Wyśw. od 1 od 5 z 5 artykułów
Choroby, leczenie farmakolog

Louis J. Ignarro

Louis J. Ignarro (ur. 31 V 1941 w Nowym Jorku), ame­rykański farmakolog, który w 1998, z R.F. Furchgottem i F. Muradem, otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fi­zjologii i medycyny za wyjaśnienie roli tlenku azotu jako środka działającego na mięśnie gładkie układu krwionośnego.

0

George Herbert Hitchings

George Herbert Hitchings (ur. 18 IV 1905 w Hoquiam, USA), amerykański farmakolog, który w 1988, z G.B. Elion i J.W. Blackiem, otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fi­zjologii i medycyny za opracowanie leków mających istot­ne znaczenie w leczeniu wielu poważnych chorób.

0

Robert Furchgott

Robert Furchgott (ur. 4 VI 1916 w Charleston, (JSA), amerykański biochemik i farmakolog, który w 1998, z L.J. Ignarro i F. Muradem, otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny za wyjaśnienie roli tlen­ku azotu jako środka działającego na mięśnie gładkie układu krwionośnego.

0

Gertrude Belle Elion

Gertrude Belle Elion (ur. 23 I 1918 w Nowym Jorku – zm. 21 II 1999 w Chapel Hili, USA), amerykańska far­makolog, która w 1988, z G.H. Hitchingsem i J.W. Blackiem, otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny za wprowadzenie nowych leków skutecznych w leczeniu wielu poważnych schorzeń.

0

Axelrod Julius

Axelrod Julius – (ur. 30 V 1912 w Nowym Jorku), ame­rykański biochemik i farmakolog, który w 1970, z B. Katzem i U. von Eulerem, otrzymał Nagrodę Nobla w dzie­dzinie fizjologii i medycyny za zidentyfikowanie enzymu, który rozkłada chemiczne przekaźniki sygnałów nerwo­wych (neurotransmitery) w obrębie układu nerwowego, gdy nie są one już potrzebne.

0