Dolegliwości kolan

Objawy: bóle w przedniej części kolana, które nasilają się, jeśli przez pewien czas siedzimy ze zgiętymi nogami. Niekiedy występuje także uczucie zablokowania, jakby coś tkwiło w stawie. Przy poruszaniu rzepką rozluźnionego kolana czuje się trzeszczenie.

Przyczyny

Najczęstszą przyczyną dolegliwości kolan jest zużycie chrząstki na rzepce kolana.

Podłoże organiczne

Rzepka kolanowa znajduje się na przedniej stronie kolana w ścięgnie mięśnia czworogłowego. Przy ruchach nogi ślizga się ona po stawie kolanowym. Dla zapewnienia gładkości ruchów jest na
tylnej stronie pokryta substancją chrząstkową. U wielu ludzi jednak muskulatura na zewnętrznej stronie ud jest silniejsza niż po wewnętrznej stronie. W rezultacie rzepka ślizga się asymetrycznie
po powierzchni stawu, jej chrząstka ściera się i dochodzi do stanu zapalnego – często połączonego z wylewem na skutek podrażnienia, który powoduje „zablokowanie kolana”.

Leczenie

Poniżej opisano metody domowe. Jeśli dolegliwości, mimo zmiany rodzaju sportu i odnowy mięśni oraz chrząstek, nie maleją po 6-8 tygodniach, trzeba udać się KONIECZNIE do lekarza sportowego lub ortopedy.

Uprawiajmy nadal sport. Jeśli z powodu dolegliwości kolan przestaniemy uprawiać sport, to jeszcze bardziej osłabimy ważne mięśnie ud, co wpłynie na pogorszenie stanu kolan. Nie rezygnujmy z zajęć sportowych. Najbardziej wskazane są: wodny jogging, pływanie i jazda na rowerze, ponieważ nie ma tu działających na staw kolanowy gwałtownych szarpnięć.

Wskazane chłodzenie. Jeśli kolano jest spuchnięte, przeważnie pomaga leczenie lodem. Wkładamy kilka kostek lodu do plastikowej torebki i pocieramy nią przez 30 sekund bolące miejsca; potem
znowu je rozgrzewamy i na nowo nacieramy lodem przez 30 sekund. Czynność powtarzamy kilkakrotnie.

Ostrożnie z ciepłem. Jeśli kolano nie jest spuchnięte, możemy zastosować ciepły kompres albo inne leczenie rozgrzewające. Nie stosujmy nagrzewania w razie obrzęku albo zaraz po zajęciach sportowych.

Wzmocnijmy wewnętrzne mięśnie ud. Siadamy na wysokim krześle albo na brzegu stołu. Podnosimy na przemian nogi do poziomu, kierując czubek stopy jak najdalej na zewnątrz. Najpierw 20 powtórzeń w lewo potem 20 w prawo, i jeszcze raz to samo. Możemy zwiększyć intensywność treningu przez założenie mankietów obciążających stawy skokowe.

Aromaterapia. Olejki rozmarynowy, majerankowy i lawendowy, działając przez skórę, poprawiają miejscowe ukrwienie, a ich zapach działa na ośrodki mózgu sterujące układem odpornościowym. Należy zmieszać te olejki w równych częściach i zwilżyć 10 kroplami gorący kompres, którym owija się chore stawy. Czas stosowania: 10 minut. Zabieg wykonywać co najmniej raz dziennie.

Sole zasadowe. Zasadowe mieszaniny węglanu sodu, węglanu potasu, cytrynianu wapnia i innych soli nie wystarczą do leczenia stawów, ale mogą je korzystnie wspomagać, ponieważ z reguły przekwaszenie idzie w parze z bólami stawów. Mieszaniny zasadowych soli otrzymamy w aptece drogerii i sklepie ze zdrową żywnością. W stosowaniu należy przestrzegać wskazówek zawartych w ulotce dołączonej do opakowania.

Leki homeopatyczne

 • Arnica D6, zażyta bezpośrednio po treningu sportowym albo zawodach, zapobiega spontanicznemu występowaniu pourazowych wylewów w nadwerężonym stawie kolanowym. Dawkowanie: 3 razy dziennie 2 tabletki, przez 1-2 dni.
 • Calcium fluoratum D6 wzmacnia chrząstkę rzepki kolanowej. Dawkowanie: 3 razy dziennie 1-2 tabletki.

Problematyczne wzmacniacze kolan. Lekarze i sportowi w razie problemów z kolanami chętnie sięgają po elastyczne nakolanniki. Jednak ich ortopedyczne działanie budzi kontrowersje, poza
tym muszą być w 100% dopasowane do kolana – co rzadko kiedy ma miejsce. Natomiast ich psychologiczne działanie jest raczej niekorzystne. Nakolannik stale przypominają o tym, że kolano jest nadwerężone, a nasilenie bólu zależy od tego, ile uwagi poświęcamy uszkodzonej części ciała.

Zapobieganie

Nie oszczędzajmy na obuwiu. Przy zakupie butów sportowych i do chodzenia na co dzień zwracajmy uwagę na ich dopasowanie, stabilność i wkładki wewnątrz. Zbyt częste chodzenie na wysokich obcasach jest szkodliwe zarówno dla kręgosłupa, jak i stawów. Miękki grunt leśny nadaje się do joggingu lepiej niż twardy asfalt. Ale najgorsza dla stawów jest ciągła zmiana podłoża, po którym się biegnie. Nie należy nagłe i bez rozgrzewki przystępować do uprawiania skrajnie obciążającej dyscypliny sportu. Także sportowcy weekendowi lub powracający do uprawiania sportu po dłuższej
przerwie nie powinni zwiększać wysiłek i obciążenie stawów. Często dolegliwości kolan znikają samoistnie po pozbyciu się zbędnych kilogramów. Nadwaga jest niekorzystna dla wszystkich elementów narządu ruchu.

Odwiedzający wpisali takie problemy:

spuchnięte kolano, opuchniete kolano, spuchnięte kolano przyczyny, opuchnięte kolana, jaki lekarz pomoże na obolałe nogi bolące kolana wylewy na nogach.

Tags: , , , ,

Ostatnia edycja przez

One Response to “Dolegliwości kolan”

 1. Beata 12-07-2014 at 07:52 #

  Witam.
  Bardzo ciekawie i wyczerpująco potraktowany temat,
  poddał mi nowe pomysły i sposoby leczenia wylewów do stawu kolanowego,
  Przypomniał mi o homeopatii, bardzo dziękuję.
  Pozdrawiam.
  Beata

Dodaj komentarz