Być może nie zdajemy sobie sprawy z tego, że wraz z zakupem aparatu słuchowego wcale nie jesteśmy gotowi do jego używania. Ostatnim, bardzo ważnym elementem, który będzie nam potrzebny, jest wkładka douszna, spełniająca funkcję łącznika między naszym uchem a samum urządzeniem. Jej działanie jest dość proste, mianowicie transportuje ona wzmocniony dźwięk poprzez kanał uszny wprost na błonę bębenkową. Wbrew pozorom, ma ona ogromny wpływ na komfort naszego słyszenia. Dziś postaramy się przybliżyć ich główne rodzaje.
Wkładki zamknięte twarde
Są to najpopularniejsze rodzaje wkładek i znajdziemy je prawie w każdym sklepie z akcesoriami dla aparatów słuchowych. Materiał, z jakiego są one wykonywane to najczęściej przezroczysty akryl. Aby zapewnić swobodną wymianę powietrza między kanałem usznym a otoczeniem, niektóre modele mają specjalnie dostosowany otwór wentylacyjny.
Wkładki zamknięte miękkie
W przeciwieństwie do poprzednio omawianych modeli, są one wykonywane ze znacznie miększego materiału, którym jest zazwyczaj pochodna tworzywa silikonowego. Są one w pełni antyalergiczne i na dodatek zapewniają świetną szczelność, co nie pozostaje niezauważone! Właśnie dlatego świetnie spisują się w przypadku dużych ubytków słuchu. Dzięki takiemu wykonaniu znacznie łatwiej montuje się je uchu i zapewniają mniejsze ryzyko urazów.
Wkładki otwarte
Są to wkładki składające się z wężyka dźwiękowego, na którego końcu znajdziemy specjalną nasadkę całkowicie ukrytą w kanale słuchowym. Aby zapewnić maksymalny komfort, wężyk przytrzymywany jest niewidocznego elementu, który wkłada się dokładnie tak, jak klasyczną wkładkę pełną. Taki model jest raczej odpowiedni dla osób z niewielkimi ubytkami słuchu i dodatkowo, jest szczególnie polecany dla najmłodszych pacjentów.
Wkładki przeciwwodne
Ostatni rodzaj omówionych wkładek będzie nieco inny, gdyż jest on przeznaczony zwłaszcza dla miłośników sportów wodnych. Ich zadaniem numer jeden jest całkowite zabezpieczenie kanału wodnego przed ingerencją wody. Wbrew pozorom, nie blokuje ona w żaden sposób dźwięków dochodzących z zewnątrz, więc bez problemu usłyszymy naszego rozmówce. Niektórzy mogą zadać sobie pytanie, co jeżeli wypadną nam z ucha i zatoną? Chcemy już was uspokoić, że jest to niemożliwe, jako że wykonane są z miękkiego materiału, który zawsze będzie się unosił na powierzchni wody!
Podsumowanie
Może się wydawać, że to aparaty słuchowe są bezwzględnie najważniejsze w procesie powrotu do poprawnego słyszenia. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nawet najlepsze urządzenie nie będzie działało bezproblemowo, bez odpowiednio dobranej wkładki. W zależności od kilku czynników, takich jak stopnień niedosłuchu, czy nawet nasze preferencje, nasz protetyk pomoże nam dobrać to, co będzie pasowało do Nas.
Skomentuj jako pierwszy!