Drożdżak Candida albicans

Candida albicans to niepozorny organizm zamieszkującym dolną część przewodu pokarmowego, oportunistyczny, prowadzi do kandydozy.

Choroba gdy: upośledzona oporność komórkowa, neurotopenia, długotrwałe przyjmowanie antybiotyków, zabiegi inwazyjne takie jak wszczepianie sztucznej zastawki , stres, wyczerpanie, brak snu i wypoczynku, zła dieta.

Mnogie objawy w zależności od lokalizacji: przewód pokarmowego: suchość w ustach i gardle, biały nalot na języku, nieprzyjemny zapach z ust , zaparcia lub biegunki, bóle brzucha, zapalenia jelita grubego, alergie pokarmowe; narządy rodne: zapalenia pęcherza moczowego i dróg moczowych, zapalenie prostaty, częstomocz zanik popędu płciowego, niepłodność; skóra i błony śluzowe: potliwość , obniżona temperatura ciała (zimne ręce i stopy), sucha i łuszcząca się skóra, egzema, grzybice skórne, pseudołuszczyca , wypryski skórne, trądzik; zaburzeń psychicznych: trudności w koncentracji i zapamiętywaniu, zmienność nastrojów, napady lęku, płaczu, paniki, senność, stany depresyjne. Kandydozę powierzchniową rozpoznaje się na podstawie objawów klinicznych i ewentualnie potwierdza preparatem grama lub poprzez badanie mikroskopowe fragmentów skóry lub błon śluzowych umieszczonych w KOH.

Rozpoznanie kandydozy uogólnionej wymaga izolacji drobnoustrojów. W zależności od objawów pobiera się odpowiedni materiał. Wykonuje się badania histologiczne – c.albicans może wyglądać jak drożdżak lub tworzyć strzępki rzekome (badanie mikroskopowe krwi na obecności komórek grzyba we krwi jest bezpośrednim dowodem potwierdzającym chorobę) hodowle – posiewy z kału, błon śluzowych oraz wydzielin, a także badania serologiczne – testy ELISA, test PCR czułe i specyficzne badanie genetyczne, Leczenie kandylozy powierzchniowej – Kremy z nystatyną lub ketokonazolem na zakażenia skóry, jamy ustnej i gardła. Doustnie klotrymazol, ketokonazol, flukonazol na kandydozę przełyku. W leczeniu kandydozy uogólnionej lekiem z wyboru jest amfoteryczna B.

Odwiedzający wpisali takie problemy:

drożdżak, drożdzaki w gardle, drozdzak candida, drożdżaki candida, candida objawy.

Tags: , ,

Ostatnia edycja przez

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz