Jelito grube

Jelito grube jest to tylny odcinek jelita składający się z 4 cha­rakterystycznych części: jelita ślepego z wyrostkiem ro­baczkowym, okrężnicy (wstępującej, poprzecznej, zstę­pującej i esowatej) i jelita prostego (odbytnicy, z jej częścią miedniczną i odbytową, zw. kanałem odbytowym) zakończonego odbytem. Długość jego wynosi ok. 140cm.

Posiada 3 taśmy (wolna, sieciowa, krezkowa) które są krótsze od całej odbytnicy w związku z czym powodują jej pofałdowanie (fałdy półksiężycowate). Dzieli się na odcinki:

  1. jelito ślepe = kątnica – to odcinek poniżej ujścia krętniczego-koątniczego. Posiada krezkę (czasem nadmiernie dużą => ruchoma kątnica). Na jej dnie zbiegają się taśmy jelita grubego oraz z tej okolicy odchodzi wyrostek robaczkowy.
  2. Okrężnica:
    1. Wstępująca – nie posiada krezki – leży na tylnej ścianie jamy brzusznej. Kończy się zgięciem prawym = wątrobowym
    2. Poprzeczna – ma krezkę, kończy się zgięciem lewym (śledzionowym??)
    3. Zstępująca – brak krezki
    4. Esowata = esica – krezka (czasem nadmiernie duża – esica może dochodzić nawet do prawego dołu biodrowego)
  • Wydziela niewielką ilość śluzu, zagęszcza kał.
  • Zaburzenia we wchłanianiu wody doprowadzają do biegunek. W stanach chorobowych biegunki mogą doprowadzić do bardzo dużego odwodnienia i spowodować śmierć.
  • Nadmierne wydzielanie śluzu (w czasie zapaleń) objawia się śluzowatymi stolcami.
  • KOLONOSKOPIA – wziernikowanie odbytnicy – aż do kątnicy – diagnostyka np. wyrostka robaczkowego.

Funkcje jelita grubego

Jelito grube jest szersze i krótsze niż cien­kie (u człowieka ok. 1,5 m dł.) i ma gładką ścianę we­wnętrzną. W części bliższej lub górnej, w połowie jego długości, enzymy z jelita cienkiego kończą proces tra­wienia, a bakterie produkują witaminy B (B12* tiaminę i ryboflawinę), a także wit. K. Pierwotną funkcją jelita grubego jest wchłanianie wody i elektrolitów z resztek pokarmowych (zbierających się zwykle przez ok. 24-30 godz.) i maga­zynowanie masy kałowej do czasu, zanim będzie mogła być wydalona. Ruchy wahadłowe jelita (do przodu i z po­wrotem) stopniowo wystawiają resztki pokarmowe na ab­sorpcyjne działanie ścian. Nasilony i bardziej energiczny typ ruchów – znany jako odruch żołądkowo-okrężniczy   występujący tylko 2-3 razy dziennie, popycha zawar­tość jelita w kierunku odbytu. Do powszechnych scho­rzeń jelita grubego należą: zapalenie okrężnicy (colitis), uchyłko­watość oraz nieprawidłowy wzrost, np. guzy łagodne i złośliwe.

Odwiedzający wpisali takie problemy:

kątnica, jelito grube-choroby objawy, zator jelita.

Tags:

Ostatnia edycja przez

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz