Objawy to przewlekłe lub ostre dolegliwości bólowe pleców. Bóle mogą promieniować do karku i głowy albo do ramion i nóg.
Przyczyny
Jeśli dojdzie do długotrwałego przeciążenia kręgosłupa, mogą wystąpić: bóle pleców, rwa kulszowa, postrzał albo wypadnięcie dysku. Są także bóle pleców związane z naturalnym procesem
starzenia się organizmu, ale najczęściej odpowiadają za nie brak ruchu, niewłaściwe odżywianie i nieprawidłowa postawa ciała.
Podłoże organiczne
Plecy są silnym układem, składającym się z kręgów kręgosłupa, mięśni grzbietu, więzadeł, ścięgien, krążków międzykręgowych i nerwów. Z wiekiem maleje elastyczność buforów, jakimi są krążki międzykręgowe. Wskutek tego zwiększa się ruchomość całych odcinków kręgosłupa, ponieważ kręgi nie są już połączone mocno naprężonymi więzadłami. Mogą się wtedy łatwiej przesuwać.
Podłoże psychiczne
Zewnętrzna postawa człowieka: czy chodzi wyprostowany, czy pochylony, czy zwiesza ramiona, czy trzyma je prosto – pozwala zorientować się, jaki jest stan jego ducha.
Leczenie niefarmakologiczne
Nie przy każdym bólu pleców trzeba iść do lekarza. Jeśli jednak bóle utrzymują się dłużej, są bardzo silne i towarzyszą im jeszcze inne objawy(na przykład wrażenie utraty czucia, nasilanie się bólu
przy kasłaniu, kichaniu, gorączka) trzeba udać się do ortopedy.
Ruszajmy się! Wzmacniajmy muskulaturę pleców, wykonując regularnie ćwiczenia fizyczne, szczególnie wskazane są pływanie, jogging lub jazda na rowerze.
Zwracajmy uwagę na to, jak siedzimy! Nie siedźmy zbyt długo w jednej pozycji. Zmieniajmy pozycje. Postarajmy się o poduszkę klinową, na której będziemy wygodnie siedzieć (powierzchnia siedziska powinna lekko opadać do przodu). Podczas siedzenia plecy trzymajmy prosto.
Kąpiel rozluźniająca mięśnie. Na ostre bóle pleców pomaga często kąpiel rozluźniająca mięśni. Weźmy kąpiel z olejkiem z ekstraktami rozmarynu i tymianku i relaksujmy się w niej około 20 minut. Potem natrzyjmy bolące miejsce ciepłym olejkiem z drewna różanego.
Pieprz cayenne. Pieprz cayenne od dawna stosowany jest w leczeniu bólu pleców. Badania naukowe dowiodły, że główna substancja czynna pieprzu cayenne – kapsaicyna łagodzi bóle. Pieprz ten jest stosowany w formie plastrów lub maści. Spytajmy o nie w aptece.
Leczenie ciepłem. Bóle pleców spowodowane napięciem mięśni dobrze poddają się leczeniu ciepłem. Gorący wałek: Kilka złożonych sztuk materiału lub ręczników polewamy wrzącą wodą, a potem przykładamy do bolących miejsce.
- Borowina: Rozgrzane okłady borowinowe dostępne w aptece przykładamy na chore miejsca.
- Kozieradka: Roślinne okłady z kozieradki wprowadzają ciepło głęboko do tkanek. Codziennie na 20 minut należy przyłożyć do bolącego miejsca.
- Akupresura. Wykonując ruchy okrężne, masujemy czubkami palca wskazującego i środkowego podane poniżej punkty; ruchy te powinny być uspokajające, tzn. odbywać się w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara – od środka na zewnątrz.
- Yaoshu: Ten punkt akupresury leży na końcu bruzdy pośladkowej między kością guziczną i krzyżową.
- Shangliao: Ten punkt znajduje się w zagłębieniu, które tworzą kość krzyżowa na skórze pleców. Masujmy ten punkt najpierw po prawej, potem po lewej stronie.
Zapobieganie
Dbałość o plecy. Warto przezwyciężyć błędne nawyki ruchowe i przyswoić sobie postępowanie oszczędzające plecy. Możemy poprosić doświadczonego fizjoterapeutę o zademonstrowanie ćwiczeń
odpowiednich do samodzielnego wykonywania.
Regularnie zażywajmy ruchu! Przy pochylaniu się przysiadajmy, zwłaszcza gdy podnosimy ciężary. Nie dźwigajmy do góry ciężkich przedmiotów, rozkładajmy ciężary, które niesiemy, trzymajmy je blisko ciała. Siedząc przy stole roboczym, podpierajmy tułów ramionami. Stójmy na lekko ugiętych nogach, podczas stania zmieniajmy często pozycję; podczas leżenia przyciągajmy nogi do tułowia(sprawdźmy, czy materac jest odpowiedni dla pleców!).
Skomentuj jako pierwszy!