1)Liposarcoma: jest najczęściej występującym nowotworem tkanek miękkich, wytępuje u dorosłych i jest ekstremalnie rzadki u dzieci. Najczęściej rozwija się w przestrzeni zaotrzewnowej. Histopatologicznie wyróżnia się 4 postacie: liposarcoma lipoma like, liposarcoma myxomatodes, liposarcoma globocellulare i liposarcoma pleomorphicum. Każdy z tych typów ma inne rokowanie i przebieg, najgorsze postać okrągłokomórkowa.
2)Sarcoma synoviale: rozwija się w kążdym wieku ale najczęściej między 15 a 35 rż. Nazwa jest myląca bo nie rozwija się z komórek synowialnych. Najczęściej rozwija się na kończynie dolnej w okolicach kolana ale może rozwijać się wszędzie tam gdzie są ścięgna i rozścięgna. Typowo obraz histologiczny jest dwufazowy tj. podobny do fibrosarcoma i z formacjami pseudogruczołowymi; można także obserwować postacie jednofazowe. Nowotwór o długim, wieloletnim przebiegu. Rokowanie jest generalnie złe.
Diagnostyka immunohistochemiczna – wimentynaWimentyna jest filamentem pośrednim występującym w komórkach mezenchymalnych.
Wimentyna w komórkach rhabdomyosarcoma embryonale
Sarcoma synoviale
- Reakcja z cytokeratyną 19 w części gruczołowopodobnej.
- Reakcja z wimentyną w częsci wrzecionowatej
Zmiany nowotworowopodobne
- Chociaż przypominają nowotwór nie są prawdziwymi nowotworami lecz reakcją tkanek na ich uszkodzenie.
- Zmiany te mogą być różnej wielkości, usunięcie jest wystarczającym sposobem leczenia, nie dają nawrotów.
- Różnie nasilony proces zapalny, wylewy krwawe i depozyty hemosyderyny widuje się w każdej zmianie obok proliferacji fibro- i mioblastów
Skomentuj jako pierwszy!