Niedrożność mechaniczna przebiega znacznie ostrzej niż niedrożność porażenna. Początkowo pojawiają się silne, nawracające falami bóle, wymioty, perystaltyka jelit jest wzmożona. Prawidłowe wypróżnienie jest wciąż możliwe.
Potem następuje zdradliwa przerwa – okres prawie bez dolegliwości. Dziecko nie jest jednak w stanie wydalić stolca i gazów. W niedrożności dalszych odcinków jelita brzuch małego pacjenta znacznie się uwypukla. Zalegająca w jelicie treść pokarmowa ulega rozkładowi, nasilają się procesy gnilne.
Niemowlęta i małe dzieci dość często wymiotują, i nie zawsze powinno to być powodem do alarmu. Jeśli jednak nie jest to tylko zawartość żołądka, ale również żółć, należy na wszelki wypadek zgłosić się do lekarza.
Niebezpieczeństwo odwodnienia
Nadmiernie rozciągnięta ściana przewodu pokarmowego staje się przepuszczalna dla bakterii jelitowych, które mogą wywołać zapalenie otrzewnej. Dziecko zaczyna cierpieć na nieustające wymioty. Wymiociny są wodniste z domieszką żółci, w bardziej zaawansowanych stadiach pojawia się w nich treść jelitowa. Zarówno w niedrożności pora- żennej jak i mechanicznej, długotrwałe wymioty prowadzą do nadmiernej utraty wody, soli mineralnych i białka. Zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej niekorzystnie wpływa na oddychanie i krążenie. Stanowi to poważne zagrożenie dla życia dziecka.
Powtarzające się często wymioty bardzo osłabiają organizm dziecka, podściółka tłuszczowa niknie w oczach, często pojawiają się zaparcia. Bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest utrata płynów ustrojowych. Organizm dziecka odwadnia się, brakuje niezbędnych do prawidłowej przemiany materii elektrolitów. Dochodzi do zakwaszenia organizmu i wkrótce nerki przestają prawidłowo funkcjonować, powodując zagrożenie życia.
Połknięte ciała obce
Mniejsze ciała obce połknięte przez dziecko z reguły bez problemu przechodzą przez układ pokarmowy i zostają wydalone. Przesuwanie się ich można ułatwić podając dziecku kleiki oraz przeciery warzywne i owocowe. Nie wolno podawać środków przeczyszczających! W przypadku połknięcia długich, ostrych przedmiotów, konieczne jest kontrolowanie ich przechodzenia przez przewód pokarmowy na zdjęciach rentgenowskich. Mogą one bowiem przekłuć ścianę jelita.
Wady rozwojowe jelit
Wady rozwojowe jelit powstają na skutek zaburzeń rozwoju płodu. Normalnie w życiu płodowym dochodzi do przemieszczenia się jelit, zwanego obrotem pętli jelitowej. Jeśli obrót pętli jelitowej nie wystąpi lub będzie nieprawidłowy, po urodzeniu niektóre odcinki przewodu pokarmowego znajdą się niewłaściwym miejscu. Takie wadliwe położenie może nie mieć żadnych negatywnych skutków. Czasami prowadzi jednak do poważnej, częściowej lub całkowitej, niedrożności jelita. Konieczna jest wówczas operacja.
Również podwójne występowanie któregoś z odcinków jelita może u dzieci i niemowląt prowadzić do wystąpienia niedrożności mechanicznej.
Najczęstszą przyczyną niedrożności mechanicznej u dzieci jest zadzierzgnięcie. Część jelita zagłębia się w dalszym, szerszym odcinku, a ruchy robaczkowe wpychają ją coraz dalej. Dotyczy to szczególnie małych dzieci, w wieku do dwóch lat. Choroba przebiega trójfazowo:
- Ostry wstrząs: U dotychczas zdrowego dziecka pojawiają się nagle kolkowe bóle brzucha i wymioty. Dziecko kuli się, płacze
- Okres bezobjawowy: Dziecko jest słabe, leży, jego twarz wyraża silny niepokój. Wydaje się nie mieć dolegliwości bólowych.
- Trzecia faza: Pojawiają się wszystkie objawy mechanicznej niedrożności jelit.
Przerostowe zwężenie odźwiernika
Jest choroba pojawiająca się w pierwszych tygodniach życia. Nie jest znana przyczyna występowania tej wady, ale w niektórych rodzinach zdarza się stosunkowo często, szczególnie u chłopców. U chorych dzieci przy odźwierniku wykształca się silne zgrubienie (przerost). Może być już obecne w momencie narodzin, ale w pierwszych tygodnia niebezpiecznie się powiększa.
Dotknięte choroba dzieci nie przejawiają początkowo żadnych oznak choroby, objawy występują dopiero po około ośmiu tygodniach. Niemowlęta zaczynają wtedy wymiotować wielokrotnie w ciągu dnia, najczęściej po posiłkach. Podczas wymiotowania łatwo można śledzić perystaltykę żołądka, a lekarz jest w stanie wyczuć pod palcami zgrubienie odźwiernika.
Podczas silnych napadów wymiotów należy koniecznie wezwać lekarza pogotowia lub odwieźć dziecko do szpitala. Wymioty nie występują po każdym posiłku; nie wygląda też na to, że dziecku jest bezpośrednio po nich niedobrze, ponieważ zaraz potem ochoczo zabiera się do picia.
Ciężko chore dzieci zapadają w śpiączkę, dlatego też jedyną pomocą bywa operacyjne usunięcie przerostu. W prostszych przypadkach udaje się uniknąć operacji, ponieważ mniej więcej w trzecim miesiącu życia przerost odźwiernika często po prostu zanika.
W tym czasie niemowlętami opiekuje się specjalnie wyszkolona pielęgniarka. Dzieci otrzymują od 10 do 12 małych posiłków oraz leki powstrzymujące wymioty. Czasem muszą być odżywiane przez odpowiednią sondę. Stosowanie wlewów wpływa na wyrównanie poziomu płynów ustrojowych.
Choroba Hirschsprunga
W przypadku choroby Hirschsprunga (Megacolon congenitum) nie występują ruchy perystaltyczne na pewnym odcinku jelit, co utrudnia przesuwanie się treści pokarmowych. Spowodowane jest to brakiem zwojów nerwowych w ścianie jelita grubego. Kał zbiera się przed tymi miejscami powodując jednocześnie rozszerzenie jelita.
Już u niemowląt choroba ta objawia się uporczywymi zaparciami, wymiotami oraz wzdęciami. Konieczna jest operacja, przeprowadzona najpóźniej między trzecim a szóstym miesiącem życia.
Uchyłek Meckela
Uchyłek Meckela jest pozostałością po embrionalnym przewodzie pępkowo-jelitowym, który powinien z czasem zaniknąć. Najczęściej występuje w odległości od kilkudziesięciu centymetrów do jednego metra od kątnicy.
To uwypuklenie jelita krętego zdarza się u około 2% ludzi i zazwyczaj nie powoduje żadnych powikłań (objawy chorobowe występują u około 4 % ludzi z uchyłkiem Meckela). Wyjątkiem jest sytuacja, w której nie domyka się otwór w pępku i wydostaje się przez niego zawartość jelit, która u niemowląt ma postać śluzowatej wydzieliny, bądź gdy powstają owrzodzenia i krwawienia.
Uchyłek Meckela może również spowodować niedrożność jelit oraz przewlekłe bóle brzucha.
Zarośnięcia (atrezje) zwężenia
W całym przewodzie pokarmowym mogą wystąpić wrodzone lub nabyte zarośnięcie i zwężenia, towarzyszą im objawy podobne do tych, które występują przy niedrożności jelit. Jeżeli zwężenie dotyczy odcinka w jelicie cienkim, dziecko zaczyna chorować już po pierwszym karmieniu, jeśli zwężenie pojawia się w jelicie grubym, pierwsze objawy występują po jednym, dwóch dniach. Przy zarośnięciach odbytnicy tworzą się przetoki, którym zawartość jelit wydostaje się na zewnątrz. W tej sytuacji zawsze musi zostać przeprowadzona operacja.
Skomentuj jako pierwszy!