Trichomonas vaginalis – rzęsistek pochwowy jest pierwotniakiem z grupy wiciowców, pasożytuje w drogach moczowo-płciowych, zakażenia najczęściej objawowe, dotyczą głównie sromu i pochwy.
Morfologia: występuje jako trofozoit, ma pojedyncze jądro, nie wykształca cyst, ma dobrze rozwinięty aparat ruchu w postaci pięciu wici, z których jedna tworzy błonę falującą. Rozmnaża się przez podział. Do zakażeń dochodzi drogą płciową, np. przez współżycie z zakażonym bezobjawowo partnerem, pośrednie, przez używanie wspólnych ręczników, pościeli etc. ponieważ rzęsistek przeżywa w zaschniętych kroplach wydzieliny chorej osoby, a dzięki wiciom potrafi bardzo szybko kolonizować pochwę, macicę a nawet jajowody i pęcherz moczowy. Miejscem bytowania u kobiet: pochwa, kanał szyjki macicy i pęcherz moczowy, u mężczyzn: cewka moczowa, gruczoł krokowy i pęcherzyki nasienne. W trakcie zakażenia Trichomonas vaginalis żywi się komórkami gospodarza, -> zaburzenia w stężeniach glikogenu i pH, -> bakteriemii (pH optymalne dla T. vaginalis jest wyższe niż 4,9).
Najczęściej zakażeniu towarzyszy ostry stan zapalny dróg moczowo-płciowych powodujący obfite, pieniste, cuchnące, zielonkawe upławy z dróg rodnych, a także ból i pieczenie, często świąd. W przypadku zakażenia dróg moczowych może wystąpić częstomocz, bolesne mikcje, bóle w podbrzuszu. Może w sposób bezobjawowy zasiedlić gruczoł krokowy mężczyzny i zarażać partnerkę.
seksualną poprzez nasienie.
Rozpoznanie choroby opiera się na objawach klinicznych i analizie preparatu mikroskopowego (wydzielina pochwy, cewki moczowej, osad moczu).
Leczenie rzęsistkowicy polega na podawaniu doustnie pochodnych imidazolu: metronidazolu, tinidazolu, ornidazolu. Stosuje się terapię uderzeniową – lek jest podawany 1-3 – krotnie w ciągu doby. Leczeniu podlega również partner seksualny.
nie mam kontaktów seksualnych. to skąd rzęsistek ?
@Anna widocznie twoj ginekolog myje wzierniki pod woda