Pęcherzyk żółciowy

Pęcherzyk żółciowy (vesica fellea) gromadzi i zagęszcza żółć, która jest stale produkowana przez wątrobę. Jednocześnie powoduje wyciąganie z niej wody (zagęszczanie oraz produkuje niewielkie ilości śluzu. Z wątroby wychodzą: przewód wątrobowy prawy i lewy które łącząc się dają przewód wątrobowy wspólny. Do tego z kolei uchodzi przewód pęcherzykowy i tworzy się przewód żółciowy wspólny do którego przy końcu dołącza się przewód trzustkowy aby razem ujść na brodawce dwunastniczej większej do dwunastnicy.

Położony jest w dole pęcherzyka żółciowego na powierzchni trzewnej  wątroby. Wyróżniamy w nim trzy części:

  •  dno (fundus), które lekko wystaje spod brzegu dolnego wątroby w miejscu skrzyżowania bocznego brzegu prawego mięśnia prostego brzucha z łukiem żebrowym
  •  trzon (corpus)
  •  szyjkę (collum), która jest wąska i esowato wygięta

W przedłużeniu szyjki pęcherzyka biegnie przewód pęcherzykowy (ductus cysticus). Ma on długość ok. 4 cm i łączy się pod ostrym katem z przewodem wątrobowym wspólnym. Błona śluzowa przewodu pęcherzykowego w początkowym jego odcinku tworzy fałd spiralny, który spełnia rolę zastawki.

Przewód żółciowy wspólny (ductus choledochus) powstaje z połączenia przewodu wątrobowego wspólnego i przewodu pęcherzykowego. Długi około 7 cm biegnie w więzadle wątrobowo-dwunastniczym po prawej stronie tętnicy wątrobowej właściwej i do przodu od żyły wrotnej. Następnie przebiega za opuszką dwunastnicy w dół, dalej układa się między głową trzustki a częścią zstępującą dwunastnicy, do której uchodzi po przebiciu ściany na brodawce większej, wspólnie z przewodem trzustkowym większym. W miejscu połączeni obu przewodów powstaje bańka wątrobowo-trzustkowa (ampulla hepatopancreatica).

Unaczynienie:

  •  przewodu wątrobowego wspólnego pochodzi od t.wątrobowej właściwej (a.hepatica propria)
  •  pęcherzyka i przewodu pęcherzykowego od t.pęcherzykowej (a.cystica)
  •  przewodu żółciowego wspólnego od t.żołądkowo-dwunastniczej (a.gastroduodenalis)

Unerwienie:

Unerwienie dróg żółciowych pochodzi od splotu wątrobowego (plexus hepaticus).

Choroby pęcherza żółciowego

W przypadku kamicy pęcherzyka żółciowego żółć nie może swobodnie z niego odpływać a wydzielany śluz powoduje dalsze zwiększanie jego objętości. Doprowadza to do stanu który określamy mianem Wodniaka Pęcherzyka Żółciowego (możliwy do wymacania w prawym podżebrzu). W takim wypadku może dojść także do zakażenia prowadzącego do gromadzenia się ropy i zapalenia. Zapalenie może być bardzo groźne z tego względu iż pęcherzyk może ulec pęknięciu a jego zawartość może dostać się do jamy otrzewnej lub w lepszym przypadku spowodować perforację blisko przebiegającej okrężnicy poprzecznej i w raz z kałem wydostać się na zewnątrz. Kamienie w pęcherzyku mogą być bezobjawowe.

Gdy zachodzi taka konieczność możliwe jest usunięcie pęcherzyka żółciowego, wtedy żółć bezpośrednio uchodzi na brodawce dwunastniczej większej do dwunastnicy. Podczas takiej operacji należy jednocześnie oglądnąć drogi żółciowe aby nie było w nich żadnych kamieni. Gdy są ku temu wskazania można przewód żółciowy wspólny odprowadzić bezpośrednio do dwunastnicy, z pominięciem brodawki dwunastniczej większej.

Odwiedzający wpisali takie problemy:

woreczek żółciowy objawy, zagięty pęcherzyk żółciowy objawy, pęcherzyk żółciowy zagięty, woreczek ciowy objawy, zagięty pęcherzyk żółciowy, objawy woreczka żółciowego, woreczek zolciowy objawy.

Tags: ,

Ostatnia edycja przez

One Response to “Pęcherzyk żółciowy”

  1. żelasko Grzegorz 11-02-2018 at 19:45 #

    Qd listopada 2017 mam bóle w prawym nadbrzuszu przy tym nudnosci i gorycz w ustach bóle brzucha i brak apetytu .Po wykonaniu badań gastroskopi oraz kolonoskopi oraz dwukrotnego USG.Lekarz dopatrzył Się ze mam zagięty przewód żółciowy przy szyjce woreczka ale niechcą usunąć przepisują leki dające słaby efekt.

Dodaj komentarz