Nietrzymanie moczu – leczenie i walka ze skutkami

Problemy z nietrzymaniem moczu mogą dotknąć każdego – bez względu na wiek. To dolegliwość, która może prowadzić do wielu nieprzyjemnych konsekwencji. Warto zatem dowiedzieć się, jak zwalczyć nietrzymanie moczu – leczenie jest zależne przede wszystkim od charakterystyki danego przypadku.

Czym jest spowodowane nietrzymanie moczu?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że istotną kwestią na samym początku będzie właściwe rozpoznanie problemu. Nietrzymanie moczu charakteryzuje się tym, że jest mimowolne, a także niezależne od świadomości chorującej. Dlatego w zdecydowanej większości przypadków zaleca się stosowanie rozwiązań takich jak pieluchomajtki czy specjalna bielizna chłonna – dzięki takim produktom można zadbać o komfort i higienę niezależnie od tego, kiedy dolegliwość da o sobie znać. Ważne jest też odnalezienie przyczyn trudności z trzymaniem moczu: to problem, który może mieć wiele różnych powodów.

Najczęściej można spotkać się z tzw. wysiłkowym nietrzymaniem moczu, które jest spowodowane osłabieniem mięśni dna miednicy. Jednym z ich zadań jest zaciskanie cewki moczowej. W przypadku tego rodzaju dolegliwości problem można zauważyć szczególnie przy aktywności fizycznej, a często nawet podczas np. kaszlu. Wysiłkowe nietrzymanie moczu występuje przede wszystkim u osób po ciąży, operacjach ginekologicznych lub otyłych.

Można spotkać się również z nietrzymaniem moczu spowodowanym nieprawidłową pracą mięśni pęcherza. Taka dolegliwość cechuje się mocnym uczuciem parcia, po którym następuje mimowolny wypływ moczu. Osoby cierpiące na ten problem mogą odczuć dyskomfort między innymi przy zmianie pozycji ciała. Co ciekawe, dokładna przyczyna problemów z mięśniami pęcherza nie jest jeszcze znana.

Jak często dochodzi do nietrzymania moczu?

Należy zaznaczyć, że każda osoba może doświadczyć tej nieprzyjemnej dolegliwości – bez względu na wiek lub płeć. Istnieją jednak grupy zwiększonego ryzyka, u których ta choroba może wystąpić częściej. Mowa tutaj przede wszystkim o kobietach, szczególnie po 50. roku życia. Co ciekawe, ponad połowa kobiet po 80. roku życia ma problem z trzymaniem moczu, podczas gdy w przypadku mężczyzn jest to jedynie ok. 35%.

Jak sprostać problemom takim jak nietrzymanie moczu? Leczenie tej dolegliwości może odbywać się między innymi operacyjnie, jednak przed usunięciem problemu warto skupić się na zapobieganiu skutkom. Dobrym rozwiązaniem będzie m.in. stosowanie pieluchomajtek – na polskim rynku oferuje je na przykład firma TENA. Aby dowiedzieć się więcej na temat swojej choroby, warto wykonać badanie USG układu moczowego.

Nietrzymanie moczu – leczenie

Proces leczenia zależy przede wszystkim od przyczyny powstania dolegliwości. Zanim podejmie się jakiekolwiek kroki w kierunku leczenia dolegliwości, należy skontaktować się ze specjalistą w celu rozpoznania choroby. Niekiedy możliwe będzie usunięcie przyczyny prowadzącej do tego typu problemów – dotyczy to między innymi zapalenia pęcherza. W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu pomocny może być trening dna miednicy. Istnieje także kilka metod operacyjnych, które są wybierane według charakterystyki danego przypadku.

Ostatnia edycja przez

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz