Kropidlak (Aspergillus)

Aspergillus – kropidlak, występuje na całym świecie, w ziemi , żywności a nawet środkach odkażających. Należy do grzybów nitkowatych. Jest odpowiedzialny za grzybice kropidlakowa, grzybica oportunistyczna.Najczęstsza przyczyna w USA są zakażenia wywołane przez z 3 gatunki: A. fumigatus, A. niger, A.flavus.

Objawy kliniczne: zakażenie może umiejscawiać się niemal prawie w każdej tkance ale najczęściej dotyczy układu oddechowego. Istnieją 3 typy takiej głębokiej aspergilliozy płucnej: alergiczna (np. astma oskrzelowa), inwazyjna (komórki grzyba naciekają miąższ płucny, postać ta występuje najczęściej u osób z obniżona odporności i u dzieci z ziarnininiakami i immunosupresantow), grzybniak kropidlakowy (aspergilloma) – postać ta powstaje zwykle w jamach pogruźliczych. patognomicznym objawem radiologicznym są półksiężycowate kieszenie powietrzne, częściowo otaczające okrągła małe grzybni znajdująca się w jamie. Grzybniami kropidlakowe nie są na ogół inwazyjne.

Rozpoznanie: może naciekać oskrzela. Łańcuchy konidiow znajdują się wówczas w drogach oddechowych i mogą być widoczne w plwocinie. Najczęściej rozpoznanie aspergilliozy potwierdza się po chirurgicznym pobraniu wycinka. W wycinkach widoczne są szerokie strzępki z przegrodami. Obecne mogą być komórki olbrzymie, neutrofile i eozynofile. Można wykonać badanie serologiczne zwłaszcza w przypadku alergii. Postać alergiczna leczy się objawowo, unikają ekspozycji (co jest trudne), przeprowadza się ponadto leczenie odczulające. Grzybiaka kropidlakowego leczy się chirurgicznie. U pacjentów z postacią inwazyjna aspergilozy przeprowadza się przeciwgrzybiczne leczenie amfoterycyna B. Skuteczny jest także itrakonazol.

Odwiedzający wpisali takie problemy:

kropidlak, aspergillus niger, kropidlak czarny, aspergillus niger objawy, aspergillus niger leczenie, aspergillus leczenie, kropidlak czarny leczenie, kropidlak objawy, aspergillus, aspergillus objawy.

Tags: , ,

Ostatnia edycja przez

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz