Przyczyny nieswoistego zapalenia jelit

Nieswoiste zapalenie jelit nie ma jednoznacznie określonej przyczyny. To zaburzenie autoimmunologiczne może wynikać z czynników środowiskowych lub genetycznych. Przyczyną może być też stres bądź przyjmowanie leków przeciwbólowych.

Czym jest nieswoiste zapalenie jelit?

Nieswoiste zapalenia jelit obejmują grupę przewlekłych chorób autoimmunologicznych. Zaliczane są do niej m.in.: choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego i mikroskopowe zapalenie jelita. Schorzenie najczęściej rozwija się u osób pomiędzy 20. a 40. rokiem życia. Objawy pojawiają się także u dzieci powyżej 3. roku życia. Aż 1/3 osób z nieswoistym zapaleniem jelit to dzieci i młodzież. W Polsce zdiagnozowano około 50 tysięcy chorych. Symptomy choroby mocno zakłócają życie. Długotrwałe, częste biegunki wycieńczają i zmuszają pacjentów nawet do 20 wizyt w toalecie dziennie.

Co wywołuje NZJ?

Dotąd nie poznano przyczyny nieswoistego zapalenia jelit. Wskazuje się na czynniki środowiskowe, genetyczne, a także na pochodzące od układu immunologicznego. Częsty stres, stosowanie leków przeciwbólowych oraz zmiany w jadłospisie zwiększają ryzyko pojawienia się choroby.


Diagnozowanie

Aby zdiagnozować nieswoiste zapalenie jelit, lekarz bierze pod uwagę istniejące objawy. Z reguły są to bóle brzucha, biegunki, stany gorączkowe, a także krew i śluz w kale. Może być ich kilka, ale nie wszystkie symptomy muszą wystąpić. Przed postawieniem diagnozy należy wykluczyć choroby jelit, które wywołała infekcja. Potwierdzenie schorzenia można uzyskać dopiero po wykonaniu badań endoskopowych. Są to kolonoskopia i gastroskopia wraz z pobranymi wycinkami, które są przekazywane na badanie histologiczne. Czasem zlecane są rezonans magnetyczny jelit i badanie radiologiczne. Podczas wizyty lekarskiej specjalista ocenia stan odżywienia pacjenta. Powinien też zalecić mu dietę, jaką ma stosować.

Powikłania

Nieswoiste zapalenie jelit może wywołać powikłania. Są to m.in. choroby stawów, oczu, skóry i wątroby, a także perforacja jelita. U chorych istnieje większe ryzyko rozwoju raka okrężnicy.

Tags:

Ostatnia edycja przez

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
Oczopląs – objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Oczopląs to schorzenie polegające na niekontrolowanym ruchu gałek ocznych. Odbywa się w różnych kierunkach (także w poziomie i w pionie)...

Zamknij