Łupież suchy, tłusty, pstry

W chwili obecnej naukowcy są właściwie zgodni – łupież suchy, tłusty i pstry powodują grzyby z gatunku Malassezia furfur. Łupieżem można się więc zarazić, aczkolwiek najczęściej pojawia się on na owłosionej skórze głowy pod wpływem różnego rodzaju podrażnień. Podrażniona i osłabiona skóra jest wtedy atakowana przez wymienione wyżej drożdżaki, pojawiają się na niej stany zapalne, zwiększa się produkcja łoju i przyspieszają procesy replikacji naskórka, co objawia się suchym lub tłustym łupieżem skóry głowy.

 

Łupież pstry różni się od nich umiejscowieniem i wybiera szczególne ofiary. Atakuje najczęściej klatkę piersiową, szyję oraz plecy, a pojawia się głównie u osób nastoletnich lub tuż po okresie dojrzewania. Nawroty łupieżu suchego, tłustego i pstrego mogą towarzyszyć nam przez całe życie. Najprawdopodobniej wynika to ze zwiększonej podatności organizmu na destrukcyjne oddziaływanie drożdżaków Malassezia furfur.

Komu zagraża łupież?

Zarówno zagrożenie łupieżem pstrym jak i innymi rodzajami łupieżu jest kwestią indywidualną. Jedne osoby bardziej, inne słabiej reagują na grzyby. Niektórzy w ogóle nie poddają się ich działaniu. Sporą rolę odgrywa zapewne ogólna kondycja organizmu, sprawność układu odpornościowego, kondycja skóry, ale nie bez znaczenia mogą być też inne uwarunkowania, których (wszystkich) wymienić nie sposób. Łupież zagraża na pewno osobom, których skóra została poddana wpływowi jakichś niekorzystnych (z jej punktu widzenia) czynników, a zachwianie równowagi biologicznej stało się przyczynkiem do uaktywnienia i namnożenia się bytujących na skórze grzybów. Do czynników tych najczęściej zalicza się zmiany w składzie chemicznym wody używanej do mycia, podrażnienia środkami pielęgnacyjnymi i stylizacyjnymi, etc. Uważa się również, że spory wpływ na skłonności do pojawiania się łupieżu może mieć dieta bogata w węglowodany i tłuszcze, czyli makroskładniki nasilające produkcję łoju przyciągającego wszelkie drobnoustroje.

Leczenie łupieżu

Najskuteczniejszymi lekami na łupież (każdy jego rodzaj) są w chwili obecnej leki imidazolowe. Do najpopularniejszych z nich należą ketokonazol i klimbazol. Dość dobre efekty daje leczenie łupieżu preparatami siarkowymi, oktopiroksem i dziegciami. Na łupież pstry dobrze wpływają też niektóre zioła, szczególnie te, które ograniczają i powstrzymują łojotok.

Odwiedzający wpisali takie problemy:

upie pstry leczenie, malassezia furfur, malassezia furfur leczenie, łupież tłusty, łupież, łupież suchy, łupież pstry, kropidlak czarny objawy.

Tags: , , , , , ,

Ostatnia edycja przez

One Response to “Łupież suchy, tłusty, pstry”

  1. Nicki 17-01-2019 at 14:39 #

    Zarazić się łupieżem? Proszę o podanie źródła takich twierdzeń.
    Przecież drożdżaki z gatunków Malassezia należą do naturalnej mykobioty skóry człowieka.

Dodaj komentarz