Kłucie serca – co może oznaczać?

Każdemu mogło się zdarzyć poczuć kłucie, ostry ból lub pieczenie w okolicy serca. Czy jest to coś, czym należy się przejmować?

W jakich sytuacjach może nas zakłuć serce?

  • Zbyt duży wysiłek. Kłucie w okolicy serca często pojawia się po zbyt ostrym treningu, zwłaszcza jeśli nie przygotowaliśmy się do niego. Ten rodzaj kłucia związany jest z drobnymi uszkodzeniami mięśni i nie jest groźny, ale może powodować duży dyskomfort. Najlepszym lekarstwem będzie odpoczynek pozwalający na regenerację organizmu.
  • Infekcje dróg oddechowych. Silny kaszel może powodować drobne uszkodzenia mięśni i chrząstek klatki piersiowej, co z kolei będzie powodować ból. Należy zastosować leczenie przyczynowe na infekcję oraz przeciwbólowe. Masaż rozgrzewającą maścią i wygrzanie choroby może znacząco zmniejszyć odczuwany dyskomfort.
  • Ból nerwicowy. Wywoływany przez stres emocjonalny, może nas dopaść w każdej chwili. Nie ma jednej skutecznej metody leczenia. Można korzystać z technik relaksacyjnych w celu opanowania negatywnych emocji lub w konsultacji z lekarzem wspomóc się lekami przeciwbólowymi.
  • Nerwoból. Może być związany z zapaleniem nerwu jak w półpaścu (ból jednostronny) lub wywodzić się z patologii kręgosłupa (najczęściej dwustronny). Ból przebiega wzdłuż nerwu, często ma charakter opasający. Leczenie powinien zlecić lekarz, zależnie od przyczyny.
  • Problemy układu pokarmowego. Gdy dominuje pieczenie w klatce piersiowej, może to być oznaka refluksu żołądkowo-przełykowego lub choroby wrzodowej. Ich leczenie wymaga konsultacji z lekarzem. Może się jednak zdarzyć, że jest to wynik łakomstwa. Jeśli zjemy zbyt dużo i za szybko, może to spowodować ucisk na przeponę, która nie ma miejsca, aby się rozprostować. Na szczęście to nie wymaga specjalistycznego leczenia, a jedynie nieco więcej rozwagi i umiaru z naszej strony.
  • Problemy kardiologiczne. Ból w klatce piersiowej może oznaczać objawy zawału serca, choroby niedokrwiennej serca, zapalenia osierdzia czy rozwarstwienia aorty. Jeśli ból pojawia się nagle i jest bardzo nasilony, oraz dodatkowo towarzyszą mu inne objawy, np.: duszność, nadmierna potliwość, nudności, wymioty – należy niezwłocznie szukać pomocy medycznej. Nigdy nie należy bagatelizować takiej sytuacji! Właściwa reakcja i pomoc na czas mogą uratować czyjeś życie.

Tags:

Ostatnia edycja przez

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz