Schistosomatoza (bilharcjoza)

Przewlekła choroba pasożytnicza, wywoływana przez rozdzielnopłciowe przywry krwi z rodzaju Schistosoma, bytujące w postaci dojrzałej w żyłach trzewnych. Gatunki chorobotwórcze dla człowieka :

 • S. mansoni (żyła krezkowa dolna- j. grube )
 • S. japonicum (żyła krezkowa górna – j. cienkie i grube)
 • S. haematobium (żyły pęcherza moczowego )
 • S. mekongi
 • S. intercalatum
 • S. mattheei

Epidemiologia

 • Występuje u ponad 200 mln ludzi w 75 krajach ( Afryka, Azja, Am. Płd.) S. japonicum: Chiny, Indonezja, Filipiny
 • S. mansoni:  Płw. Arabski, większość państw Afryki, Brazylia, Surinam, Wenezuela, Karaiby
 • S. haematobium: Afryka Pn., Zach., basen M. Śródziemnego, Azja Płd.-Wsch
 • Dorosłe postacie: dł. 12-26 mm, szer. 0,3 – 0,6 mm, czas życia 3-7 (30) lat

Cykl życiowy

 • postać dorosła -jajo – miracidium -sporocysta – cerkaria -schistosomula – postać dorosła
 • gospodarz ostateczny – człowiek
 • gospodarz pośredni – ślimaki słodkowodne z gat. Bulinus,
 • Biomphalaria, Oncomelania

Powikłania

 1. niedokrwistość ( zmiany zapalno-krwotoczne w obrębie jelita cienkiego, grubego oraz pęcherza moczowego)
 2. w obrębie pęcherza moczowego i narządów miednicy mniejszej powstają zmiany przerostowe i brodawczakowate—tendencja do wapnienia i bliznowacenia—zmiana warunków anatomicznych usposabiających do częstych infekcji bakteryjnych układu moczowego, przewlekłej uropatii zaporowej-przewlekłej niewydolności nerek—mocznicy.
 3. ewentualne rakowacenie zmian brodawczakowatych poprzedzone długoletnim okresem zmian nabłonka o typie dysplazji z progresją jej stopnia.
 4. w obrębie jelit powstają także twory polipowate oraz zmiany bliznowane błony śluzowej.
 5. w przypadku dotarcia jaj do wątroby poprzez żyłę wrotną dochodzi do powstania odczynowych ziarniniaków kwasochłonnych  —zwłóknienie  —nadciśnienie wrotne—hepatosplenomegalia, wodobrzusze, rozwój krążenia obocznego.
 6. w obrębie płuc—włóknienie ziarniniaków kwasochłonnych—włóknienie płuc—wzrost całkowitego oporu naczyniowego w krążeniu małym—serce płucne.7. migracja dorosłych osobników i jaj przywleczonych z prądem krwi przypadkowo do mózgowia i rdzenia kręgowego-przyczyna ogniskowych objawów neurologicznych, karłowatości przysadkowej, poprzecznego porażenia rdzenia kręgowego.

Diagnostyka

 1. Wywiad epidemiologiczny, objawy kliniczne, eozynofilia.
 2. 2-3 tygodnie po wystąpieniu objawów klinicznych obecne są dodatnie badania serologiczne( odczyn pośredniej hemaglutynacji z antygenami somatycznymi dorosłych postaci pasożyta lub test ELISA z rozpuszczalnym ekstraktem z jaj pasożyta jako antygenem)
 3. diagnostyka parazytologiczna-możliwa po 6-8 tygodniach od zakażenia-obecność jaj przywr w osadzie moczu lub kale. Często skąpa ilość jaj w preparacie=>trudność diagnostyczna.
 4. badanie hist-pat wycinków lub zeskrobin z jelita lub pęcherza moczowego

Leczenie

 • Praziquantel (Biltricide) 40mg/kg ( 60mg/kg -S.j.)
 • Metrifonate ( Bilarcil, Trichlofon)  – S.h.-7,5-10 mg/kg 3x co 2tyg.
 • Oxamniquine ( Mansil, Yansil) – S.m. -15 mg/kg
 • Lek z wyboru- PRAZYKWANTEL-w dawce 60mg/kg/m.c. podany jednego dnia w 2/3-ch dawkach podzielonych. Lek skuteczny w schistosomatozie wywołanej przez wszystkie cztery gatunki przywr. W przypadku S.mansoni i S.haematobium wystarcza dawka 40mg/kg/m.c.

Profilaktyka

 1. odpowiednie zabezpieczanie kału i moczu.
 2. stosowanie środków ślimakobójczych.
 3. unikanie zanieczyszczonej wody.
 4. stosowanie leczenia przeciwpasożytniczego

Odwiedzający wpisali takie problemy:

schistosomatoza, przywra krwi, przywra krwi objawy, przywra krwi leczenie, brodawczak tarczycy objawy, przywry leczenie, https://leczenie-objawy pl/schistosomatoza-bilharcioza htm.

Tags:

Ostatnia edycja przez

2 komentarze to “Schistosomatoza (bilharcjoza)”

 1. max 07-12-2009 at 13:10 #

  schistosoma mam bardzo wazne pytanie chorowałem kilka lat lekarze długo prubowal dojsc do przyczyny choroby dugo bym musiał opowiadac ale po czasie stwierdzono po wykonaniu wielu badan i wykluczeniu 200 chorub ze prawdopodobnie chorowałem na schistosome lecz dostepne wtedy testy były tylko iha potem dowiedzałem sie ze sa dostepne testy elisa wykonałem tes był on,<6 obecnosc pasozyta jest w tescie oznaczona <9 ale czy obecnosc przeciwciał <6 daje mi dowód ze chorowałem lub przeszedłem to chorobe bo nie moge sie tego nigdze dowiedzec lekarze którzy mnie diagnozowali nie chca powiedzec na ten temat ani słowa moze dłatego ze nektórzy zle nie zdjagnozowali nie mam zalu bo o nie spotykana zadka choroba nie typowe obiawy i tak dalej prosze bardzo o odpowiedz na mejla kas02@op.pl to jest dlamnie bardzo wazne

 2. Barbara 02-07-2017 at 22:21 #

  Nic nie mowili bo nic nie wiedza.Obecnie minelo pare lat i w diagnostyce mozna zrobic test w IgG na schistosoma krwi..

Dodaj komentarz