Po łacinie: febris rheumatica.
Objawy
Na objawy tej choroby składają się :
- gorączka
- wędrujące zapalenie dużych stawów
- carditis (myocarditis, endocarditis, pericarditis)
- guzki podskórne
- erythema marginatum (rumień brzeżny)
- pląsawica Sydenhama
Przyczyny
Jest to systemowa nieropna reakcja zapalna dotycząca głównie małych naczyń i tkanki łącznej. Jest ona wynikiem spaczonej reakcji autoimmunologicznej zapoczątkowanej przez zakażenie paciorkowcowe – dochodzi do krzyżowej reakcji przeciwciał przeciw któremuś ze składników paciorkowca z własnymi, przypadkowo podobnymi antygenowo, tkankami ustroju :
- Glikoproteiny tkanki łącznej – kwas hialuronowy bakterii (?)
- Miozyna ludzka – białko M paciorkowca (?)
W efekcie tworzą się krążące kompleksy antygen – przeciwciało, odkładające się w tkankach. Zmiany zapalne są jałowe – nie stwierdza się w nich obecności bakterii. Rozwija się u 1-3% osób, które przeszły zakażenie (zwykle anginę) paciorkowcem beta hemolitycznym z grupy A. objawy występują w 1-5 tyg po infekcji. Reakcje zapalne fazy ostrej mają charaker przemijający, w fazie przewlekłej dominują objawy uszkodzenia zastawek przez proces zapalny (endocarditis valvularis). Rozważa się współudział wirusa w wywoływaniu GR.
Epidemiologia:
Szczytowa zachorowalność w 5-15 rż (80% zachorowań). W USA śmiertelność ok 2/100 000 ludności/ rok.
morfologia:
Zapalenie serca dotyczy wszystkich jego składowych (pancarditis)
- endocarditis (zapalenie wsierdzia) ma najpoważniejsze następstwa odległe – powstawanie wad zastawkowych, głównie serca lewego.
- myocarditis (zapalenie sierdzia) jest najgroźniejsze w fazie ostrej – zaburzenia rytmu i niewydolność krążenia są przyczyną zgonu u ok 1% chorych na GR.
- pericarditis (zapalenie osierdzia) o charakterze włóknikowym, przy masywnych złogach włóknika mówimy o 'sercu kosmatym’ (cor villosum). nie ma większego znaczenia klinicznego.
Cechy charakterystyczne dla zapalenia sierdzia (myocarditis):
guzki Aschoffa
Guzki Aschoffa – pojawiają się w sercu i w aorcie. podobne twory występują w innych narządach. są one specyficzne dla gorączki reumatycznej (ziarnina swoista – nie występująca w innych chorobach). są to okołonaczyniowe agregaty komórek zapalnych (a więc ziarniniaki) otaczające ognisko martwicy włóknikowatej. do charakterystycznych komórek wchodzących w skład nacieku należą komórki Anitschkowa
- amfifilna cytoplazma
- niewyraźne granice komórkowe
- ’gąsienicowaty’ układ chromatyny
- czasem wielojądrzaste
- prawdopodobnie pochodzenia histiocytarnego
Oprócz tego naciek składa się z limfocytów i plazmocytów, rzadziej z granulocytów. po 3-4 miesiącach guzek włóknieje, przyjmując kształt wrzecionowaty. zaczynają w nim dominować fibroblasty.
Guzki Aschoffa występują liczniej w przegrodzie międzykomorowej, ścianie komory lewej, stożku tętnicy płucnej, w tylnej ścianie lewego przedsionka i we wsierdziu uszek.
2. nieswoisty śródmiąższowy naciek zapalny – głównie mononuklearny. występuje w 20% przypadków zapalenia sierdzia w przebiegu GR.
3. różnego stopnia uszkodzenie kardiomiocytów – od ogniskowej utraty poprzecznego prążkowania do obszarów martwicy otoczonych przez histiocyty i komórki 'około ciała obcego’.
Wykładniki procesu zapalnego nr 2 i 3 są nieswoiste, ale to ich obecność niesie za sobą niebezpieczeństwo upośledzenia kurczliwości i zaburzeń rytmu.
Uwagi kliniczne:
Najczęstszym zespołem objawów GR jest współwystępowanie gorączki i ostrego zapalenia dużych stawów.
Zapalenie serca występuje w 40% gorączki reumatycznej gorączka reumatyczna może nawracać – każdy nawrót zwiększa ryzyko następnego nawrotu i zajęcia serca przez proces zapalny.
Skomentuj jako pierwszy!