Psychoterapia — jest planowym, intencjonalnym, systematycznym oddziaływaniem na pacjenta przy użyciu słowa, w ramach specyficznego kontaktu, w określonym, sprecyzowanym celu.
Współtwórca naukowej psychoterapii — P. Janet określał ją jako zastosowanie wiedzy psychologicznej do leczenia różnych chorób. Współcześnie, psychoterapię interpretuje się w szerszym bądź węższym znaczeniu. W pierwszej interpretacji mieści się pojęcie oddziaływania czy leczenia środowiskowego. Są to wszelkie czynniki i działania (m.in. ogólna atmosfera panująca w miejscu leczenia, różne formy terapii środowiskowej np. terapia zajęciowa oraz ruchowa, ingerencja w środowisko rodzinne pacjenta) mające na celu przyniesie choremu ulgi, złagodzenie jego stanów emocjonalnych, obaw i skierowanie na pożądane tory często nieracjonalnego myślenia o dręczących go problemach zdrowotnych. W węższym znaczeniu psychoterapia oznacza specjalistyczną metodę leczenia polegającą na psychologicznym oddziaływaniu terapeutycznym na pacjenta w celu usunięcia zaburzeń jego zdrowia oraz tych ich przyczyn, które wiążą się z cechami osobowości człowieka leczonego.
Formy psychoterapii
Oddziaływania psychoterapeutyczne mogą mieć różne formy: indywidualną, grupową oraz terapii rodzin i par. Istotą terapii indywidualnej jest bezpośrednie oddziaływanie — werbalne i niewerbalne — terapeuty na pacjenta. Kontakt ten opiera się na szczególnym związku między leczącym, a leczonym. Powstanie tego związku jest zasadniczym warunkiem procesu terapeutycznego. W psychoterapii indywidualnej pacjent i jego problemy zajmują główne miejsce. Terapeuta zaś pełni rolę — nazwijmy — interweniującego. To interweniowanie polega właśnie na wysyłaniu przez leczącego werbalnych i niewerbalnych sygnałów, które mają u leczonego wywołać określone reakcje, skutkujące — w bliższej lub dalszej przyszłości — pożądanymi efektami zdrowotnymi. Czas terapii, bowiem uzależniony jest zarówno od rodzaju zaburzeń, trafnej oceny ich źródła, jak i motywacji do współpracy ze strony pacjenta. Najczęściej stosowaną techniką w psychoterapii indywidualnej jest rozmowa terapeutyczna.
Terapia grupowa nie jest prostym odpowiednikiem terapii indywidualnej tyle, że prowadzonej w rozszerzonym składzie. Co prawda zadania psychoterapeuty są podobne, jednak w tej formie leczenia grupa (złożona z kilku, kilkunastu pacjentów) niejako dostaje rolę instrumentu terapeutycznego, a więc źródłem sygnałów — obok prowadzącego terapię — są także członkowie grupy oraz sytuacje w niej powstające. W grupie, bowiem rozwijają się specyficzne procesy, wynikające z faktu wzajemnych relacji między jej uczestnikami, jak również swoistego nacisku, jaki grupa wywiera na swoich członków. Terapeuta, zatem pełni rolę kapitana kierującego okrętem. Dba o to, by sytuacje w grupie nie wymknęły się spod kontroli, czuwa nad ich przebiegiem i kieruje tak pracą grupy, by uzyskać zamierzony efekt terapeutyczny — wyleczenie pacjenta.
Terapia rodzin i par, zwana także terapią systemową stosowana jest z reguły w sytuacjach, gdy zaburzenia występującej u określonej osoby (lub wielu osób) mają swoje źródło w rodzinnych pieleszach, a ściślej rzecz biorąc są wynikiem nierzadko złożonych relacji międzyosobniczych w rodzinie. Zadaniem terapeuty nie jest bezpośrednie usunięcie tych zaburzeń, lecz modyfikacja wzajemnych relacji miedzy członkami rodziny, co w końcowym efekcie może przyczynić się do zmiany funkcjonowania jednostki (osób) i eliminację występujących u niej (u nich) zaburzeń. Terapia rodzin zajmuje się przyczynami konfliktów w rodzinie wynikających z jej struktury. Terapia tego typu nie dotyczy zaś konfliktów pomiędzy poszczególnymi jej członkami.
Techniki i metody stosowane w psychoterapii
Najczęściej stosowaną przez psychoterapeutów techniką jest rozmowa psychoterapeutyczna (dyskurs psychoterapeutyczny). Polega ona na tym, że terapeuta w trakcie dialogu z pacjentem interpretuje znaczenie przekazywanych przez niego informacji, a następnie w sposób werbalny i niewerbalny interweniuje wysyłając określone sygnały (bodźce) w stronę osoby leczonej. Mają one za zasadnie odsłonięcie przed pacjentem treści przez niego niedostrzeganych, a tym samym przyczynienia się do modyfikacji jego funkcjonowania i usunięciu zaburzeń.
Do usuwania symptomów chorobowych i źródeł różnych trudności służą także inne techniki określane nazwą sterowanych wyobrażeń. Do technik tych zaliczają się m.in.: projekcja symboliczna, symboldrama oraz kojarzenie wyobrażeniowe. Ogólnie rzecz biorąc techniki sterowanych wyobrażeń polegają na nakłanianiu pacjenta do intensywnego wyobrażania sobie rozmaitych scen, mających — dla większości ludzi — ważne, symboliczne znaczenie.
Do świata wyobrażeń odwołuje się również technika grania ról. Polega ona na tym, że osoba leczona — podobnie jak aktor na teatralnej scenie — gra jakąś rolę: może grać samego siebie lub jakąś inną postać. W przypadku, gdy terapia dotyczy większej ilości osób, granie ról przybiera postać psychodramy.
Inną techniką terapeutyczną jest muzykoterapia: aktywna lub bierna. Ta pierwsza stosowana jest w terapii grupowej, a jej celem jest m.in. ułatwienie kontaktów interpersonalnych oraz ujawnienie trudności jednostki (osób) we współdziałaniu z innymi, jak również stworzenie okazji do takiej właśnie aktywności. Natomiast zadaniem muzykoterapii biernej jest uruchomienie procesów wyobrażeniowych i skojarzeniowych, które później stają się podstawą do dalszej, werbalnej pracy terapeutycznej z pacjentem.
Rysunek terapeutyczny, to technika polegająca na rysowaniu bądź malowaniu tematu dowolnego lub zasugerowanego. Uważa się, że w pracach tych mogą w bezwiedny sposób ujawniać się nieświadome przeżycia. Dlatego też rysunek terapeutyczny jest częścią pracy psychoterapeutycznej, która w tym przypadku polega na omówieniu wyrażonych w nim treści. Ta technika terapeutyczna stosowana jest zarówno w pracy z indywidualnym pacjentem, jak i grupą osób.
Techniką stosowaną głównie w terapii indywidualnej jest hipnoterapia. Pojęcie to bardzo często mylone jest z praktykami wykorzystującymi hipnozę do celów innych, niż lecznicze i uprawianymi przez tzw. hipnotyzerów. Jednak — jak pisze L. Gapik — wprowadzenie kogokolwiek w stan hipnozy z niczego jeszcze nie leczy, bo sam stan hipnozy nie ma w sobie żadnych właściwości uzdrawiających. Hipnoterapia jest techniką terapeutyczną stosowaną świadomie i służącą określonym celom diagnostycznym i leczniczym. Stwarza ona możliwość m.in. pogłębienia kontaktu terapeutycznego miedzy leczącym a leczonym, zwiększa siłę oddziaływania sugestywnego, pomaga w odreagowaniu stłumionych, zalegających emocji. Wykorzystuje się ją m.in. do leczenia różnych zaburzeń emocjonalnych, nawyków (z różnym skutkiem), a także do pobudzenia procesów wyobrażeniowych oraz wspomnień, które mają niebagatelną wartość diagnostyczno-terapeutyczną.
Szeroko rozpowszechnionymi technikami psychoterapeutycznymi są techniki relaksacyjne. Wśród nich szczególną popularność zdobył tzw. trening autogenny Schultza (od nazwiska jego twórcy). Polega on na uzyskaniu odprężenia (relaksacji) poprzez wyobrażenie sobie przez pacjenta odczuć ciepła oraz ciężkości określonych partii ciała, wyrównanie i uspokojenie oddechu, czynności serca, a także wywołanie chłodu na czole. Podstawową ideą treningu autogennego jest uzyskanie większej kontroli nad funkcjonowaniem własnego organizmu, szczególnie zaś wpływu na zaburzenia czynnościowe, często objawiające w postaci silnych i dokuczliwych dolegliwości somatycznych.
Podobną techniką do treningu autogennego jest relaksacja wyobrażeniowa. Różnica między nimi polega na tym, że w przypadku pierwszej metody terapeuta instruuje pacjenta odnośnie wyobrażeń, jakie ma u siebie wzbudzić. W relaksacji wyobrażeniowej zaś psychoterapeuta podaje określone sugestie dotyczące m.in. ciepła, spokoju oraz różnych wyobrażeń połączonych wspólnym mianownikiem przyjemności. Inną formą relaksacji, aczkolwiek zmierzającą — podobnie, jak dwie poprzednie techniki — do redukcji napięcia psychicznego — jest tzw. relaks stopniowy Jacobsona. Polega ona na intensywnym, naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu poszczególnych grup mięśniowych ciała. Odrębną grupę stanowią techniki związane z tzw. podejściem behawioralnym w psychoterapii, opierającym się na psychologicznej teorii uczenia się.
Wspólną cechą tych technik jest ukierunkowanie oddziaływania psychoterapeutycznego na sposoby zachowania poprzez zastosowanie adekwatnego systemu bodźców. Do takich metod psychoterapeutycznych zalicza się m.in.: desensytyzację (obniżanie poziomu lęku poprzez konfrontację z wyobrażeniem bodźca go wywołującego), trening asertywny (celem jego jest m.in. zwalczanie lęku w sytuacjach społecznych, wzmocnienie pewności siebie i zmniejszenie niepewności, nauczenie reakcji adekwatnych do sytuacji) oraz terapię awersyjną (stosowana, rzadko i z różnym skutkiem, w leczeniu nawyków i uzależnień, polegająca na kojarzeniu przykrego bodźca z niepożądanym zachowaniem, mająca za zadanie wyzwolić w człowieku reakcję odruchową odrzucenia tego zachowania).
Wybrane podejścia i typy psychoterapii
Psychoterapia jako specjalistyczna metoda oddziaływania na pacjenta nie opierali się tylko na jednej koncepcji. Określone ujęcia teoretyczne wyjaśniające psychologiczne uwarunkowania funkcjonowania człowieka zakładają różne, charakterystyczne dla nich sposoby rozwiązywania problemów zaburzeń zdrowia. W obszarze tym wyróżnić można różne podejścia. Jednym z nich jest podejście psychoanalityczne. Zdaniem terapeuty stosującego terapię typu psychoanalitycznego jest wykrycie istoty konfliktów pacjenta i doprowadzenia do uświadomienia sobie przez niego dotychczas nieświadomych motywacji i emocji. Charakterystycznym elementem tej terapii jest tzw. związek przeniesieniowy, który polega na skierowaniu w stronę terapeuty uczuć i oczekiwań, jakie w przeszłości osoba leczona miała do znaczącej w jej życiu postaci z okresu dzieciństwa. Pomijając szczegóły procesu terapeutycznego i pojęcia z nim związane, wystarczy powiedzieć, że relacje przeniesieniowe wykorzystywane są przez terapeutę do przekształcenia nerwicy pierwotnej (dziecięcej) w nerwicę przeniesieniowy. Dalsze etapy leczenia mają za zadanie m.in. umożliwienie pacjentowi uzyskania wglądu w samego siebie, co stanowi ważny impuls do usunięcia zaburzeń.
Psychoterapia behawioralna opiera się na założeniu (mającym swe źródło w teorii uczenia się), iż zaburzenia w zachowaniu stanowią reakcje wyuczone. W tym typie leczenia pierwszoplanową rolę odgrywają odpowiednio dobrane techniki uczenia się, dzięki którym można usunąć określone nieprawidłowości. Niektóre z tych technik wymieniono w poprzednim podrozdziale. Przypomnijmy, że takimi klasycznymi technikami psychoterapii typu behawioralnego są m.in.: terapia awersyjna oraz desensytyzacja. Generalnie rzecz ujmując wszystkie metody oddziaływań (warunkowanie instrumentalne, odreagowywanie) stosowane w terapii behawioralnej służą bądź wytworzeniu pożądanych lub też usunięciu niepożądanych zachowań oraz zaburzonych reakcji.
Terapia poznawcza — pisze J. Aleksandrowicz — jest to aktywne, dyrektywne, krótkoterminowe, ustrukturowane działanie, znajdujące zastosowanie w leczeniu rozmaitych zaburzeń psychicznych (depresji, lęków, fobii, zespołów bólowych itp.). (…) Specyficzne procedury terapeutyczne związane z tym podejściem mają na celu ujawnienie pacjentowi procesów poznawczych i ich roli w przeżywaniu, umożliwienie kontaktu z realnością i korektę zaburzonych schematów pojęciowych oraz przeświadczeń, stojących za tymi aktami poznawczymi. Mówiąc o procesach poznawczych ma się na myśli w głównej mierze procesy myślenia. Zaburzenia w tej sferze skutkują zaburzeniami w sferze emocji i zachowania. Terapia poznawcza, zatem polega m.in. na uczeniu pacjenta — odwołajmy się raz jeszcze do J. Aleksandrowicza — sterowania swoimi negatywnymi, automatycznymi myślami (…) sprawdzania argumentów za i przeciw jego zaburzonym, automatycznym myślom (…) oraz zastępowania tych błędnych aktów poznawczych bardziej realistycznymi interpretacjami rzeczywistości.
Podejście humanistyczne w psychoterapii reprezentowane jest przez kilka typów leczenia. Do najbardziej znanych należą: terapia skoncentrowana na kliencie (określana także — od nazwiska jej twórcy — mianem terapii Rogersowskiej) oraz terapia Gestalt. Jej głównym celem jest poszerzenie samoświadomości osoby leczonej dotyczącej jej postaw, potrzeb, sposobów ich zaspakajania, wreszcie świadomości samego siebie oraz własnych relacji z innymi ludźmi. Natomiast celem terapii skoncentrowanej na kliencie — terapii wyróżniającej się swoją specyfiką — jest m.in. wzmocnienie u pacjenta poczucia jego własnej wartości, pobudzenie jego samodzielności, rozwinięcie prawidłowej samooceny. Założenie teoretyczne leżące u podstaw poszczególnych podejść w psychoterapii implikują zastosowanie odpowiednich metod, technik oraz form w specyficznym typie leczenia, który niejako narzuca terapeutom również przyjęcie przez nich określonych ról. Jednak wbrew pozorom te wszystkie elementy postępowania psychoterapeutycznego nie są zamknięte w szczelnym pudełeczku z napisem „stosować w … „. We współczesnej psychoterapii panuje, bowiem swoisty eklektyzm, co oznacza ni mniej, ni więcej to, iż techniki, formy i metody oddziaływań psychoterapeutycznych wyrosłe z odmiennych koncepcji teoretycznych stosowane są w różnych typach psychoterapii.
Przydatne adresy
- Polska Federacja Psychoterapii
ul. Gwarna 2A, 30-693 Kraków http://www.pfp.org.pl
sekretariat krajowy: tel. +48 504 547 361 e-mail: biuro@pfp.org.pl
sekretariat zagraniczny: +48 606 996 085 e-mail: office@pfp.org.pl
- Polskie Towarzystwo Psychiatryczne Sekcja Psychoterapii
Katedra Psychoterapii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego ul. Lenartowicza 14, 31-138 Kraków http://www.psychiatria.org.pl
- Polskie Towarzystwo Terapeutyczne Zarząd Główny
ul. Szamarzewskiego 89, budynek D, pokój 52, 60-568 Poznań, tel. 061 829 21 55; 061 829 23 42
Zarząd Główny PTT
e-mail: info@ptt-terapia.pl
Sekretarz Generalny ZG PTT
e-mail: sekretarz@ptt-terapia.pl
Poradnictwo online
e-mail: porady@ptt-terapia.pl
Skomentuj jako pierwszy!