Należą do przepuklin wewnętrznych – z jamy ciała do jamy ciała (brzuch – klatka piersiowa). Wrota przepukliny – to otwór przez który wydostaje się przepuklina;
W związku z tym, że w jamie brzusznej panuje większe ciśnienie niż w klatce piersiowej, organy będą wciskać się do klatki piersiowej. Przeważająca liczba przepuklin przeponowych wykorzystuje rozwór przełykowy, gdyż przełyk w tym rozworze zachowuje samodzielną ruchomość. Wyróżniamy dwa typy tych przepuklin:
- Przepuklina wślizgowa – najczęstsze (85-90%), brzuszna część przełyku razem z przylegającą częścią żołądka wślizguje się przez rozwór do jamy klatki piersiowej; Objawami tej przepukliny jest ucisk za mostkiem po jedzeniu, nudności, wymioty, duszność. Bardzo charakterystyczne są zaburzenia podczas snu (pacjent budzi się ze zgagą, ale gdy wstanie, zgaga powoli przechodzi)
- Przepuklina około przełykowa – przełyk zachowuje swoje prawidłowe położenie a obok przełyku przeciska się do jamy klatki piersiowej część dna żołądka lub odcinek jelita.
- Może występować także przepuklina po urazowa – w przypadku pęknięcia przepony przy wypadku.
- Występuje także przepuklina w miejscu połączenia błony opłucnej ściennej z otrzewną ścienną (tzw. trójkąt Bohdaleka – nieco na lewo od lędźwiowej części kręgosłupa – między tylną ścianą jamy brzusznej a przeponą)
Skomentuj jako pierwszy!