Bóle palców i przedramion

Objawy: cierpnięcie palców, kłucia w skórze, bóle ścięgien przedramion i nadgarstków.  W niektórych przypadkach bóle są tak silne, że nawet codzienne czynności, jak mycie zębów, stają się dla chorego torturą.

Przyczyny

W żargonie fachowym typowe dla określonych zawodów bóle palców i przedramion oznacza się skrótem RSI (repetitive strain injury – uraz na skutek powtarzających się obciążeń). Na RSI cierpi 20-25% wszystkich osób pracujących przy komputerach. Szczególnie narażeni są ci pracownicy, którzy szybko piszą (ponad 300 uderzeń na minutę): sekretarki, redaktorzy czasopism i gazet, programiści.

RSI

Choroba ta była w Australii i USA przedmiotem szerokich dyskusji w latach 80. XX wieku. W Australii dotyczyła ona 22 % pracujących przy monitorze, a w USA stanowi najczęściej rejestrowany
powód kłopotów zdrowotnych w miejscu pracy(48%).

Podłoże organiczne RSI

Oprócz szybkości pisania winę za syndrom RSI ponosi także rozmieszczenie klawiszy na klawiaturze. Odpowiada ono wciąż jeszcze tzw. układowi QWERT starej maszyny do pisania Remington,
obciążającemu ponadprzeciętnie palec środkowy i wskazujący. W handlu są już klawiatury z innym ustawieniem klawiszy; wymagają one jednak od posługującego się nimi zmiany przyzwyczajeń
w pisaniu.

Podłoże psychiczne

Często choroby zawodowe dotykają ludzi, których nie cieszy ich zawód, dlatego wykonują pracę kurczowo albo traktują choroby jako pożądaną okazję do zrobienia przerwy w pracy. Co ciekawe,
z syndromem RSI jest akurat na odwrót. Według badań przeprowadzonych w Technicznej Szkole Wyższej w Darmstadt przypadłość

Leczenie niefarmakologiczne

Rozluźnijmy się! Zaplanujmy regularne ćwiczenia rozluźniające ramion, palców i górnych partii pleców, bo długa praca przy biurku nadweręża również plecy. Odpowiednie ćwiczenia oferuje joga, trening autogeniczny.

Nośmy elastyczne rękawiczki! Działają one na nasze nadwerężone ścięgna palców jak elastyczny bandaż uciskowy, który sprzyja ukrwieniu i zapobiega obrzękom.

Leczenie lodem. Przykładanie lodu po pracy łagodzi objawy zapalenia i bóle. Władamy w tym celu lód w ręczniki, którymi owijamy ręce i przedramiona. Czas trwania zabiegu: 20-30 minut.

Kupmy sobie nową klawiaturę! Nie musi to być zaraz klawiatura z nowym układem klawiszy. Są już klawiatury, w których bloki klawiszy są podzielone na dwie grupy. Dzięki temu przy pisaniu zmienia się kąt dla przegubów rąk. Poprawia się ukrwienie rąk i zmniejsza obciążenie ścięgien przedramion.

Róbmy często krótkie przerwy w pracy przy komputerze! Co godzinę powinniśmy sobie pozwolić na przerwę przez 3-5 minut, w czasie której rozluźnimy i nieco rozciągniemy palce.  Ważne jest także, aby przy pisaniu nie zginać za bardzo nadgarstków. Ustawmy odpowiednią wysokość fotela, aby uderzać w klawisze raczej z góry, Jeśli nie sięgamy wtedy nogami do ziemi postarajmy się o mały podnóżek.

Leczenie farmakologiczne

Ostrożnie ze środkami przeciwbólowymi. Środki przeciwbólowe, jak ibuprofen i kwas acetylosalicylowy, mogą skutecznie łagodzić bóle i zapalenia występujące w syndromie RSI. Pozbawiają one jednak pracującego przy komputerze ważnego sygnału ostrzegawczego, jakim jest ból. Wskutek tego będzie on nadal nadmiernie obciążał swoje palce i przedramiona, co jeszcze bardziej pogorszy jego stan.

Leczenie środkami homeopatycznymi wymaga dokładnej obserwacji objawów syndromu RSI.

  • Symphytum D6 przyspiesza gojenie nasady ścięgna. Pomaga zatem na bóle, które koncentrują się w stawach nadgarstka i palców. Dawkowanie: 3 razy dziennie 1-2 tabletki.
  • Arnica D6 pomaga na bóle, które nasilają się po pracy. Dawkowanie: 3 razy dziennie 1-2 tabletki.
  • Ruta D6 pomaga, kiedy mamy wrażenie, że nasze ścięgna uległy skróceniu, a ręka i przedramię są słabe i obolałe. Dawkowanie: 3 razy dziennie 1-2 tabletki.

Tags: , ,

Ostatnia edycja przez

One Response to “Bóle palców i przedramion”

  1. Bianka 05-10-2015 at 19:22 #

    Proszę podać jakieś przykłady takich rękawiczek.
    Czy są jakieś stabilizatory lub rękawiczki chroniące ścięgna palca 3 ręki ?

Dodaj komentarz