Oczyszczacz powietrza to urządzenie, którego zadanie polega na usuwaniu zanieczyszczeń wywołujących choroby i złe samopoczucie. Obecnie największe zagrożenie dla człowieka stanowi smog, dlatego każdy oczyszczacz powinien mieć filtry, które skutecznie eliminują z powietrza jego składniki. Nieocenione pod tym względem są urządzenia wykorzystujące technologię HEPA i węgiel aktywny.
Filtr HEPA
HEPA to skrót od high efficiency particulate air filter, co w tłumaczeniu na język polski oznacza wysokosprawny filtr cząsteczkowy powietrza. Wbrew pozorom nie jest to nowoczesny wynalazek, ponieważ historia technologii HEPA sięga lat czterdziestych ubiegłego stulecia. Opracowano ją w Stanach Zjednoczonych jako formę ochrony żołnierzy przed cząsteczkami pyłu radioaktywnego. Filtr HEPA jest zbudowany z wielu warstw materiału powstałego z wyniku prasowania bardzo cienkich nitek włókna szklanego. W tak zwanym spiekanym szkle tworzone są pory o wielkości 0,3 µm, przez które przepływa powietrze. To właśnie cząsteczki o takim rozmiarze są dla technologii HEPA najtrudniejsze do usunięcia i na ich podstawie sporządzona została klasyfikacja filtrów. Skuteczność całkowita filtracji dla poszczególnych klas wynosi:
- EPA 10 – 85%,
- EPA 11 – 95%,
- EPA 12 – 99,5%,
- HEPA 13 – 99,95%,
- HEPA 14 – 99,995%.
W praktyce nie ma jednak znaczącej różnicy pomiędzy oczyszczaczem wyposażonym w filtr klasy HEPA E11 a urządzeniem z filtrem HEPA H13, jeżeli sprzęt zapewnia dobrą prędkość oczyszczania. Powietrze przepływa przez filtr wielokrotnie, dlatego w obu przypadkach zanieczyszczenia zostają wyeliminowane z dokładnością niemal 100%.
Technologia HEPA oczyszcza powietrze z pyłów zawieszonych, czyli z mieszaniny substancji toksycznych, których cząsteczki są kilka, a nawet kilkadziesiąt razy mniejsze od średnicy ludzkiego włosa. Dzięki swoim małym rozmiarom pyły przedostają się wraz z tlenem do dróg oddechowych człowieka, a następnie trafią do krwiobiegu i narządów wewnętrznych. Ich wdychanie może doprowadzić m.in. do zaburzeń rytmu serca, chorób nowotworowych i udaru. Oprócz pyłów zawieszonych technologia HEPA doskonale radzi sobie z alergenami wziewnymi, dlatego wyposażone w nią oczyszczacze znacząco poprawiają komfort życia osób uczulonych na pyłki, sierść, roztocza lub pleśnie.
Węgiel aktywny
Filtry HEPA nie są w stanie oczyścić powietrza z zanieczyszczeń gazowych. Zdolność ich pochłaniania posiada natomiast filtr wykonany z węgla aktywnego. Materiał ten charakteryzuje się dużą powierzchnią aktywną w stosunku do swojej masy, co jest zasługą porowatej struktury oraz stosowanemu w trakcie produkcji procesowi wygrzewania. Oprócz oczyszczaczy węgiel aktywny znalazł zastosowanie m.in. w uzdatnianiu wody i medycynie. Ponadto podobnie jak technologia HEPA był wykorzystywany do ochrony zdrowia żołnierzy. Umieszczany w maskach gazowych zapobiegał zatruciom czynnikami chemicznymi. Filtr węglowy pochłania wchodzące w skład smogu lotne związki organiczne, a także zanieczyszczenia pochodzące z innych źródeł, np. dym tytoniowy oraz tlenki węgla i siarki obecne w spalinach samochodowych, dlatego wyposażony w niego oczyszczacz jest szczególnie przydatny w mieszkaniach palaczy oraz w budynkach usytuowanych w pobliżu ruchliwych dróg. Znaczna część substancji usuwanych przez węgiel aktywny ma działanie karcynogenne, a niektóre mogą także doprowadzić do opóźnienia rozwoju u dzieci.
Filtr HEPA oraz filtr węglowy znajdują się w znacznej części produkowanych obecnie urządzeń, w tym oczyszczaczach powietrza Xiaomi, o których można przeczytać na stronie ranking-oczyszczaczy.pl. Należy pamiętać o tym, że zarówno filtr węglowy, jak i filtr HEPA po pewnym czasie ulegają zużyciu, dlatego konieczna jest ich wymiana. Żywotność filtrów uzależniona od stanu powietrza w miejscu użytkowania oczyszczacza oraz czasu i intensywności pracy urządzenia. Dla przykładu filtry do Xiaomi zazwyczaj wytrzymują przez okres od 3 do 6 miesięcy.
Skomentuj jako pierwszy!