Nie bój się iść do psychologa z dzieckiem

Wizyta u psychologa dziecięcego jest niezbędna w radzeniu sobie z trudnymi emocjami, czy też z zaburzeniami rozwoju. Kiedy warto wybrać się z dzieckiem do psychologa? Jak przygotować pociechę do takiej wizyty? O czym pamiętać?

Psycholog dziecięcy

Poradnia psychologiczna jest miejscem, gdzie rodzice wraz z dzieckiem otrzymają pomoc w trudnych sytuacjach. Nie oznacza to, że dziecko będzie musiało podjąć długotrwałą terapię, gdyż wiele zależy od konsultacji i zaleceń specjalisty. Nie bójmy się odwiedzić psychologa – lęk rodziców jest całkowicie normalny, jednak należy mieć na względzie korzyści, jakie wyniesie dziecko z pomocy psychologa. Konsultacja z psychologiem jest konieczna wtedy, gdy dziecko ma objawy, jakich badania lekarskie nie są w stanie wyjaśnić. Mogą być związane z agresywnym zachowaniem, zaburzeniami snu, moczeniem nocnym, alergią, zaburzeniem łaknienia itp.  

Psycholog dziecięcy Toruń

W poradni psychologicznej w Toruniu specjaliści badają zaburzenia w regulacji stosunków człowieka z otoczeniem. W tym przypadku możemy liczyć na fachową diagnozę, leczenie i zapobieganie dalszym zaburzeniom psychologicznym. Pacjenci z pomocą psychologa lepiej poradzą sobie ze stresem i skorzystają z terapii poznawczo-behawioralnej lub psychodynamicznej dla dorosłych. Poradnia psychologiczna specjalizuje się w poradnictwie dla dzieci, młodzieży, jak i dla opiekunów w razie wystąpienia trudności szkolnych, emocjonalnych i wychowawczych. 

Kiedy odwiedzić psychologa?

Psychologa odwiedzić należy z dzieckiem w sytuacjach trudnych i stresujących, które wpływają na wystąpienie trudności. Wiąże się one przykładowo z przeprowadzką do innego miasta, pojawieniem się rodzeństwa, czy też lękiem przed pójściem  do szkoły. Nie bagatelizujmy problemów dziecka wtedy, gdy ma ono trudności w kontaktach z rówieśnikami, zachowuje się agresywnie i wykazuje nadmierną chęć odosobnienia. Psycholog Toruń pomoże rodzicom walczyć z trudnościami, a dziecku wskaże najlepsze możliwe rozwiązania i będzie stanowić dla niego wsparcie.  

Starsze dzieci spędzają sporo czasu bez rodziców, dlatego nie jest łatwo zaobserwować zmiany w zachowaniu. Psycholog dziecięcy Toruń będzie najlepszym rozwiązaniem w sytuacjach związanych z:

  • doświadczeniem przeżyć traumatycznych, z którymi dziecko sobie nie radzi,
  • występowaniem objawów tj. zawroty głowy, bóle głowy, zaburzenia snu, przy czym badania lekarskie nie wskazują na chorobę,
  • nieradzeniem sobie z trudnymi sytuacjami i stresem, 
  • występowaniem problemów z budowaniem relacji z rówieśnikami,
  • doświadczeniem silnych lęków.

Przed wizytą w poradni psychologicznej należy przygotować pociechę do konsultacji. Wytłumaczmy dokładnie, dlaczego musimy odwiedzić specjalistę i przekażmy dziecku, że nie ma się czego bać. Szczera rozmowa to podstawa, natomiast traktowanie wizyty jako kary nie wniesie niczego dobrego. Uspokójmy dziecko, że w każdej chwili możemy być z nim, jeśli nie czuje się na siłach na samodzielną rozmowę ze specjalistą. Treść komunikatu dobierzmy do wieku dziecka i w każdym przypadku wykażmy swoją troskę. 

Tags:

Ostatnia edycja przez

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz