Komary z tropikalnych obszarów świata stanowią ogromne zagrożenie dla ludzi zamieszkujących różne strefy świata. Rozwój turystyki stał się główną przyczyną rozprzestrzeniania się bardzo groźnych dla człowieka chorób.
Malaria przenoszona przez komary zalicza się do chorób tropikalnych, aczkolwiek nieliczne przypadki zachorowań odnotowuje się również w Polsce(są to pacjenci, którzy wrócili z egzotycznych wakacji; w przypadku malarii atak choroby następuje nawet po 3 miesiącach od ukąszenia) . Choroba rozwija się od 7 do 30 dni, objawia się wysoką gorączką, dreszczami, bólem głowy, nadmierną potliwością. Malaria jest nierzadko przyczyną groźnych dla zdrowia powikłań, takich jak niewydolność nerek, czy pękniecie śledziony, nieleczona w większości przypadków kończy się zgonem osoby zarażonej pierwotniakiem. Proces leczenia ukierunkowany głównie na leki należące do chinoliny.
Ukąszenia tropikalnych odmian komarów powodują również gorączkę Ebola oraz chorobę Denga. Gorączka krwotoczna ujawnia się dopiero po około 7 dniach od zakażenia. Charakteryzuje się wysoką temperaturą ciała, bólem mięśni, głowy, stawów, powiększeniem wątroby i węzłów chłonnych. Leczenie wymaga najczęściej hospitalizacji w szpitalu ukierunkowanym na choroby o podłożu tropikalnym.
Przypadki osób zarażonych schorzeniami przywiezionymi z krajów egzotycznych są nieliczne, niestety w Polsce pojawiła się nowa, groźna dla człowieka choroba przenoszona przez komary. Dirofilarioza(Dirofilaria immitis) podobnie jak borelioza przenoszona przez kleszcze objawia się bolesnym, podskórnym guzkiem. Larwy nicienia odpowiedzialne za schorzenie przedostając się do organizmu człowieka powoli docierają do niebezpiecznych obszarów pnia tętnicy płucnej. Leczenie polega na usunięciu zmiany skórnej inwazyjną metodą operacyjną. Przez osoby niedoświadczone Dirofilarioza może zostać pomylona z krętkowicą kleszczową przenoszoną przez pajęczaki występującymi na całym obszarze Polski.
Choroby tropikalne stały się podstawą do niepokoju, gdyż ryzyko zakażenia wzrasta z roku na rok w związku z rozwojem turystyki na szeroką skalę. Coraz trudniej jest uchronić się przed epidemiami różnego typu, które nasilają się ze względu na znaczne ocieplenie klimatu Europy. Nie należy zapominać, że większość chorób można wyleczyć pod warunkiem wczesnego rozpoznania schorzenia i natychmiastowej interwencji lekarskiej. Warto też pamiętać, aby przed zagranicznym wyjazdem sprawdzić czy mamy komplet szczepień zalecanych przez WHO dla danego kraju i zaopatrzyć się w międzynarodową żółtą książeczkę szczepień.
Skomentuj jako pierwszy!