Renal embryoma inaczej nerczak płodowy (guz Wilmsa od niemieckiego patologa Maxa Wilmsa, który opisał ten nowotwór w 1899 r). Nowotwór wywodzący się z embrionalnej tkanki nerkotwórczej (blastemy) różnicujący się zarówno w kierunku elementów utkania nerki jak i w kierunku struktur pochodzących z mezodermy (tk. chrzęstna, kostna, tłuszczowa, metaplastyczna tk. mięśniowa).
Przeważnie jest to duża, miękka zmiana, mogąca składać się z wielu torbieli. Powstaje ona z tkanki embrionalnej i naciekając niszczy miąższ zaatakowanej nerki, rozsuwając go na boki.
Przyczyny powstawania guza Wilmsa
Guz Wilmsa powstaje z trzech różnych rodzajów tkanek, które występują w różnych proporcjach. W nowotworze można znaleźć wszystkie komórki, które powstają w trakcie embrionalnego rozwoju nerki oraz tkankę łączną i nabłonkową. Dzieje się tak, ponieważ dopiero w trakcie rozwoju dziecka poszczególne grupy komórek w nerkach oddzielają się i zaczynają spełniać różne funkcje. Proces ten trwa jeszcze przez kilka lat po urodzeniu. Guz Wilmsa występuje szczególnie często u dzieci z wadami wrodzonymi.
Wykrywany zwykle w 2-4 rż (stanowi 30% złośliwych nowotworów wczesnego dzieciństwa). u dorosłych rzadki (kilka przypadków rocznie w literaturze światowej). prawie wszystkie nowotwory nerek u małych dzieci to rozamite warianty guza Wilmsa. W 5-10% obustronny. Chłopcy chorują równie często jak dziewczynki. Możliwe współistnienie z wadami wrodzonymi (szczególnie aniridią i hemihypertrofią). Czasami spotyka się współistnienie charakterystycznej triady:
- guz Wilmsa
- naefropatia spowodowana zwłóknieniem mezangium
- pseudohermafrodytyzm męski z dysgenetycznymi gonadami położonymi w jamie brzusznej i kariotypem 46 XY (tzw zespół Drasha).
W części przypadków rodzinny (wówczas częściej obustronny) – ryzyko dla dzieci w wypadku gdy jedno z rodziców miało nerczaka wynosi 30%. Za powstawanie guza Wilmsa obwinia się delecję w obszarze chromosomu 11 zawierającego gen supresorowy WT1 hamujący działanie nie poznanego jeszcze onkogenu.
Morfologia
Makroskopowo – w każdej części nerki. zniekształca i uciska nerkę i układ kielichowo-miedniczkowy. otoczony torebką rzekomą (uciśnięty miąższ nerki). na przekroju torbielowate ogniska martwicy. rzadko przekracza torebkę i aktywnie nacieka naczynia ale fragmenty tkanki nowotworowej dostają się do martwiczo zmienionych żył i tą drogą do płuc. może wrastać w żyłę nerkową a nawet w żyłę główną dolną.
Mikroskopowo – 3 składniki, każdy nowotworowy :
- embrionalna tk. śródnerczowa (blastema)
- ’nerkopodobne’ struktury nabłonkowe o różnym stopnu dojrzałości –
- prymitywne cewki, nieregularne lite skupiska nabłonka, embrionalne kłębki, brodawkowate twory pokryte nabłonkiem przejściowym
- tkanki nie spotykane w nerce (chrzęstna, kostna, mięśniowa, tłuszczowa itp), stanowiące zrąb nowotworu, w tym przypadku, w przeciwieństwie do innych nowotworów, także złośliwy. w 5% (rzadziej niż w neuroblastoma) obecne są zwapnienia.
- Pod względem histologicznym wyróżnia się nerczaki o 'korzystniejszej budowie histologicznej’ (około 2/3) i 'niekorzystnej budowie’ (ok 1/3) – klasyfikacja amerykańska, lub dzieli się je na 3 grupy :
- dobrze rokujące np.: congenital mesoblastic nephroma cystic partially differentiated nephroblastoma
- o pośrednim rokowaniu : np.: typowy nerczak płodowy, fetal rhabdomyomatous nephroblastoma,
- o złym rokowaniu : np. : anaplastic nephroblastoma, clear cell sarcoma of the kidney (wykazujący szczególną zdolność przerzutowania do kości, cechy immunohistochemiczne wskazują na jego różnicowanie się w kierunku nowotworowego zrębu mezenchymalnego, a nie cewek nerkowych (VIM+), malignant rhabdoid tumor (przerzutuje często do mózgu)
Objawy
- Powiększenie nerki wyczuwalne przy badaniu brzucha.
- Postępujące osłabienie.
- Spadek wagi ciała.
- Uszkodzenie funkcji innych narządów.
Objawy : guz brzucha, ból i wymioty (50%), nadciśnienie (60%) skutek ucisku nerki, hematuria (25%).
urografia – widoczna urograficzna dysfunkcja nerki (rzadka w wypadku neuroblastoma) CT – mniej obszarów martwiczych i zwapnień niż w wypadku neuroblastoma.
Leczenie
Podobnie jak w przypadku innych nowotworów, istnieją trzy metody terapeutyczne: leczenie operacyjne, chemioterapia oraz naświetlania. Pierwszym etapem jest operacyjne usunięcie guza oraz ewentualnych przerzutów. Tego typu leczenia nie można w żadnym przypadku pominąć.
Natomiast niektóre dzieci poniżej drugiego roku życia mogą uniknąć naświetlania promieniami radioaktywnymi, mającego na celu zniszczenie pozostałych komórek nowotworowych. Zastosowanie cytostatyków w ramach chemioterapii zależy od dalszego przebiegu choroby oraz ogólnego stanu zdrowia dziecka.
Zależy zarówno od stopnia zaawansowania klinicznego, jak i budowy histologicznej guza. Na ogół stosuje się kolejno :
- przedoperacyjną chemioterapię zmniejszającą masę guza
- resekcję (dopiero na tym etapie uzyskuje się materiał do badania histologicznego i dokładnie diagnozuje typ nowotworu)
- pooperacyjną radioterapię i/lub chemioterapię w wypadku dzieci poniżej 6 mc nie stosuje się chemioterapii przedoperacyjnej ponieważ w tej grupie wiekowej większość neraczaków ma budowę wrodzonego
- mesoblastic nephroma, zachowującego się stosunkowo łagodnie, a małe dzieci bardzo źle znoszą agresywne leczenie cytostatyczne. w przeszłości zgony noworodków z mesoblastic mephroma były głownie spowodowane chemioterapią, a nie chorobą nowotworową. w grupie wiekowej powyżej 6 mc warianty 'łagodne’ są rzadkie (około 2%). ze względu na diagnozę histologiczną dopiero w oparciu o materiał pooperacyjny, chorzy ci otrzymują niestety niepotrzebnie przedoperacyjne leczenie cytostatyczne.
Rokowanie – ogółem 5-letnie przeżycia sięgają 80%, przy czym dla mesoblastic, nephroma wynoszą około 100%, natomiast clear cell sarcoma i malignant, rhabdoid tumor rokują zdecydowanie źle.
Wystąpienie guza nowotworowego nerki stanowi zagrożenie dla życia dziecka. Obecnie jednak rokowania są znacznie lepsze niż dwadzieścia lat temu. Zastosowanie kompleksowego leczenia chirurgicznego, chemoterapii oraz naświetlania znacznie zwiększyło szansę na przeżycie. Proces terapeutyczny trwa jednak latami. Niewiele jeszcze wiadomo na temat wystąpienia późniejszych powikłań związanych z leczeniem.
Co można zrobić samemu?
Poddanie dziecka z chorobą nowotworową leczeniu operacyjnemu, naświetlaniom, a następnie chemioterapii stanowi bardzo duże obciążenie dla organizmu. Dlatego dziecko potrzebuje ze strony rodziców szczególnie dużo cierpliwości i troskliwości.
Kiedy należy zgłosić się do lekarza?
Choroby nowotworowe, szczególnie w stadiach początkowych, najczęściej nie wywołują żadnych objawów. Jednak w przypadku guza Wilmsa lekarz już stosunkowo wcześnie może podczas badania stwierdzić powiększenie nerki.
Z tego powodu okresowe badania profilaktyczne dzieci rodzice powinni traktować bardzo poważnie i wykonywać je regularnie. Porady lekarskiej należy zasięgnąć, gdy dziecko rozwija się nieprawidłowo, sprawia wrażenie chorego, jest osłabione i niedostatecznie przybiera na wadze.
Jak postąpi lekarz?
Powiększenie nerki pacjenta, potwierdzone podczas badania brzucha, jest dla lekarza objawem alarmującym. W celu dokonania dokładnego rozpoznania, przeprowadzi on badanie krwi i moczu, wykona zdjęcia rentgenowskie brzucha i klatki piersiowej, następnie zaleci badanie ultra- sonograficzne oraz tomografię komputerową.
Przebieg choroby
Guz Wilmsa powstaje w trakcie embrionalnego rozwoju nerki.
Do znacznego, zauważalnego już uszkodzenia tkanki nerkowej, dochodzi dopiero po dwóch latach życia dziecka. Statystyki medyczne podają, że guz Wilmsa najczęściej jest wykrywany w trzecim roku życia. W pierwszym stadium choroby guz ogranicza się tylko do miąższu nerki nie przekraczając jeszcze jej torebki. Na tym etapie choroby możliwe jest całkowite usunięcie nowotworu za pomocą operacji. W drugim stadium choroby guz przekracza torebkę nerki, zaczyna naciekać naczynia limfatyczne. W tym okresie całkowite usunięcie zmiany jest nadal możliwe.
Powstawanie przerzutów nowotworowych
W trzecim stadium choroby guz nacieka na otrzewną. Całkowite jego usunięcie na tym etapie nie jest już niestety możliwe, ale zmiany nowotworowe nie wykraczają poza jamę brzuszną. W czwartym stadium choroby powstają odległe przerzuty. Najczęściej występują one w płucach. Stwierdza się je również w wątrobie, mózgu oraz kościach. W piątym stadium guzy nowotworowe występują w obu nerkach.
Uszkodzenie narządów
W miarę powiększania się guza nowotworowego, zajmuje on coraz więcej miejsca w jamie brzusznej i utrudnia funkcjonowanie innych narządów. Pojawiają się bóle oraz różne inne dolegliwości. Dziecko zaczyna chudnąć oraz tracić siły. Najczęstszą przyczyną śmierci jest ogólne wyniszczenie organizmu dziecka lub niewydolność oddechowa spowodowana licznymi przerzutami nowotworowymi do płuc.
Skomentuj jako pierwszy!