obrębie twarzy. Ból jest przeszywający i świdrujący, często rozszerza się na rozpierający ból głowy. Zatoki znajdują się przy nosie, ale też w części czołowej, wyróżniamy także zatoki sitowe, szczękowe oraz klinowe. W zależności od tego, które zatoki są chore, w tym miejscu odczuwalny będzie ból. Jednak objawy mogą być na tyle silne, że uczucie bólu będzie promieniować na inne miejsca – często na skronie, tył głowy. Chore zatoki wywołują także wydzielinę z nosa, ale zazwyczaj jednostronną, bezbarwną, żółtą, zieloną, czasem z krwią. U chorego może też dość do zaburzenia węchu – jego zaniku lub osłabienia. Niedrożność nosa, zapchane zatoki, szczególnie o jednostronnym charakterze to także przejaw problemów z zatokami. Do innych objawów poza bólem nosa, zatok czy głowy należą ciągła senność, osłabienie całego organizmu, gorączka, a nawet objawy psychiczne jak depresja. Nieustanny ból zniechęca do pracy i aktywności życiowej, odbiera siły i radość każdego dnia. Przewlekłe zapalenie zatok może trwać tygodniami lub miesiącami.

Przyczyny bólu zatok

Najczęstsze przyczyny chorych zatok to ostre lub przewlekle zapalenie tych narządów. Ostre zapalenie zatok pojawia się nagle, cechuje nasilonymi objawami, ale dolegliwość ustępuje w przeciągu około 3 tygodni. Ostre zapalenie zatok ma podstawy wirusowe i leczy się je objawowo. Inaczej wygląda sytuacja z przewlekłym zapaleniem zatok, które objawia się niedrożnością nosa, powracającymi bólami głowy oraz katarem utrzymującym się ponad 3 miesiące. Tak naprawdę przewlekłe zapalenie zatok to nie jedna, a kilka chorób. To schorzenia o różnej etiologii, które rozwija się dzięki obecności trwałego stanu zapalnego w jamy nosowej i zatok przynosowych. Inne choroby zatok to polipy oraz grzybica. W przypadku polipów, objawy są mniej gwałtowne i uciążliwe niż przy zapaleniu. Chory cierpi na chroniczny katar, podobny jak przy alergii oraz kicha. Dochodzi wtedy do niedrożności obustronnej nosa, mogą pojawić się trudności z oddychaniem. Grzybica zatok ma typowe objawy jak zapalenie, ale dodatkowo może pojawić się nieprzyjemny zapach z ust. Także występowanie torbieli zatok, które powstają w wyniku przestoju wydzieliny w zatokach, oraz nowotworów może dawać objawy bólowe okolic zatokowych.


Diagnostyka chorób zatok

Dawniej wykonywano rentgen, by stwierdzić choroby zatok, ale aktualnie odchodzi się od tej metody. Poza wywiadem, lekarz zleca wykonanie badań mikrobiologicznych. To posiewy na obecność bakterii. Jeśli wyniki posiewy nie przyniosą jednoznacznych rezultatów, zleca się dodatkowo endoskopię zatok oraz nosa. To dość nieprzyjemne badanie – wprowadza się przez nos cienki wziernik, tak by laryngolog mógł zobaczyć normalnie niedostępne podczas zwykłego badania miejsca. Wziernikiem lekarz dotrze do ujścia zatok, głębiej położonej części przegrody nosowej oraz ujścia kanalików łzowych.

Leczenie chorych zatok

Jeśli zapalenie zatok nie przyjęło przewlekłej formy, można przed wizytą u lekarza pokusić się o domowe metody łagodzenia objawów. Bardzo popularne jest przykładanie gorącego woreczka soli lub gorczycy na zatoki. Rozgrzany woreczek rozpuści wydzielinę i udrożni zatoki. Można też stosować płukanki nosa solą fizjologiczną lub roztworem morskiej soli.

Na ból głowy i zatok, niedrożność nosa, zapalenie zatok dostępne są doraźne granulaty do sporządzania zawiesiny doustnej jak np. aspiryna z dodatkowymi składnikami. Znana już od 1897, została nawet wpisana do księgi rekordów Guinnessa – w 1998 roku uznano aspirynę za najczęściej kupowany lek przeciwbólowy na świecie.

Przy przewlekłym zapaleniu zatok, lekarz zaleci stosowanie antybiotyku na okres nie krótszy niż 3 tygodnie. Do tego podaje się leki przeciwzapalne i obkurczające błonę śluzową.

Z zapaleniem zatok należy walczyć, a jeśli choroba mocna daje się we znaki lub trwa długo – koniecznie udać się do laryngologa by uzyskać dokładną diagnozę i schemat lecenia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:

  • twojezdrowie.rmf24.pl/choroby/grypa/news-masz-klopoty-z-zatokami-nie-lekcewaz-tego,nId,2338755
  • otolaryngolodzy24.pl/blog/zapalenie-zatok-przynosowych/
  • wylecz.to/pl/choroby/laryngologia/objawy-chorych-zatok-jakie-objawy-daja-chore-zatoki.html
  • pulsmedycyny.pl/przewlekle-zapalenie-zatok-fakty-i-mity-880105

Tags:

Ostatnia edycja przez

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
Szczekający kaszel u dzieci: czym jest, przyczyny, objawy, leczenie

Szczekający kaszel u dzieci wskazywać może zarówno na podgłośniowe zapalenie krtani, jak i błonicę krtani. Jest on głośny, suchy i...

Zamknij