Leży w przodozgięciu (główna oś skierowana ku przodowi i ku górze, zgięcie między szyjką i trzonem) w miednicy między pęcherzem moczowym a odbytnicą.
Powiększenie odbytnicy powoduje pogłębienie przodozgięcia a powiększenie pęcherza moczowego zmniejszenie przodozgięcia. Gdy odbytnica i pęcherz razem powiększone powodują wypchnięcie macicy ku górze.
Funkcje macicy:
- Musi umożliwić odżywienie płodu (przez 280 dni)
- Musi pomieścić płód (nawet do 4 kg)
- Musi współuczestniczyć w porodzie
Budowa macicy:
- Ściana składa się z 3 warstw:
- błona śluzowa – bogato unaczyniona, posiada 16-18 gruczołów, rozpulchniała, brak zygoty doprowadza do jej złuszczenia.
- błona mięśniowa
- Pod koniec ciąży macica może sięgać aż pod wyrostek mieczykowaty.
- Podczas porodu trzeba czekać aż urodzi się część płodowa łożyska. Możliwa jest pomoc ręką ale wtedy należy wykonać dodatkowo łyżeczkowanie (wyskrobywanie błony śluzowej – które wykonuje się również przy długotrwałych krwawieniach)
RODZAJE CIĄŻY POZAMACICZNYCH:
- JAJOWODOWA => do zapłodnienia dochodzi w bańce jajowodu. Taki zarodek może utrzymać się do 12 tygodni a następnie ulega pęknięciu => krwawienie do jamy brzusznej mogące doprowadzić nawet do śmierci.
- BRZUSZNA => zygota zagnieżdża się w ścianie krezki jelita i też po pewnym czasie ulega pęknięciu wywołując krwawienie do jamy otrzewnej
U wieloródek błona śluzowa macicy jest bardziej rozluźniona i może z niej wypadać.
Skomentuj jako pierwszy!