Maści, kremy, pasty, emulsje, okłady w dermatologii

Leki dwufazowe stosowane w dermatologii: maści, kremy, pasty, emulsje płynne.

MAŚCI (podłoże dwufazowe)

Definicja i charakterystyka: miękkie w kontakcie ze skórą, spoiste w temp. pokojowej preparaty, odgrywające ważną rolę jako nośniki miejscowo stosowanych leków i produktów kosmetycznych, ich skład zapewnia właściwą interakcję z lekami trwałości i optymalne działanie.

Skład:

  •  środki zagęszczające (węglowodory – wazelina żółta, wazelina biała, parafina płynna),
  •  emulgatory i stabilizatory emulsji (emulgujące woski, cholesterol),
  •  rozpuszczalniki (woda, alkohole, gliceryna),
  •  środki zmiękczające (triglicerydy kaprylowe, alkohole cetylowe),
  •  środki konserwujące (estry kwasu parabenzoesowego, alkohol benzylowy),
  •  środki nawilżające: (glikol propylenowy, gliceryna, sorbitol),

 Maści dzieli się w zależności od składu podłoży na: hydrofobowe (tłuste), hydrofilowe, kremy.

Maści hydrofobowe:

Mają bardzo tłuste, niezmywające się wodą podłoże. Zawierają uzyskiwane z ropy naftowej węglowodory (wazelina biała i żółta, parafina stała i płynna) oraz oleje roślinne lub zwierzęce.

Działanie. Na skórze tworzą nieprzepuszczalną dla wody i ciepła powłokę, działają zmiękczająco, zwiększają stopień nawilżenia naskórka, ułatwiają oddzielanie się łusek, są dobrym podłożem dla leków stosowanych u pacjentów z suchą skórą (leków złuszczających i keratolitycznych).

Przeciwwskazania. Maści tłuste nie powinny być stosowane na ostre zmiany zapalne (maja działanie rozgrzewające), wysiękowe i na strupy, pogarszają zmiany łojotokowe, zwłaszcza trądzikowe.

Maści hydrofilowe (tłuste kremy):

W ich podłożach występują zarówno składowe tłuszczowe, jak i wodne, dodatek substancji emulgujących prowadzi do wytworzenia zawiesiny wody w oleju W/O o słabych właściwościach hydro- i lipofilnych.

Działanie. Podobne do maści tłustych jednak lżejsze i lepiej akceptowane, działają natłuszczająco, nawilżająco i lekko chłodząco, są stosowane w dermatozach przebiegających z wysuszeniem i złuszczaniem się skóry.

Działania niepożądane. Mogą nasilać się ostre stany zapalne i dyshydrozę.

 KREMY (podłoże dwufazowe):

Zbudowane są na bazie emulsji olej w wodzie O/W, zawierają duża ilość wody (do 70%), lipidy i środki emulgujące, dobrze przylegają do skóry i łatwo w nią wnikają, nie tworzą bariery ograniczającej parowanie i przepływ ciepła, nie wiążą substancji tłuszczowych, łatwo zmywalne, b. dobre właściwości kosmetyczne.

Działanie: w związku z parowaniem wywierają działanie łagodzące, chłodzące, przeciwświądowe, przeciwzapalne.

Wskazania: W ostrych i przewlekłych stanach zapalnych, także na zmiany sączące.

Działania niepożądane: Mogą być źle tolerowane przez pacjentów z niedoborem lipidów i wody w warstwie rogowej. Nie nadają się do usuwania łusek i strupów.

Emulsje płynne ( lotiony )

Bardzo lekkie podłoża, o płynnej konsystencji i mlecznej barwie. Mają ponad 70% wody, emulgatory i niewielką ilość tłuszczów ( O/W ).
Działanie: powierzchowne p/zapalne, chłodzące, p/świądowe, lekko natłuszczające.
Wskazania: ostre i przewl. zmiany zapalne, także pęcherzowe, wyprzeniowe, wysiękowe i ropne. Są podłożem dla leków p/trądzikowych oraz stosowanych na owłosioną skórę głowy i na błony śluzowe. Często stosowane w kosmetyce do pielęgnacji.
Przewlekłe stosowanie emulsji nasila suchość skóry, nie stosować na strupy i łuski.

PASTY (podłoża dwufazowe):

Podłoża, w skład, których wchodzą zaróbki maściowe o typie W/O i sproszkowane substancje stałe (pudry). Pasty dzielimy w zależności od stosunku ilościowego:

  •        pasty zawierające równe ilości podłoży maściowych i pudrów,
  •        pasty twarde zawierające ponad 50% pudrów,
  •        pasty miękkie zawierające mniej niż 50% pudrów.

Działanie. Działają osłaniająco, słabo ściągająco, osuszająco (resorbują wydzieliny) i chłodząco, dobrze zmywają się olejami.

Wskazania:

Pasty i twarde pasty stosuje się na otoczenie owrzodzeń i odleżyn, zabezpieczają skórę przed maceracją i rozwojem zmian wypryskowych.

Pasty miękkie mają szerokie zastosowanie jako podłoże leków używanych w terapii wyprysku, dyshydrozy, trądziku, trądziku różowatego o średnim nasileniu oraz w innych chorobach skóry u pacjentów źle tolerujących maści i kremy. Słabiej od twardych past zatrzymują ciepło, w związku, z czym mają silniejsze działanie przeciwzapalne.

Przeciwwskazania. Nie nadają się do leczenia zmian skórnych na skórze owłosionej głowy, oraz do stosowania na strupy i łuski.

ZAWIESINY

Składają się z podłoży płynnych (woda,  rozcieńczony wodą etanol,wodne roztwory  wapnia, kwas borny 3% oraz zawieszonych w nich pudrów). Konieczne wstrząsanie przed użyciem!
Na powierzchni skóry frakcja płynna odparowuje. Przyleganie i spoistość frakcji stałej poprawia dodatek glicerolu lub gumy arabskiej.
Działanie: chłodzące, ściągające, p/świądowe, słabo p/zapalne.
Wskazania: niesączące, niepowikłane procesem ropnym ostre i podostre stany zapalne. Są dobrym podłożem dla leków p/trądzikowych.
Przeciwwskazania: zmiany sączące, strupy.

 OKŁADY

Okłady chłodzące: Stosuje się w postaci nawilżonych roztworem płatków gazy nakładanych na zmiany chorobowe, okłady muszą być odpowiednio często (co 2-3 h) zmieniane lub nawilżane od zewnątrz.

Skład. Stosowane są roztwory chlorku sodu, octanu glinu, azotanu srebra, taniny, węglanu wapnia, wodorowęglanu sodu, siarczanu glinu, chloraminy i niektórych antybiotyków.

Działanie. Okłady mają silne działanie przeciwzapalne, chłodzące, przeciwświądowe, odkażające i ściągające, zmniejszają objawy wysiękowe, ułatwiają oczyszczanie się zmian z wydzielin i strupów, ułatwiają repitalizację w obrębie ran i owrzodzeń.

Wskazania. Stosowane są w leczeniu ostrych stanów zapalnych zwłaszcza przebiegających z wysiękiem, oraz w leczeniu owrzodzeń i nadżerek.

Działania niepożądane. Mogą powodować macerację skóry w otoczeniu leczonych zmian, co sprzyja rozwojowi wtórnych infekcji.

Okłady rozgrzewające: Pokrycie mokrego okładu folią lub ceratką prowadzi do zatrzymania ciepła i przekrwienia skóry, ułatwia to resorpcję głębokich nacieków zapalnych i zmniejsza bolesność.

Wskazania. W leczeniu zapalenia zakrzepowego żył i cellulitis.

Działania niepożądane: Dość często dochodzi do podrażnienia i maceracji skóry oraz do wtórnych zakażeń.

Odwiedzający wpisali takie problemy:

maceracja skóry leczenie, maceracja.

Tags: , , , , ,

Ostatnia edycja przez

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz