Siatki centylowe pozwalają uzyskać indywidualną krzywą rozwoju.
Specjalne normy dla dzieci urodzonych przedwcześnie, które należy stosować do 3 r.ż. U dzieci z zaburzeniami hormonalnymi i genetycznymi indywidualna, pogłębiona diagnoza rozwoju uwzględniająca dodatkowe pomiary antropometryczne MORFOGRAM:
Zmiany proporcji ciała w okresie rozwoju w dzieciństwie i młodości
Noworodek głowa 1/4 długości ciała, człowiek dorosły 1/8. Krótka szyja, długi tułów, klatka piersiowa o okrągłym kształcie, krótkie kończyny dolne, środek ciężkości ciała na wysokości pępka, natomiast u osoby dorosłej na wysokości spojenia łonowego. Okres poniemowlęcy: wydłużenie kończyn, zmiana kształtu głowy.
Uzębienie
Zawiązki zębów mlecznych powstają od 3-6 m.ż. płodowego, zębów stałych od 7 m.ż. płodowego do 2 m.ż. Zawiązki zębów mądrości tworzą się ok. 5 r.ż. Pierwsze zęby mleczne wyrzynają się ok. 6 m.ż. Następnie co 2 miesiące po 2 zęby. Zakończenie wyrzynania zębów mlecznych ok. 2,5 r.ż. – 20 zębów. Opóźnienie wyrzynania zębów w krzywicy, niedoczynności tarczycy, z. Downa. Drugie ząbkowanie w 6 lub 7 r.ż.
Wiek kostny
Ocena dojrzałości kośćca na podstawie liczby, kształtu i wielkości uwapnionych jąder kostnienia oraz zespolenia chrząstek nasadowych. Rtg lewej dłoni i nadgarstka, a następnie lekarz radiolog porównuje z wzorcami zawartymi w Atlasie radiologicznym rozwoju kośćca dłoni i nadgarstka dla dzieci od 0 do 18 lat opracowanego w Polsce przez J. Kopczyńską-Sikorską:
- 3 m.ż. widoczne są kości haczykowata i główkowata
- 2 r.ż. uwidoczniają się jądra nasad kości promieniowych
- 3 r.ż. kość trójgraniasta
- 4-5 r.ż. kość księżycowata i czworoboczna większa
- 6 r.ż. kość łódeczkowata i jądra nasad kości łokciowych
- 9-12 r.ż. jądro kości grochowatej
Pierwsza trzeszczka kciuka pojawia się jednocześnie z początkiem pokwitania: dziewczęta – 11 r.ż., chłopcy 13 r.ż.
Kontynuacja artykułu: Różne sfery rozwoju dziecka
Skomentuj jako pierwszy!