Nowotwory dziwne

1)Liposarcoma: jest najczęściej występującym nowotworem tkanek miękkich, wytępuje u dorosłych i jest ekstremalnie rzadki u dzieci. Najczęściej rozwija się w przestrzeni zaotrzewnowej. Histopatologicznie wyróżnia się  4 postacie: liposarcoma lipoma like, liposarcoma myxomatodes, liposarcoma globocellulare i liposarcoma pleomorphicum. Każdy z tych typów ma inne rokowanie i przebieg, najgorsze postać okrągłokomórkowa.

2)Sarcoma synoviale: rozwija się w kążdym wieku ale najczęściej między 15 a 35 . Nazwa jest myląca bo nie rozwija się z komórek synowialnych. Najczęściej rozwija się na kończynie dolnej w okolicach kolana ale może rozwijać się wszędzie tam gdzie są ścięgna i rozścięgna. Typowo obraz histologiczny jest dwufazowy tj. podobny do fibrosarcoma i z formacjami pseudogruczołowymi; można także obserwować postacie jednofazowe. Nowotwór o długim, wieloletnim przebiegu. Rokowanie jest generalnie złe.

Diagnostyka immunohistochemiczna – wimentynaWimentyna jest filamentem pośrednim występującym w komórkach mezenchymalnych.

Wimentyna w komórkach rhabdomyosarcoma embryonale

Sarcoma synoviale

  1. Reakcja z cytokeratyną 19 w części gruczołowopodobnej.
  2. Reakcja z wimentyną w częsci wrzecionowatej

Zmiany nowotworowopodobne

  • Chociaż przypominają nowotwór nie są prawdziwymi nowotworami lecz reakcją tkanek na ich uszkodzenie.
  • Zmiany te mogą być różnej wielkości,  usunięcie jest wystarczającym sposobem leczenia, nie dają nawrotów.
  • Różnie nasilony proces zapalny, wylewy krwawe i depozyty hemosyderyny widuje się w każdej zmianie obok proliferacji fibro- i mioblastów

Odwiedzający wpisali takie problemy:

wimentyna, vimentyna.

Tags:

Ostatnia edycja przez

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz