Dziecięce porażenie nagminne jest to inaczej choroba Heinego-Medina; ostra, zakaźna choroba wirusowa, występująca w postaciach o różnym nasileniu od łagodnej postaci nieporażennej do porażenia wiotkiego (obwodowego) mięśni poprzecznie prążkowanych. (uważa się, że wirus polio dostaje się do organizmu przez gardło.
Z przewodu pokarmowego wnika do krwi i limfy, z którymi rozprzestrzenia się po organizmie oraz dostaje do ośrodkowego układu nerwowego. Do najczęstszych wczesnych objawów choroby należą: nieznaczny ból głowy i gardła, gorączka, nudności, wymioty, biegunka, niepokój i zawroty głowy. Temperatura ciała wzrasta powoli, osiągając maksymalną wartość w 2-3 dniu choroby, a następnie szybko opada. Ponad 80% chorych zarażonych wirusem polio wraca do zdrowia w ciągu 3-4 dni, bez rozwoju objawów porażenia. W przypadku ciężkiego przebiegu choroby pojawiają się drażliwość, bóle pleców i kończyn, tkliwość mięśni oraz sztywność karku.
Postać porażenna choroby związana jest z uszkodzeniem rogów przednich rdzenia kręgowego. Uszkodzone komórki nerwowe nie mają zdolności regeneracji. Tylko komórki, które nie zostały poważnie uszkodzone, z czasem odzyskują swoją funkcję (w tej sytuacji występuje powrót funkcji mięśni). Nasilenie paraliżu może być różne – od przejściowego i szybko ustępującego niedowładu do całkowitego i trwałego porażenia z towarzyszącym, postępującym zanikiem nieużywanych mięśni. W postaci płucnej wirus uszkadza górną cz. rdzenia kręgowego (prowadzi to do zaburzeń oddychania), a w postaci opuszkowej – pień mózgu, położony tuż ponad rdzeniem kręgowym, oraz ośrodki nerwowe kontrolujące połykanie i mowę (prowadzi to do gromadzenia się w gardle wydzielin, co może być przyczyną uduszenia wskutek zablokowania dróg oddechowych).
Leczenie postaci przedporażeniowych obejmuje bezwzględny wypoczynek w łóżku, izolację chorego oraz obserwację. Po wystąpieniu porażenia (aby zapobiec powstaniu deformacji) stosuje się bierne ruchy kończyn. Wraz ze zwiększeniem siły mięśniowej zwiększa się nasilenie ćwiczeń. Oddychanie wymaga użycia urządzeń mechanicznych, które wpompowują powietrze do płuc chorego przez rurkę tracheostomijną wprowadzoną przez krtań. Wydzieliny nagromadzone w gardle mogą być usuwane mechanicznie za pomocą urządzeń odsysających. Wydaje się, że występują osobnicze różnice w naturalnej podatności na tę chorobę. Wiele osób posiada w krwi przeciwciała przeciw wirusowi polio, bez przejścia nawet najlżejszej postaci tej choroby. Uważa się, że po przebyciu dziecięcego porażenia nagminnego osoba nabywa odporność na całe życie. Znane są jednak przypadki ponownego zachorowania spowodowane (przynajmniej czasami) szczepami wirusa odmiennymi immunologicznie od wywołującego pierwsze zachorowanie. Do najważniejszych czynników ryzyka należy wiek – choroba ta występuje najczęściej u dzieci i młodych osób dorosłych. Do innych czynników predysponujących do zakażenia zalicza się ciężki wysiłek fizyczny, nagłe oziębienie oraz ciążę.
Skomentuj jako pierwszy!