Po łacinie: ulcus acutum ventriculi. Ostry wrzód żołądka zwykle jest następstwem silnego stressu, stąd też synonimiczne określenie „wrzód stresowy”. w przeciwieństwie do wrzodów trawiennych są to zmiany na ogół mnogie i zlokalizowane częściej w żołądku niż w dwunastnicy. Pod względem głębokości ubytku wahają się od złuszczeń nabłonka (w zasadzie identycznych z gastritis acuta erosiva) do wyraźnych owrzodzeń przekraczających grubość błony śluzowej. Nie są prekursorami wrzodów trawiennych. Można je spotkać w przebiegu :
- wstrząsu
- ciężkich oparzeń
- posocznicy
- ciężkich urazów mechanicznych
- jakichkolwiek stanów powodujących wzrost ciśnienia śródczaszkowego (urazy, nowotwory, udary) – tzw. wrzody Cushinga
Przyczyny
Przyczyna powstania jest niejasna; wyjątkiem są wrzody Cushinga gdzie udokumentowano :
wzrost ciśnienia śródczaszkowego => nadmierna stymulacja jąder nerwu błędnego przez ucisk => silne pobudzenie układu cholinergicznego żołądka => nadmierne wydzielanie HCl => wrzód w innych przypadkach kwaśność treści żołądkowej jest normalna, a decydujące znaczenie ma prawdopodobnie skurcz mięśniówki naczyń żołądka wywołany przez nadmiar amin katecholowych wydzielanych w przebiegu stressu.
morfologia :
granica : erosio (nadżerka) <=> ulcus (wrzód) jest płynna. przyjmuje się, że 'nadżerka’ oznacza zmianę ograniczoną do błony śluzowej, wrzód zaś przekraczającą muscularis mucosae. Charakterystyczne cechy morfologii, odróżniające je od wrzodów trawiennych :
- występują częściej w żołądku niż w dwunastnicy.
- często są mnogie.
- w żołądku nie wykazują typowej dla wrzodów trawiennych tendencji do zajmowania głównie antrum i krzywizny mniejszej, lecz ich rozmieszczenie sprawia wrażenie chaotycznego.
- rozmiary zwykle < 1 cm.
- dno wrzodu ostrego zabarwione jest ciemnobrązowo (przez skrzepłą krew).
- brzegi są niewyraźnie odgraniczone i nie stwardniałe.
- układ fałdów śluzówki w sąsiedztwie owrzodzenia nie ulega większym zaburzeniom.
W zależności od czasu trwania w brzegach zmiany mogą pojawić się, na ogół niezbyt nasilone, zmiany zapalne. rzadko dochodzi do zbliznowacenia dna wrzodu i przebiegających w jego sąsiedztwie naczyń krwionośnych. możliwe jest całkowite wygojenie (dni tygodnie).
Objawy (uwagi kliniczne)
Zwykle są bezobjawowe. mogą jednak powodować groźne dla życia krwawienia.
Skomentuj jako pierwszy!