Potworniak

Po łacinie teratoma.  Potworniaki to nowotwory zawierające, w wypadku jąder, elementy wywodzące się z minimum 2 listków zarodkowych: ektodermy, mezodermy i endodermy.

7% 'czystych’ nowotworów germinalnych u dorosłych i 40% nowotworów jąder u dzieci. Utkanie teratoma wchodzi w skład 47% nowotworów mieszanych. możliwa niewielka produkcja AFP.

makroskopowo : rozmiary średnie, na przekroju szarobiały, torbielowaty, zawiera często kości i chrząstki. w przeciwieństwie do jajników w jądrach rzadko spotyka się potworniaki o typie torbieli skórzastej (poniżej 1% i to w wersji uproszczonej – tzn nie cystis dermoidalis, ale pozbawiona przydatków skórnych cystis epidermoidalis’. struktury nabłonkowe mogą produkować AFP.

mikroskopowo : mieszanina płodowych i dojrzałych tkanek bez jakichkolwiek ograniczeń co do rodzaju i stopnia dojrzałości. najczęściej – torbiele płaskonabłonkowe wypełnione hyaliną, gruczoły śluzowe, mm głądkie, chrząstka, struktury drzewa oskrzelowego i przewodu pokarmowego. obszary tkanki nerwowej są częstsze u dzieci. mianem 'potworniaków niedojrzałych’ określa się potworniaki w których przeważają tkanki zarodkowe i płodowe (mezenchyma, tkanka neuroektodermalna – często tworząca cewki przypominające pierwotną cewę nerwową, poronne struktury gruczołowe, blastema nerkowa, itp) rzadko w potworniakach występują obszary zbudowane z rozmaitych nowotworów złośliwych (rak płaskonabłonkowy, adenocarcinoma, mięsaki, carcinoidy itp) – są to 'potworniaki z przemianą złośliwą’.

Rokowanie : dojrzałe i niedojrzałe rokują mniej więcej tak samo, tzn u dorosłych przeżywalność 5-letnia wynosi ok 70%, u dzieci jest jeszcze wyższa. Potworniaki dojrzałe także mogą przerzutować, ale zdarza się to niemal wyłącznie u dorosłych. Potworniaki z przemianą złośliwą zachowują się tak jak powstały w ich obrębie złośliwy nowotwór.

Odwiedzający wpisali takie problemy:

potworniak objawy, potworniak, potworniaki, potworniak złośliwy, rak potworniak, potworniak zdjęcia, potworniak rokowania.

Tags:

Ostatnia edycja przez

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz