Osteoporoza w literaturze medycznej określana jest jako choroba układu kostnego powodująca liczne złamania i zwyrodnienia. Schorzenie to najczęściej dotyczy osób, które ukończyły 50. rok życia, dlatego też znajdują się one w bezpośredniej grupie ryzyka zachorowaniem. Statystyki są nieubłagane – na osteoporozę najczęściej chorują Europejczycy. W 2000 roku odnotowano 9 milionów złamań pochodzenia osteoporotycznego, a 40% wszystkich przypadków miało miejsce właśnie na Starym Kontynencie. Zatem, czym jest osteoporoza, jak dochodzi do zachorowań i jak leczyć to schorzenie?
Czym jest osteoporoza?
Osteoporoza jako choroba została dokładnie określona na konferencji medycznej w Amsterdamie w 1996 roku. Według lekarskiego konsylium jest to uogólniona choroba układu kostnego, której bezpośrednią przyczyną jest niska masa kostna. Ponadto do czynników powodujących zachorowanie zaliczyć możemy zaburzenia jakości tkanki kostnej czy architektury kości.
Osteoporoza powoduje liczne złamania, dlatego też o jej występowaniu dowiadujemy się najczęściej w momencie, kiedy zbyt często przydarzają nam się różnego typu kontuzje. Jeżeli zostanie u nas stwierdzone schorzenie tego typu, należy bezwzględnie podjąć leczenie, ponieważ choroba postępuje i może doprowadzić do całkowitego unieruchomienia.
Rozpoznanie osteoporozy następuje, kiedy gęstość mineralna spadnie o około 2,5 odchylenia standardowego od wartości średniej masy kostnej młodych, zdrowych kobiet rasy kaukaskiej. Dodatkowo, jeśli występują liczne złamania, specjaliści uznają, że mamy do czynienia z osteoporozą zaawansowaną.
Co ważne, osteoporoza może występować również u dzieci. W ich przypadku choroba ta nosi nazwę osteopenii, a rozpoznaje się ją w momencie, kiedy gęstość mineralna spadnie poniżej 2 odchyleń standardowych wartości określanej względem wieku, płci, czy masy ciała.
Jak dochodzi do zachorowań na osteoporozę? Diagnostyka choroby
Na osteoporozę najczęściej chorują osoby, które ukończyły 50. rok życia. Ponadto niezwykle istotne są również uwarunkowania genetyczne. Krótko mówiąc, jeżeli choroba ta występowała w naszej rodzinie – znajdujemy się w grupie ryzyka. Co więcej, na zachorowanie znacznie bardziej narażone są kobiety rasy białej, czy osoby unieruchomione przez dłuższy czas.
Dodatkowo warto zaznaczyć, że osteoporozę może spowodować również nieprawidłowe żywienie. Do powstania zaburzeń kostnych przyczynia się zbyt mała podaż wapnia w diecie lub niedobór witaminy D i białka. Są to podstawowe substancje budujące nasz organizm, dlatego przyswajanie ich w odpowiedniej ilości jest tak ważne. W przypadku wapnia mówimy o 1000 mg na dobę.
W tym miejscu warto zaznaczyć, że regularnym badaniom diagnostycznym powinny poddawać się osoby bezpośrednio znajdujące się w grupie ryzyka. W pozostałych przypadkach jasnym sygnałem powinny być dla nas liczne złamania, czy bóle kostne występujące w sytuacjach różnego typu. Badaniem, które pozwoli określić, czy mamy do czynienia z osteoporozą, jest densytometria. Najczęściej bywa określane jako badanie gęstości kości, a polega na prześwietleniu promieniami rentgenowskimi naszego układu kostnego. Krótko mówiąc, jeżeli przez kości do detektora przeniknie zbyt duża wiązka promieniowania – mamy do czynienia z osteoporozą.
Leczenie osteoporozy
Skoro wyjaśniliśmy już, czym jest osteoporoza, czas omówić sposoby leczenia przypadłości. Opierają się one głównie na prawidłowo zbilansowanej w diecie. W codziennym żywieniu najważniejsza jest proporcja wapnia względem fosforu. Pierwszego pierwiastka powinno być zdecydowanie więcej, gdyż to on w znacznej większości odpowiada za budowę kości.
Dlatego też w codziennym jadłospisie nie może zabraknąć nabiału, mięs czy białka pod różną postacią. Ważne jest również białko roślinne, dlatego nie wystrzegajmy się produktów takich jak makaron, fasola czy ryż. Ponadto równolegle z leczeniem dietetycznym prowadzona jest również farmakologia. Polega ona głównie na uzupełnianiu wszelkich niedoborów omawianych substancji, czyli regularnym przyjmowaniu suplementów diety.
Osteoporoza określana mianem cichego złodzieja kości atakuje niepostrzeżenie. Wszelkie dodatkowe informacje na jej temat znajdziesz pod adresem http://calperos.pl/o-osteoporozie. W najmniej oczekiwanym momencie może okazać się, że jesteśmy chorzy, co zmienia postrzeganie przez nas rzeczywistości. Omawiana choroba wymaga niemal natychmiastowego rozpoczęcia terapii. W pierwszych stadiach wystarczy wprowadzenie odpowiedniej diety, jednak kiedy osteoporoza jest w zaawansowanym stadium, konieczna jest suplementacja wybranych substancji odżywczych. Nie mniej jednak warto podjąć leczenie, ponieważ rozwój choroby może doprowadzić do niepełnosprawności.
Źródło:
- http://www.dbc.wroc.pl/Content/2328/R24.pdf
- https://www.researchgate.net/profile/Grzegorz_Jakiel/publication/286955403_Osteoporoza_-_Obraz_kliniczny_czynniki_ryzyka_i_diagnostyka/links/57c8199108aefc4af34e87f7/Osteoporoza-Obraz-kliniczny-czynniki-ryzyka-i-diagnostyka.pdf
Skomentuj jako pierwszy!