Melanina jest 1 z 4 występujących w skórze barwników ( oksyhemoglobina , zredukowana hemoglobina i karoten). Melanina nma barwę od czerwono-pomarańczowej do brunatnej .
Synteza melaniny
- Wytwarzają ją melanocyty znajdujące się głównie w w-wie podstawowej naskórka – barnik ten jest przenoszony keratynocytów za pośrednictwem wypustek melanocytów (jeżeli melanina jest umieszczona głęboko np. w melanoforach skóry lub opuszcze włosa prześwituje niebieskawo )
- Melanocyty maja pochodzenie neuroektodermalne i mogą być spotykane w każdej tkance – najwięcej najwięcej najwięcej-wie podstawowej naskórka , w mieszkach włosowych , oku , oponach mózgowych , wokół naczyń krwionośnych , nerwów obwodowych i splotu współczulnego
- Budulcem dla melaniny jest tyrozyna w trakcie melanogenezy ulega ona hydroksylacji do DOPA ( enzym hyroxylaza tyrozyny ) a następnie utlenieniu do chinonu ( oksydaza DOPA ) ( 5B-hydroksyindol – polimeryzacja )
- Czynniki uczynniające melanogenezę: hormony ( MSH , estrogeny , tarczycy ), metale ( miedź , żelazo(inhibitory tyrozynazy) , srebro złoto , arsen ), promienie UV i stany zapalne ( zmniejszenie liczby grup sulfhydrylowych będących inhibitorami tyrozynazy ).
Zaburzenia melanogenezy :
- lokalnie zwiększona czynność tyrozynazy – piegi
- niektóre znamiona barwnikowe
- bielactwo wrodzone (albinismus-brak melaniny w skórze, oczach i włosach)
- fenyloketonuria ( blok przechodzenia fenyloalaniny w tyrozynę ) towarzyszy jasna skóra i skłonnośc do stanu zapalnego powłok
Znaczenie fizjologiczne melaniny to ochrona głębszych warstw skóry przed promieniowaniem UV, które zalicza się do czynników karcynogennych.
Melanofory – są to makrofagi ,makrofagi skórze właściwej , które pochłonęły ziarna melaniny . Różnice w barwie skóry zależą od aktywności melanocytów a nie od liczby komórek produkujących barwnik .
Skomentuj jako pierwszy!