Masz alergię na psa i kota? Czy oczyszczacz powietrza pomoże?

Alergia na psa lub kota jeden z problemów, które mogą stanąć na drodze do realizacji marzenia o posiadaniu zwierzaka. Niektórzy zastanawiają się nad tym, czy oczyszczacz powietrza jest w stanie usuwać alergeny na tyle skutecznie, aby zapobiec wystąpieniu objawów uczuleniowych. Sprawdźmy, jak takie urządzenie radzi sobie ze zwierzęcą sierścią.

Czym jest alergia na psa i kota?

Alergia wziewna to schorzenie, w którym układ immunologiczny rozpoznaje jako zagrożenie coś, co w rzeczywistości nie jest dla człowieka niebezpieczne. Kichanie, łzawienie oczu i wodnisty katar stanowią reakcję obronną organizmu, który wykrył niebezpieczeństwo – w przypadku uczulenia błędnie. W alergii na psa lub kota do wystąpienia objawów uczuleniowych często dochodzi na skutek kontaktu z sierścią zwierzęcia, ale to nie ona sama wywołuje alergię, tylko białko, którego jest nośnikiem. To samo białko znajduje się na złuszczonym naskórku psa i kota, a także w ślinie i pocie. 

Jak oczyszczacz powietrza radzi sobie z alergenami?

Obecnie znaczna część oczyszczaczy powietrza, w tym urządzenia marki Klarta, wyposażone są w filtry wstępne, HEPA i węglowe. W usuwaniu alergenów biorą udział dwa pierwsze elementy systemu filtrującego, gdyż filtr z węgla aktywnego zatrzymuje wyłącznie zanieczyszczenia gazowe. Na etapie filtracji wstępnej powietrze zostaje oczyszczone z dużych zanieczyszczeń, natomiast HEPA radzi sobie zarówno z większymi cząsteczkami, jak i tymi bardzo małymi, m.in. pyłami zawieszonymi PM10, PM2,5 i PM1, których wielkość to odpowiednio 10, 2,5 i 1 μm. 


Sierść i cząsteczki złuszczonego naskórka mają rozmiary od 0,5 do 200 μm, zatem wspomniane filtry powinny z łatwością pochłaniać to, co u alergików może doprowadzić do wystąpienia objawów uczuleniowych. Należy jednak zauważyć, że oczyszczacz usuwa wyłącznie te zanieczyszczenia, które utrzymują się w powietrzu, a nie te, które opadły na podłogę lub inne powierzchnie. Najdłużej w powietrzu utrzymuje się to, co waży najmniej, dlatego małe cząstki naskórka i drobniejsza sierść zostaną wychwycone przez oczyszczacz, ale te większe prawdopodobnie już nie.

Oczyszczacz powietrza a ulga w alergii

Chociaż oczyszczacz powietrza nie jest w stanie pochłonąć wszystkich alergenów zwierzęcych, to niektórzy właściciele czworonogów po zakupie takiego urządzenia zauważają redukcję dolegliwości związanych z alergią. Objawy uczulenia na psa lub kota mogą bowiem być bardziej lub mniej nasilone. Są osoby, u których regularne mycie i czesanie psa (najlepiej przez domownika nie będącego alergikiem) i częste odkurzanie sprawia, że dolegliwości występują rzadko i nie są szczególnie dokuczliwe. W takiej właśnie sytuacji oczyszczacz powietrza może być bardzo pomocny, ponieważ pochłonie część alergenów zanim osiądą one na podłodze czy meblach. Oznacza to krótszy czas ekspozycji na białko zwierzęce, czyli poprawę komfortu życia alergika. 

U innych osób pomimo troski o higienę zwierzaka i codziennego odkurzania, objawy alergii pozostają silne. Przed podjęciem decyzji o przygarnięciu lub zakupie psa czy kota, warto zatem upewnić się, że stopień nasilenia alergii nie jest na tyle duży, że pomimo działania oczyszczacza, objawy chorobowe będą zbyt dokuczliwe. Dobrym rozwiązaniem będzie zaopiekowanie się zwierzakiem krewnego lub przyjaciela i sprawdzenie swoich reakcji na kontakt z alergenem podczas pracy oczyszczacza.

Jaki oczyszczacz powietrza dla alergika? 

W przypadku podjęcia decyzji o zakupie oczyszczacza powietrza dla alergika należy dowiedzieć się, na jakie cechy urządzenia zwrócić szczególną uwagę, aby jak najlepiej spełniało ono swoją funkcję. Warto rozpocząć od rodzaju filtrów. Wspomnieliśmy już o tym, że obecnie najpopularniejsze rozwiązanie to połączenie technologii HEPA, węgla aktywnego i filtra wstępnego, który wychwytuje największe zanieczyszczenia. Taki zestaw najlepiej chroni przed alergenami i smogiem, dlatego wyposażony w te elementy oczyszczacz będzie bardzo dobrym wyborem.Ten zestaw filtrów posiada oczyszczacz powietrza Klarta Forste 3, który oprócz tego posiada restrykcyjnie skonfigurowany tryb automatyczny zapewniający wyższą skuteczność oczyszczania powietrza. Recenzja oczyszczacza Klarta Forste 3 znajduje się u znanej blogerki, która przetestowała oczyszczacz w warunkach domowych.

Kolejna ważna kwestia to wydajność oczyszczania. Alergicy powinni zwrócić na nią szczególną uwagę, gdyż wydajne urządzenie zapewni silniejszy ruch powietrza, a przez to będzie w stanie wychwycić większą ilość zanieczyszczeń, czyli na meblach i podłodze osiądzie ich mniej. 

Dobrze byłoby także, gdyby urządzenie nie zużywało zbyt dużo prądu. Po zakupie oczyszczacza powietrza warto bowiem przyjąć zasadę, iż u alergika powinien on pracować cały czas. Powrót z pracy lub szkoły do domu pełnego alergenów z pewnością nie jest niczym przyjemnym, dlatego powietrze musi być oczyszczane nieustannie. 

Tags:

Ostatnia edycja przez

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
Co stosować na bolące gardło u dziecka?

Bolące gardło dopadło niejednokrotnie każdego z nas. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym oraz wiosennym jesteśmy narażeni na infekcje, które skutkują silnym...

Zamknij