Pieluchomajtki – jak je wymienić? Wskazówki krok po kroku

Jeśli bliska ci osoba ze względu na stan zdrowia nie potrafi samodzielnie wykonać wokół siebie czynności higienicznych, a jednym z jej problemów jest nietrzymanie moczu, odpowiednim zabezpieczeniem dla niej będą pieluchomajtki. Nie musisz się martwić, że ich wymiana będzie problematyczna. Koniecznie zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

Co warto mieć pod ręką podczas wymiany pieluchomajtek?

Wysokiej jakości pieluchomajtki dla dorosłych z nietrzymaniem moczu to podstawowe zabezpieczenie, które trzeba zapewnić podopiecznemu. Jednak aby zminimalizować ryzyko problemów skórnych, które mogą wystąpić na skutek kontaktu z moczem, kałem, a także nacisku i tarcia podczas długotrwałego leżenia, trzeba przestrzegać ścisłych zasad higieny. Dlatego oprócz produktów chłonnych zaopatrz się w:

  • podkłady wodoodporne na łóżko,
  • rękawiczki gumowe,
  • chusteczki oczyszczające lub myjkę oraz delikatny preparat do mycia skóry,
  • miękki ręcznik,
  • krem ochronny zapobiegający uszkodzeniom i podrażnieniom skóry, jeśli natomiast podrażnienia już wystąpiły, wówczas odpowiedni będzie krem łagodzący.

Jak wymienić pieluchomajtki?

Wbrew pozorom wymiana produktów chłonnych jest dosyć prosta i na pewno po kilku powtórzeniach nabierzesz wprawy. Przed przystąpieniem do czynności higienicznych zabezpiecz materac i pościel nieprzemakalnym podkładem i załóż rękawiczki. Następnie zdejmij z podopiecznego zużyte pieluchomajtki i oczyść jego skórę myjką lub chusteczkami, oglądając przy okazji, czy nie ma pęknięć, podrażnień lub śladów odleżyn. Jeśli po oczyszczaniu skóra jest wilgotna, bardzo delikatnie osusz ją ręcznikiem, przykładając go miejsce koło miejsca. Unikaj natomiast mocnego tarcia. Gdy podopieczny będzie już odświeżony, przystąp do zakładania nowych pieluchomajtek:

  1. Rozłóż pieluchomajtki, chwyć je z obu stron i ułóż w kształt „łódeczki”, jednocześnie delikatnie rozciągając (tak, aby nie przerwać wkładu chłonnego).
  2. Pomóż podopiecznemu położyć się na boku i wsuń między jego nogi pieluchomajtki, w kierunku od przodu do tyłu. Następnie bardzo ostrożnie połóż podopiecznego na plecach i wygładź powierzchnię pieluchomajtek.
  3. Teraz przymocuj przylepcorzepy. Zacznij od dolnych i podczas przylepiania skieruj je do góry, następnie przejdź do górnych i kieruj je ku dołowi. Przyciśnij i wygładź przylepcorzepy, aby upewnić się, że są prawidłowo umocowane.
  4. Zapytaj chorego, czy czuje się komfortowo w pieluchomajtkach i czy nigdzie go nie uciskają. Jeśli odczuwa dyskomfort, pamiętaj, że możesz kilkakrotnie odpinać i zapinać przylepce.

Kilka dodatkowych wskazówek dla opiekunów chorych leżących

Opieka nad osobą obłożnie chorą nie jest prosta, jednak doświadczenie, cierpliwość oraz sięganie po profesjonalne środki pielęgnacyjne znacznie ułatwiają codzienne zadania. Pamiętaj, że zarówno pieluchomajtki, wykonane z bezpiecznych i przyjaznych dla skóry materiałów, jak i inne środki pielęgnacyjne, znajdziesz w ofercie TENA. Codzienne zabiegi higieniczne to dobra okazja, aby trochę „rozruszać” chorego i zrobić mu delikatny masaż. Ważne, aby wszystkie czynności wykonywać w ciepłym pokoju, gdyż odsłonięcie ciała chorego, a tym bardziej mycie w pomieszczeniu, w którym panuje przeciąg i niska temperatura, grozi wyziębieniem organizmu. Jeśli twój podopieczny jest w stanie podnieść się z łóżka, zachęcaj go do tego jak najczęściej i pomóż mu samodzielnie skorzystać z toalety. Zadbaj jednak o jego bezpieczeństwo i nie zmuszaj chorego do wstania, jeśli jest bardzo osłabiony.

Jeśli opieka nad obłożnie chorym z początku sprawia ci problemy, nie wahaj się skorzystać z pomocy pielęgniarki lub opiekunki, która podpowie ci, jak sprawnie wykonywać wszelkie czynności.

Tags:

Ostatnia edycja przez

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz