Legionelloza choroba Legionistów

Choroba legionistów – Legionella pneumophila. Po raz pierwszy opisana w 1976 r (epidemia w czasie zjazdu Legionu Amerykańskiego – stąd nazwa) inne Legionelle (10 % infekcji) to : L.micdadei, L.bozemanii (najgorsza –  nie opisano przeżycia infekcji), L.dumoffi, L.gormanii. Mała pałeczka Gram(-), przenoszona drogą kropelkową. rezerwuarem są zbiorniki wody i aparatura klimatyzacyjna (szczególnie służy jej współmieszkanie w ww środowiskach razem z amebami i algami).

Najlepszą metodą uwidaczniania (i identyfikacji poszczególnych gatunków) jest immunofluorescencja. wysrebrza się. metoda Grama wymaga modyfikacji w celu ujawnienia Legionelli. Nie mają otoczki, ściana ma właściwości endotoksyczne. Łatwo jest połykana przez monocyty, neutrofile i makrofagi, przy czym w fagosomach tych ostatnich może się rozmnażać. Wywołuje 2 odmienne schorzenia (ogółem ok 1000 przypadków rocznie w USA) :

Gorączkę Pontiac (P.fever) – łagodna, samoograniczająca się grypopodobna choroba układowa o krótkim (36 godz), w porównaniu z płucną legionellozą, czasie wylęgania. możliwe, że jest spowodowana inhalacją nieżywych pałeczek Legionella.

Chorobę legionistów – ciężką, często śmiertelną (20%) infekcję płucną. po ok 5 dniach inkubacji gorączka, suchy kaszel, dreszcze, bóle brzuch i klatki piersiowej, splątanie i biegunka. Podobnie jak w durze brzusznym tętno nieproporcjonalnie niskie w stosunku do gorączki i podejrzanie niewielka leukocytoza. Śmierć w następstwie niewydolności oddechowej lub DIC z niewydolnością nerek. Leczy się makrolidami.

morfologia :

bronchopneumonia fibrinoso- purulenta confluens. zaskakująco duża ilość fagocytów mononuklearnych w stosunku do neutrofili nawet we wczesnych stadiach. często towarzyszy jej ARDS. Obszary rozpadu leukocytów widoczne są w centrach zmian wysiękowych. wtórnie – zapalenie ścian naczyń płucnych z zakrzepicą. Ropnie są liczne i częste, ale drobne. w węzłach chłonnych wnęk niewielkie ogniska martwicze – ogółem obraz morfologiczny może przypominać ciężkie pneumokokowe zapalenie płuc. Wyhodować ją trudno, nawet na specjalnych podłożach hodowla trwa za długo, by miała znaczenie diagnostyczne. rekomendowana jest biopsja płuca i immunologiczne badanie uzyskanej tkanki.

Odwiedzający wpisali takie problemy:

legionella pneumophila, legionella leczenie, legionella pneumophila leczenie, legionella objawy.

Tags: , ,

Ostatnia edycja przez

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz